Şampiyonların golcüsü

Bank Asya Birinci Ligde mücadele eden Diyarbakırspor'un tecrübeli forvet oyuncusu Coşkun Birdal, ikinci ligde 5. kez şampiyonluk yaşamanın sevincini yaşıyor.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
ABONE OL
Futbola Kartalspor'da başlayan ve daha sonra Bayburtspor'da profesyonel olan Diyarbakırspor'un tecrübeli golcüsü Coşkun Birdal, Konyasyor, Denizlispor, Samsunspor, Vestel Manisasspor, Antalyaspor, Eskişehirspor ve Diyarbakırspor takımlarında forma giydi.

1998'de ikinci ligdeki ilk şampiyonluğunu Erzurumspor'la yaşayan Birdal, 2004-2005'te Manisaspor, 2005-2006'de Antalyaspor, 2007-2008'de Eskişehirspor ve son olarak bu sezon Diyarbakırspor'da şampiyonluk yaşadı.

Birdal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığı şampiyonlukların fazla olması üzerine herkesin bazı yorumlarda bulunduğunu belirterek, ''Kimileri çok şanslısın diyor. Kimisi de insanların duaları var arkanda diyor. Bende açıkcası bilemiyorum. Ama transferde tercih yaparken sanki bir güç beni şampiyon olacak takıma gitmeye itiyor'' diye konuştu.

HEDEFİ OLAN TAKIM

Birdal, yaşadığı şampiyonluklarda hedefi olan takımlarda forma giymesinin de önemli rolünün olduğunu ifade etti.

Düzenli ve disiplinli çalışma ortamının bulunmasının, başarı üzerinde etkili olduğuna dikkat çeken Birdal, şunları kaydetti:

''Futbol hayatım boyunca hep hedefi olan takımlarda forma giydim. Şampiyonluk noktasında ise sanki bir güç beni transferde oraya gitmek için itiyor. İlk olarak Erzurumspor'la başlayan şampiyonluk maceralarıma bu yıl bir yenisini daha eklemenin sevincini yaşıyorum.''

EN ANLAMLI ŞAMPİYONLUK

Birdal, yaşadığı şampiyonluklar arasında en anlamlısının bu yıl Diyarbakırspor'da yaşadığı şampiyonluk olduğunu ifade etti.

Diyarbakırspor'un maddi imkansızlıklar içerisinde şampiyonluk mücadelesi verdiğini ve takımdaki dostluğun, arkadaşlık ortamının başarıyı getirdiğini anlatan Birdal, şöyle devam etti:

''Maddi sıkıntıların yaşandığı bir ortamda şampiyonluğun gelmesi, haliyle bu şampiyonluğa ayrı bir anlam kazandırıyor. Takımdaki arkadaşlık ortamı çok farklı. Ben ikinci ligde 5 tane şampiyonluk yaşadım. Ama buradaki şampiyonlukta yaşadığım duygular çok farklı. Bunun yanında, takımdaki futbolcuların hedeflerinin olması da ayrı bir nokta. Böyle bir atmosferi ilk defa yaşayan birçok arkadaşım var.''
Birdal ayrıca, takımın teknik direktörü Coşkun Demirbakan ve kulüp başkanı Abdurrahim Yakut ile takımın menajerinin çalışmalarının da şampiyonlukta önemli payının bulunduğunu belirterek, ''Başkanımız yönetim bazında birçok şeye göğüs gerdi. Teknik direktörümüzle menajerimiz de takıma çok şey verdiler'' diye konuştu.

Birdal, Erzurumspor'da yaşadığı şampiyonluğun ilk olması ve kente döndükten sonraki karşılamayı hiç unutamadığına dikkat çekerek, battı gözüyle bakılan Antalyaspor'un şampiyon olması ve Eskişehirspor'un İstanbul'da şampiyonluk turu atmasını da unutamadığını ifade etti.

2 YIL DAHA FUTBOL OYNAMAK İSTİYORUM

Birdal, profesyonel futbol kariyeri boyunca, Süper Lig ve ikinci ligde 150'nin üzerinde gol attığını belirterek, hedefinin 2 yıl daha futbol oynamak olduğunu belirtti.

Bu yıl Diyarbakırspor formasıyla 6 gole imza attığını vurgulayan Birdal, şunları kaydetti:

''Artık 35 yaşındayım. Bir futbolcuya kolay kolay nasip olmayacak şampiyonluklar yaşadım. 2 yıl daha futbol oynamak istiyorum. Umarım bir aksilik yaşamam. Sonrasında ise ne yaparım bilemiyorum. Futboldan kopmamız tabi ki kolay olmaz. Antrenörlük mü yaparım ya da başka bir şey mi bilemiyorum. Artık bu konuyu futbolu bıraktıktan sonra düşüneceğim.''