'Demokratik anayasa' sözü

Demokratik açılımda valilerin rotasını çizen Erdoğan, "Devletin sıcak yüzü olun" öğüdünde bulundu ve "Demokratik bir anayasa özlemi inşallah giderilecektir" sözü verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Ankara'da toplanan 81 ilin valisine, demokratik açılım çalışmalarına hız verileceği bir dönemde uyarılarda bulundu, öğütler verdi. Terörle mücadelenin süreceğini vurgulayan Erdoğan, valilere, "Güvenlik ile demokrasi arasında o ince çizgiyi muhafaza etmek sizlerin uhdeniz altında" hatırlatması yaptı.
Açılımla ilgili çalışmaları özetleyen Erdoğan, uzun vadeli yapılacak olanlar için anayasa değişikliği gerektiğini belirterek "Demokratik bir Anayasa özlemi inşallah giderilecektir" sözü verdi. Erdoğan'ın Valiler Toplantısı'ndaki mesajları şöyle oldu:

TARİHİ ADIM HAZIRLIKLARI

Demokratikleşme yolunda tarihi adımlara hazırlanıyoruz. Teröre zemin hazırlayan istismar alanları tek tek ortadan kaldırılacak.
Milli Birlik projesiyle ilgili kısa vadeli çalışmaların büyük bir kısmını yaptık, yapıyoruz. Orta vadede yasal değişiklik ve mevzuat düzenlemelerini bugünlerde gündeme taşıyoruz. Uzun vadeli olanlar anayasada gerekli düzenlemeler yapılmasını icap ettiriyor ve demokratik bir anayasa özlemi inşallah giderilecektir.
Kurulacak Kamu Güvenliği Müsteşarlığı operasyonel güçlere lojistik imkan hazırlayacak. Türkiye'nin bir terör hafızası yok. Müsteşarlıkta bu A'dan Z'ye, arşivlerine varıncaya kadar tutulacak.
Demokrasiden taviz, terörle mücadelede başarısızlık getiriyor. Demokrasi kaybettirmez, kazandırır.
Ne polis, ne asker zevk için operasyon yapabilir mi? Halkının huzurunu, barışı tehdit eden bir yapı varsa, bu çetesidir, mafyasıdır, terör örgütüdür, o zaman operasyon yapılır. Hangi aklıselim sahibi kalkıp da güvenlik güçlerine silah bırakın der?
Ancak güvenlik ile demokrasi arasında o ince çizgiyi, o hassas dengeyi muhafaza etmek de devletin tüm unsurlarıyla birlikte sizlerin uhdeniz altındadır. İnsan hak ve hürriyetlerinden taviz başarısızlık getirir.
Süreçte çok provokasyonlar, tahrikler olacaktır. Bazı şehirlerimizin, bazı kitlelerin hassasiyetleri kaşınmaya çalışılacaktır. İstismar zeminini kaybedenler süreci germek için her türlü yola başvurabilir.Demokrasi içinde, hukuk çerçevesinde tüm bu senaryoları bertaraf etmek için teyakkuzda olacağız.
Bürokratik engellerle halka yaklaşmayın. Şehrinizdeki her haneden haberiniz olacak. Devlet-millet kaynaşmasının tesisinde valilerimiz en kilit noktada. Millet devlet için değil devlet millet için vardır; ölçümüz, ilkemiz bu.
Makro hedeflere de mesai ayırın. Her vilayetimizin İstanbul, Ankara gibi büyük vilayetlerde çok güçlü iş adamları var. 'Gel arkadaş' diyeceğiz. 'Sen nasıl Adıyamanlısın, sen nasıl Diyarbakırlısın, sen nasıl Batmanlısın, sen nasıl Muşlusun? Gel şurada fabrika kur'... Bunları yakın markaja almamız lazım.
Ben ya da İçişleri Bakanım nasıl ki birkaç dakika içinde sizlere telefonla ulaşabiliyorsak, ihtiyacı olan vatandaş da sizlere rahatlıkla ulaşabilmeli. Benim telefonum 24 saat açıktır arkadaşlar. Gerektiğinde beni de arayacaksınız, çünkü ben de elim, ayağım, gözüm, kulağım olarak sizleri görüyorum.
BİZE ULAŞIN