'Seçim bekleyen boşuna bekler'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen, erken seçim beklentisi içinde olunmaması gerektiğini belirterek, ''Seçim 2011'de, zamanında yapılacak'' dedi.

Tüzmen, yaptığı açıklamada, AK Parti iktidarının görevde bulunduğu 8 yıllık sürede gerçekleştirdikleri icraatlarla Türkiye'ye çağ atlattığını söyledi.

Türkiye'nin yıllarca enflasyonla mücadele ettiğini hatırlatan Tüzmen, ''Bugün bu 'canavar' yok artık. Türk lirası avro ve dolar karşılığı milyonlarla ifade ediliyordu, ama bugün öyle değil. Hayat pahalılığı ortadan kalkmış durumda. Şimdi terör belasının da olmayacağı bir döneme giriyoruz. Onun ardından birinci önceliğimiz işsizlik olacak. Dolayısıyla istikrarlı bir ülkeye herkes yatırım için gelecektir'' diye konuştu.

Kriz döneminde bile Türkiye'ye 27 milyon turistin geldiğini vurgulayan Tüzmen, şöyle konuştu:

''İspanya'nın turizm gelirleri yüzde 9 düşerken, bizimki arttı. 2002'de ülkemize 7 milyon turist geliyordu. Turist sayısı 27 milyona, ihracat 32 milyar dolardan 136 milyar dolara çıktı. Bütün bunlara baktığınız zaman, Türkiye'ye yabancı sermaye girişi 20 milyar dolara ulaşıyor. Yurt dışı müteahhitlik 2002'de 1,4 milyar dolarken şimdi 24 milyar dolara yükseldi. Bunlarla Türkiye'nin çağ atladığı zaten görülüyor.''

AK Parti iktidarının icraatlarla ''vatandaşın gönlünde, kalbinde ve beyninde yer ettiğini'' ifade eden Tüzmen, ''Otoyol, hava yolu, demir yolu projeleri, eğitim, sağlık ve dış ticaret ile altyapı ve üstyapı projelerine bakıldığında Türkiye'nin çağ atladığını görürsünüz. Bunun aksini kimse iddia edemez. Gerek kalkınma, gerek demokrasi, gerekse kurum ve kuruluşlar açısından Türkiye çağ atlamıştır. Bunlar ileride daha iyi analiz edilebilecektir'' dedi.

SEÇİM 2011'DE

Son günlerde muhalefetin seçim istediğini de hatırlatan Kürşad Tüzmen, ''Muhalefet partileri seçimi öne almak isteyebilir. Ancak, seçimin bir takvimi var. Seçimlerin öne alınması programımızda yok. Bu yıl seçim bekleyenler boşuna bekler. Çünkü, seçimler 2011'de, zamanında yapılacak'' şeklinde konuştu.
Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü belirten Tüzmen, bunun tüm siyasi partilerin mutabakatı ile yapılmasından yana olduklarını söyledi.

''Doğru adımlarla yol haritasını belirleyip ona doğru gitmek gerekiyor. Bizim yaptığımız da bu'' diyen Tüzmen, şunları kaydetti:

''Çalışmalar halen devam ediyor. Halkın buna ihtiyacı var. Ceket dar geliyorsa onu bir şekilde değiştirmek gerekir. Başka çaresi yoktur. Anayasa değişikliğinin gerekliliği vatandaşa iyi anlatıldığı zaman sorun olmaz. Çünkü muhalefet de anayasa değişikliğini istiyor. Türkiye'de herkes bir değişiklik istiyor, ancak nasıl yapılacağı konusunda mutabakat yok. Ama, Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir anayasa herkes açısından iyi olur. ''

BİZE ULAŞIN