Tersine dönebilir

Uluç: Beşiktaş bu liderliği sürdürecek mi belli değil! Denizli Yusuf'u yedek bırakabilir

Salı 12.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009 09:39
ABONE OL
Usta kalem Hıncal Uluç, Turkcell Süper Lig'de şampiyonluk mücadelesi veren Sivasspor ve Beşiktaş'ı değerlendirdi. Uluç "Beşiktaş bu liderliği sürdürecek mi belli değil! Denizli sahaya yine çift ön libero ile çıkabilir, Yusuf'u yedek bırakabilir" dedi.

Hıncal Uluç, Fotomaç Gazetesi'nde Bülent Can ile yaptığı söyleşide şunları dile getirdi;

* Denizli, tek ön libero Ernst ve Yusuf ile sahaya çıkınca ilk devreden pozisyonlara girmeye başladı. Delgado yine yanılttı onu
* Sivas hiçbir iddiası kalmamış Hacettepe ile karşılaşacak. Buna karşılık Beşiktaş durumu kritik A.Gücü ile oynayacak
* Beşiktaş bu liderliği sürdürecek mi belli değil! Denizli sahaya yine çift ön libero ile çıkabilir, Yusuf'u yedek bırakabilir

_Denizli, "Yusuf mu, Delgado mu?" tartışmasını bitirecek bir hamle yaptı ve Ankaraspor karşısında ikisini birlikte oynattı. 90 dakika sonunda Beşiktaş bol gollü bir galibiyet elde etti.

Mustafa Denizli'ye yönelik iki önemli eleştirimiz vardı. 1- Çift ön libero ile oynamakta ısrar etmesi; böylece hücum gücünü zayıflatıyordu Beşiktaş'ın...

2- Delgado'ya gereğinden fazla inanıyordu. Delgado çok mahcup ettiği halde, Yusuf'u kenarda tutarak takım liderliğini, oyun kuruculuğunu Delgado'ya bırakması. Bir iki tane talihli maç da kazanınca bu eleştirileri yapanları, en başta da beni, "Bir baltaya sap olamayanlar" olarak vasıflandırdı. Ama geçen hafta Sivas'ın ikramını kendi elleriyle reddedince Fenerbahçe karşısında herhalde oturup düşünmüş olmalı; 'Bu baltaya sap olamayanların haklı olması mümkün mü!' diye ki bu hafta tek ön libero, Ernst ile çıktı sahaya ve Yusuf'u da ilk 11'de başlattı. Böyle olunca da Beşiktaş'ın daha birinci devreden oyunu kurmaya, pozisyonlara girmeye başladığı görüldü. Delgado'yu da yine oyunun sonuna kadar tutamadı. Delgado yine yanılttı onu, yine başarılı olamadı. Ne var ki Sivas hakikaten beklenmedik şekilde yenilince liderliğe yükseldi. Şimdi bu liderliği sürdürebilir mi, takımı şampiyonluğa götürebilir mi; bu konuda soru işaretleri var.

TRABZON'A YARIYOR

Bu hafta durumlar biraz değişik. Bir defa Sivas, küme düşmüş artık iddiası kalmamış Hacettepe ile oynayacak. Buna karşılık Beşiktaş, durumu hâlâ kritik Ankaragücü ile mücadele edecek. Şimdi yorumlamak da zor aslında böyle maçları. Ligden düşmenin rahatlığı bir yanda, şampiyonluk iddiasını sürdürmenin gerilimi bir yanda. Bunları karşı karşıya getirdiğin zaman Sivas için avantaj da olabilir, dezavantaj da olabilir bu durum. Geçen hafta Ankaraspor maçının Beşiktaş için hem avantaj hem de dezavantaj olması gibi. O andaki futbolcunun ruh haline bağlı. Bir anda kalkıp da 'Sivas, Hacettepe'yi kolay yener' demek kolay bir şey değil. Hacettepe aşağı yukarı düşmüş durumdayken, Galatasaray'ı yendi. Şampiyonluktan etti resmen. Ama tabloya baktığın zaman bu hafta Sivas'ın işi kolay, Beşiktaş'ın zor görünüyor. Durum bu haftanın sonunda tersine de dönebilir. Sivas lider, Beşiktaş ikinci olabilir. Kimse şaşırmasın. Böyle durmadan tersine dönmeler de üst üste maç kazanmaya başlayan Trabzon'un işine yarıyor. En azından Şampiyonlar Ligi'ne girme şansı doğruyor. Daha düne kadar Beşiktaş ve Sivas için çantada keklik görülüyordu Şampiyonlar Ligi de 'Hangisi birinci olacak' tartışması yapılıyordu. Şimdi kağıt üzerinde Galatasaray'ın bile Şampiyonlar Ligi ümidi var. Böylesine karışık bir durum var ve öteden beri söylüyorum, Türkiye'de oynanan futbola baktığın zaman da her şey olabilir. Beşiktaş 4-1 yendi ama 4-1 galip gelene kadar da canı çıktı. Son dakikalarda atılan golleri geçiniz. Rüştü'nün ikinci yarıda maçın kaderi olabilecek kurtarışları var mesela. Ama aynı Rüştü geçen hafta bu kurtarışları yapsa, Beşiktaş, Fenerbahçe'yi yenerdi. Bu hafta hangi Rüştü olacak sahada bilmiyoruz!.. Fenerbahçe maçındaki Rüştü mü olacak yoksa Ankaraspor karşısındaki Rüştü mü olacak? Pek çok şeyi bilmiyoruz. Mustafa Denizli yine bir takım hesaplar yapıp, sahaya çift ön libero ile çıkabilir, yine Yusuf'u kenarda tutabilir!

FUTBOLU ÖLÇÜ DEĞİL

Bu kadar şans tanınmasına karşın bekleneni veremeyen Delgado'nun yedek kalma zamanının geldiğini söyleyebilir miyiz?

Ben olsam Delgado'yu oynatmam. Ben hiç oynatmam. Delgado'nun Beşiktaş'a hiçbir faydası yok. Delgado her şey bitiyorsa eğer son 15 dakikada oyuna sokarsın, bir şey yapıyorsa yapar, yapmazsa yapmaz. Delgado 'Bana güvenmeyin' diye bas bas bağırıyor. _Yedek kalması toparlanmasını da sağlayabilir.

Olabilir. Aslında Mustafa Denizli'nin devre arasında Yusuf ısrarı, Delgado'ya güvenmediği içindi. Ne olduysa birden bire Delgado'ya güvenip, Yusuf'a güvenmemeye başladı. Onun için hocamın ne yapacağı da belli olmaz. Ufak savunma hataları, kaleci hataları, hakem hataları her maçı, her sonucu değiştirebilir. Bu hafta sahaya çıkan Beşiktaş ve bu hafta Beşiktaş'ın oynadığı futbol benim için ölçü değil.