Kewell'dan Türkiye'ye büyük övgü

Galatasaray'ın Avustralyalı yıldız futbolcusu Harry Kewell, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) resmi İnternet sitesinde önemli açıklamalarda bulundu.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
ABONE OL
Galatasaray'ın Avustralyalı yıldızı Harry Kewell, FIFA'nın resmi İnternet sitesine verdiği röportajda Türkiye'den ve Türk futbolundan övgüyle bahsetti. Avustralya futbolunun dünyadaki en çok tanınan isimlerinden birisi olan ve 'Büyücü' lakabıyla bilinen Kewell, Türkiye'deki yaşamı ve futbol kariyeriyle ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı.

Kewell, İngiltere Premier Lig ile Turkcell Süper Lig arasındaki farklılıkları ve Süper Lig'deki oyundan zevk alıp almadığıyla ilgili sorulan bir soruya, "Dürüst olmak gerekirse, çok büyük farklılıklar yok. Eğer teknik olarak ve oyuncu- oyuncu bakarsanız; kendi takım arkadaşlarımın büyük çoğunluğu Premier Lig'de rahatlıklar oynayabilirler. Teknik olarak onlar çok iyiler. Türkiye'de gördüğüm futbolcuların birçoğu, Premier Lig'de gördüklerimden daha iyi. Tek eksiklik olarak Türkiye'deki futbolcuların kendilerini kontrol etmeleri gösterilebilir. Türkiye'de herkes hücum oynamak ister. Bu taraftarlar için mükemmel bir şeydir ancak teknik direktörler için kabus olur. Ancak genel olarak baktığınızda (Premier Lig'de Süper Lig arasında) fazla farklılık yok. Onlar güçlü, hızlı, fizik olarak iyiler ve koşabilirler" şeklinde cevap verdi.

Kewell, futbolun dışında Türkiye'de, farklı bir kültürde yaşamasıyla ilgili olarak sorulan bir soru karşısında ise, "Türkiye çok ilginç bir yer. Eğer iki yıl önce bana İstanbul'da yaşamak ister misiniz diye sorsalardı, 'hayır' derdim. Ancak bu fikrimin değiştiğini söylemek zorundayım. Bana göre İstanbul büyüleyici bir şehir. Belki de bulunduğum şehirler içerisinde en iyilerinden birisi. Ve bunu burada yaşadığım için söylemiyorum. Kültür, insanlar*Türkler çok saygılılar. Özellikle de yaşlılara karşı. Bunu
artık çok sık göremiyorsunuz. Onların tüm yemekleri, gece hayatları, alışveriş mekanları, her şey istediğiniz gibi. Ve havası" dedi.

Avustralyalı yıldız, "Galatasaray'ın tutkusuyla ünlü taraftarlarından memnun musun?" şeklindeki bir soru karşısında ise, "Bu tutku hiçbir şey gibi değil. Daha önce böyle bir tecrübeyi asla görmedim. Destek mükemmel düzeyde. Başka hiçbir kulüpte böyle bir destek olduğunu düşünmüyorum. Eğer birisi kendi taraftarlarının daha iyi olduğunu söylerse, öyle olmadığına dair onunla bahse girerim" diye konuştu. Harry Kewell, Galatasaray'dan sonraki kariyeriyle ilgili sorulan bir soruya ise kesin bir cevap vermekten kaçınarak, futbol kariyerini Avustralya'da noktalamak istediğini ifade etti.

Kewell, "Bu sorularla çok karşılaşıyorum. Ancak hiçbir şey hakkında kesin söz vermek istemiyorum. Ancak kariyerimi Avustralya'da noktalamak istiyorum. Ancak hiçbir şey için 'kesinlikle' diyemem çünkü gelecekte neler olacağını bilemem" dedi.