'Diktatörlük rejimi' tartışması

Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı'nın TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülmesi sırasında ''diktatörlük rejimi'' tartışması yaşandı.

MHP'li Behiç Çelik'in, ''Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, diktatörlük rejimine giden yolu aralayacaktır'' sözlerine, AK Parti'li Mehmet Daniş, ''Halkoyuyla Cumhurbaşkanı seçiminde 'diktatörlükten' bahsedilebilir mi? Sen hangi Anayasayı okudun?'' karşılığını verdi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Komisyonda, tasarının tümü üzerindeki görüşmeler sırasında, milletvekillerinin görüş ve eleştirilerine cevap verdi. Ergin, 1982 Anayasasının değiştirilmesi için daha önce de çalışmalar yapıldığını dile getirerek, uzlaşma komisyonu taleplerine muhalefet partilerinin üye vermediğini, bu nedenle değişikliğin gerçekleşmediğini anlattı.

Ergin, tasarının, 2007 yılında Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören Anayasa değişikliğine uyum sağlamak amacıyla sunulduğunu, eleştirilerin aksine bu düzenlemenin daha önce Meclise getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sadullah Ergin, bir soru üzerine de HSYK ile ilgili bir çalışma yaptıklarını, bu çalışma doğrultusunda kurul üyelerinin görüşlerini aldıklarını kaydetti.

AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin düzenlemenin ''durduk yere'' yapılmadığını belirterek, ''Cumhurbaşkanı seçimi, demokrasinin raydan çıkarılması için argüman olarak kullanıldı. Millet, korkulu rüya görmektense uyanık kalmaya karar vermiş, referandumu kabul etmiştir'' dedi.

1982 Anayasasının ''çağ dışı kaldığı'' yönündeki kanaatin yaygın olduğunu ifade eden Üstün, sivil anayasa yapılmasına ilişkin düzenlemenin, 24. Döneme bırakılmasının ''topu taca atmak'' anlamına geleceğini, seçimlere kadar yeni bir anayasanın yapılması için gerekli zamanın bulunduğunu söyledi.

MHP Mersin Milletvekili Behiç Çelik, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine imkan tanınmakla parlamenter sistemden uzaklaşıldığını savundu. Çelik, ''Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, diktatörlük rejimine giden yolu aralayacaktır'' dedi.Behiç Çelik, ''Biz, 72,5 milyon insanı kucaklayan sistem olmasını arzu ediyoruz. Bu düzenlemeye muhalifiz; çünkü diktatörlüğe karşıyız'' diye konuştu.

''Halkoyuyla Cumhurbaşkanı seçiminde 'diktatörlükten'' bahsedilebilir mi? Sen hangi Anayasayı okudun?'' diyen AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Behiç'in sözlerine tepki gösterdi.
Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi sistemine ''diktatörlük'' denilmesiyle, haksızlık yapılmış olacağını söyledi.

''EN AZ 400 MİLLETVEKİLİNİN OYUYLA SEÇİLMELİ''

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, 1982 Anayasasını yapanlar arasında kendisinin de bulunduğunu belirterek, temel hak ve özgürlükleri sağlamadığı gerekçesiyle Anayasaya ret oyu kullandığını açıkladı.

Türkiye şartlarında, Cumhurbaşkanının Meclis tarafından seçilmesinin daha iyi olacağını savunan Genç, Anayasa değişikliğinden geri dönülmesi gerektiğini, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi halinde ileride büyük sıkıntıların ortaya çıkacağını iddia etti.

Cumhurbaşkanı seçilen kişinin, tekrar seçilmek için bazı tavizler verebileceğini ileri süren Genç, ''Hangi Parlamenter, genel başkanının sözünden çıkıyor? Parlamenterler, milletin menfaatini düşünür. Genel başkanlarının istediklerini yapmazlarsa, Türkiye'ye demokrasi gelmiş olur'' diye konuştu.
Genç, Anayasa değişikliği yapılarak Cumhurbaşkanının en az 400 milletvekilin oyuyla seçilmesi gerektiğini savundu.

''HALKA BAŞVURMAK, DEMOKRASİNİN ÖLÇÜTÜ DEĞİL''

CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü ise ''Halka başvurmak veya başvurmamak, demokrasinin bir ölçütü değildir. Halkoyundan çıkacak iradenin, parlamenterlerin oyundan çıkacak iradeden daha iyi tecelli edeceği düşünülmemeli. Referandumlar, her zaman sağlıklı netice verir anlamına gelmez'' diye konuştu.
AK Parti Giresun Milletvekili Hasan Sönmez, yapılacak düzenlemenin Cumhurbaşkanı seçimi usul ve esaslarını içerdiğini, bu nedenle Cumhurbaşkanının sorumsuzluğu ve yetkilerinin aynı kalacağını söyledi.

''CUMHURBAŞKANI SEÇEMESEYDİK NE OLURDU?''

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, genel seçimlerde başbakanların ekonomik tabanlı bütün konularda programı olduğunu, halk karşısına çıktığında vaatlerde bulunduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı adaylarının herhangi bir vaatte bulunamayacağını, bunun için Cumhurbaşkanı seçimlerinde oyların yönünü, din, dil, ırk, mezhep gibi donelerin belirleyeceğini iddia etti.Gök, ''Cumhurbaşkanı adayı kimden, hangi done için para alacak? Sermaye grupları, farklı gruplar kendi adaylarını çıkaracak. Anayasa değiştirilirken düşünülmeyen tehlikelerin, yanlışların bir nebze de olsa önlenmesi gerekir'' dedi.

''367'Yİ BU ÜLKENİN BAŞINA KİM DOLADI?''

AK Parti Uşak Milletvekili Mustafa Çetin, Anayasa değişikliğinin, dönemin siyasi şartları doğrultusunda, gereklilik sonucu yapıldığına dikkati çekti.Çetin, 1980 yılında 120 gün içinde Cumhurbaşkanı seçilememesinin, askeri darbenin gerekçesi olduğunu anımsatarak, ''367 sorununu bu ülkenin başına kim doladı? Cumhurbaşkanı seçemeseydik ne olurdu?'' diye sordu.

Demokrasinin, uzlaşma rejimi olduğunu ancak halkın seçtiği çoğunluğun sorumluluğu ve yönetiminde uzlaşmanın sağlanması gerektiğini belirten Çetin, ''İktidarın aday gösterdiğini istemeyeceksiniz, muhalefet Genel Başkanının dediği adayı seçmekle uzlaşma sağlanmış olacak öyle mi? AK Parti yeni bir anayasa teklifiyle sizin huzurunuza çıkmak istiyor. Siz şimdiden uzlaşma kapılarını kapatıyorsunuz'' diye konuştu.

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, sivil ve demokratik bir anayasaya ''evet'' diyeceklerini, ancak Anayasa metninin Uzlaşma Komisyonu marifetiyle hazırlanması gerektiğini söyledi.

Komisyonda, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesine yönelik tasarının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Komisyon üyesi milletvekillerinin, verdikleri önerge doğrultusunda tasarı alt komisyona gönderildi. Tasarı, Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'in aynı içerikli kanun teklifiyle birleştirilerek ele alınacak.

BİZE ULAŞIN