580 günün karnesi

580 gün boyunca Türk sporunu yöneten Devlet Bakanı Başesgioğlu'nun döneminde, Futbol Federasyonu Kanunu çıktı, sporcuların askerlik sorunu çözüldü

Perşembe 07.05.2009
Son Güncelleme: Perşembe 07.05.2009
ABONE OL
60. hükümette, 580 gün spordan sorumlu bakan olarak görev yapan Murat Başesgioğlu, görevini Faruk Özak'a devrederken döneminde önemli kararlara imza attı. Bunlardan ilki, futbolun yönetim ve işleyişini FIFA'nın öngördüğü şekilde Futbol Federasyonu ana statüsüne bırakan kanun tasarısının TBMM'den çıkması oldu. Devlet Sporculuğu Kanunu ise uluslararası düzeyde üstün başarı kazanan sporculara 'devlet sporcusu' unvanı verilmesi ve aylık bağlanmasını sağladı. Başesgioğlu döneminin diğer kilometre taşları ise şunlar:

A MİLLİ Takım kadrolarında yer alan ve uluslararası yarışmalarda ilk üç dereceye giren sporcuların 38 yaşına kadar askerliklerini tecil edilebilmesini öngören teklif, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na hazırlanan 1000 sporcuya maaş verilmesi için kanun çıkarıldı.
ŞİKE, teşvik primi ve sporda şiddetle ilgili yasanın uygulamasında aksayan yönlerin giderilmesine dair bir tasarı, Adalet Komisyonu'na gönderildi. Böylece şu ana kadar yasal bir tanımı olmayan şike ve teşvik tanımlandı.

BAŞESGİOĞLU, tüm branşların antrenörlerinin meslek sahibi olması ve daha rahat imkanlara sahip olmasını sağlamak amacıyla Antrenörlük Kanun Tasarısı Taslağı'nı hazırladı.
FUTBOLkulüplerinin GSGM'ye olan 44 milyon TL borcundan vazgeçildi. Ayrıca kulüplerin GSGM ve federasyona vadesi geldiği halde ödenmemiş bazı borçları için erteleme yapıldı.
SPORkulüplerini, bağlı bulunduğu İçişleri Bakanlığı Dernekler Masası bünyesinden çıkarmak için hazırlanan taslak TBMM'ye sunuldu.

YENİLENEN İddaa ihalesi ile birlikte, işletme haklarını 10 yıl için İnteltek firması alırken, yaklaşık 3 milyar TL de sporun hizmetine sunuldu.

YAPILAN düzenlemeyle İddaa programında, futbolun yanı sıra basketbol, voleybol, motor sporları, tenis ve bilardo sporları da yer aldı.

YAKLAŞIK10 yıldır toplanmayan Spor Şurası'nın 6.'sı 2008 Kasım ayında Ankara'da toplandı.