Ertuğrul Sağlam panelde terledi

Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, ''Camianın beklentilerine cevap veremediğime inandığım an, durumumu yeniden gözden geçiririm'' dedi.

Perşembe 14.05.2009 00:00
ABONE OL
Sağlam, Uludağ Üniversitesi'nin (UÜ) ''Bahar Şenlikleri'' kapsamında Eğitim Fakültesi Ahmet Taner Kışlalı Konferans Salonu'nda düzenlenen panelde, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Sorular karşısında zaman zaman zorlandığı gözlenen, zaman zaman da öğrencilere esprili yanıtlar veren Sağlam, öğrencilerden eğitimlerine birinci planda önem vermelerini istedi.

Sağlam, futbol yaşantısı ve transferler nedeniyle kazandığı iki üniversiteyi yarıda bırakmak zorunda kaldığını, daha sonra Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Spor Bölümü'nden mezun olmayı başardığını, antrenörlük kariyeri sırasında da yüksek lisansını tamamladığını anlattı.
Bursaspor'a beklentilerini ve hedeflerini karşılayabilecek bir takım olduğu için geldiğini, bu çerçevede uzun süreli bir anlaşma yaptığını kaydeden Sağlam, hedeflerinin örtüşmesiyle de başarının beraberinde geldiğini ifade etti.

DAHA BÜYÜK HEDEF BELİRLEMEYİZ

Sağlam, son haftaya girilirken UEFA Kupası'na katılma hedeflerinin devam ettiğini, bunun gelecek sezon için beklentileri artırdığının bilincinde olduklarını dile getirerek, ''Önümüzdeki yıl sorumluluğumuz daha fazla olacak. Artık büyük başarılara alıştırdık camiayı. UEFA Kupası'na katılırsak seneye kendimize daha büyük bir hedef belirlemeyiz. Takımın getirdiği nokta ile Bursa şehri başka hedeflere odaklandı'' dedi.
Bursaspor'un gelecek yıl daha başarılı olma zorunluluğu bulunduğunu vurgulayan Sağlam, şöyle devam etti:

''Bugün, 'Galatasaray'ı nasıl yakaladık? Trabzonspor'u geçer miyiz?' diye düşünüyoruz. Lig 3'üncülüğünü kovalayan futbolcuların şartları daha iyi olmalı. Camia ve kent bu takıma daha fazla destek vermeli. Herkes Bursaspor etrafında kenetlenmeli. O zaman Bursaspor'da çok daha büyük başarılardan
bahsedilebilir.''

Ertuğrul Sağlam, ''Bu sezon başında Beşiktaş ile UEFA Kupası'nda Metalist Kharkiv'e elenmiştiniz. Bursaspor ile kupaya katılma hakkı elde ederseniz tekrar Metalist Kharkiv ile eşleşmek ister misiniz?'' şeklindeki soruyu, gülerek ''Neden olmasın?'' diye cevapladı.

DURUMUMU YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİRİM

Sağlam, bir öğrencinin, ''Uzun bir sözleşme imzaladınız. Bursaspor'daki hedefleriniz neler?'' sorusuna, ''Büyük hedeflerim var elbette, ama bu sadece benim istememle olmaz. Ben uzun sözleşmeyi, uzun soluklu program yapmak için istedim. Camianın beklentilerine cevap veremediğime inandığım an, durumumu yeniden gözden geçiririm'' yanıtını verdi.

Sercan Yıldırım, Volkan Şen ve Mustafa Sarp'a gelen transfer tekliflerinin sorulması üzerine Sağlam, şu yanıtını verdi:

''Sercan ve Volkan'ın Bursaspor ile sözleşmeleri devam ediyor. Yani biz istemedikçe hiçbir yere gidemezler. Biz gelecek yıllar için daha büyük hedeflerler belirliyoruz. Bu hedefleri de eldeki futbolcularımıza güvenerek yapıyoruz. Bu futbolcular için çok astronomik teklifler gelirse kulübün menfaatleri için düşünebiliriz. Ancak Sercan ve Volkan bizim takımımızın oyuncuları ve satmak gibi bir düşüncemiz yok. Gazetelerde çıkan haberlere kimse itibar etmesin. Mustafa Sarp ile ilgili olumlu bir gelişme olmadı. Mustafa Sarp'ın kalmasını istiyorduk ama bazı şeyleri zorla yaptıramıyorsunuz. Öyle görünüyor ki Mustafa Sarp, gelecek yıl bizimle olmayacak.''

Sağlam, ''Avrupa'da mı antrenörlük yapmak isterseniz yoksa milli takımda mı?'' sorusunu ise, ''Bugün itibariyle tüm enerjimi Bursaspor'a vermek istiyorum. Diğer konularla ilgilenmiyorum'' diye cevapladı.
''4 ayrı takımda teknik direktörlük yaptınız. Size göre bu takımlar arasında takımına en iyi desteği veren taraftar grubu hangisi?'' sorusu üzerine Sağlam, ''Yapılan bir araştırmada Bursaspor ve Beşiktaş taraftarlarının takımlarına en fazla desteği veren taraftar grupları olarak ilk iki sırada yer aldığını gösteriyor. Bu bilimsel araştırmaya ben de katılıyorum'' dedi.

Beşiktaş ile ilgili soruları yanıtlamayan Sağlam, bu sezon Turkcell Süper Lig'de çok kaliteli futbol oynanmadığını vurguladı.

BURSASPOR KAPTANI ÖMER ERDOĞAN

Bursaspor Kaptanı Ömer Erdoğan ise geçen yıl yine UÜ'de yapılan bir panelde takımın alt sıralardan kurtulma mücadelesi vermesi nedeniyle öğrencilerin soruları karşısında oldukça zorlandığını anımsatarak, bu kez sorulara daha rahat yanıt vereceğini söyledi.

Futbola Almanya'da başladığını ve 17-18 yaşına kadar forvet mevkisinde görev aldığını anlatan tecrübeli futbolcu, ''Bir maç öncesi defans oyuncumuz sakatlanınca hocam bana görev verdi. Defansta başarılı olunca görev yerim hep orası oldu'' dedi.

Panelin ardından Sağlam ve Ömer Erdoğan'a katılımlarından dolayı plaket verildi. Sağlam ve Ömer, öğrencilerin fotoğraf çektirme ve imza istekleri nedeniyle üniversiteden güçlükle ayrıldı.