Alevi Kurultayı birden çok konsensüsle bitti

DEVLET Bakanı Faruk Çelik'in sorumluluğunda yapılan Alevi çalıştayı Kızılcahamam'daki 7'nci toplantıyla sona erdi. Üç gün süren çalıştayda Aleviliğin tanımı, anayasal statü, Diyanet İşleri Başkanlığı, zorunlu din dersleri, cemevleri gibi konular ele alındı. Çalıştay'ın son günü cemevlerinin statüsü tartışıldı, ancak ortak bir dil oluşturulamadı. Katılımcılardan gazeteci yazar Ali Bulaç cemevlerinin ibadethane statüsünü desteklerken, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi "Bir din çatısı altında iki farklı ibadethane olmamalı" dedi. Çalıştayda tartışılan konular ve ortaya çıkan görüşler şöyle:

ALTI BAŞLIKTA ÇALIŞTAY

Aleviliğin tanımı: Alevilik tanımlanmasın.
Diyanet İşleri Başkanlığı: Diyanet Sünniler dışındaki inanç gruplarını da kapsayacak şekilde yeniden düzenlensin.
Zorunlu din dersleri: Zorunlu din dersi müfredatı ahlak, kültür ve din tarihi gibi konularda yeniden şekillensin ve farklı inançları kapsasın. Din eğitimi konusunda farklı bir ders oluşturularak seçmeli hale getirisin.
Madımak Oteli: Yanındaki binayla birlikte yıkılarak anıt park haline getirilsin. Park barışın ve ortak acının sembolü olsun.
Dedeler: İnanç rehberi olan dedelere yasal statü verilsin, devlet eğitim ve istihdam konusunda sorumluluk üstlenebilir.
Cemevleri: İsimlendirme yapmadan ibadethane statüsü verilsin.

DİYALOGUMUZ SÜRECEK

Devlet Bakanı Faruk Çelik ise hedeflerinin, 'çağdaş Türkiye'de herkesin haklarının korunması' olduğunu' söyledi. Çelik "Bu çalıştayda 'her şey bitti, diyaloglar bitti' diye bir şey söz konusu değil. Herkesle diyalogumuz devam edecek. Sürecin işlemesinin birlikte sağlanması konusunda çaba göstereceğiz" dedi. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Erdoğan'a kısa bir ön rapor sunacağını belirtenÇelik, asıl raporun da en geç mart ayı içinde bitirileceğini kaydetti.

BİZE ULAŞIN