Finalde marş krizi

İspanya Kupası finalinde Katalan ve Basklı taraftarlar, milli marşı ıslıkladılar. Canlı yayını sansürleyen televizyonun spor müdürünün işine dün son verildi

Cuma 15.05.2009
ABONE OL
İspanya Kupası finalinde Barcelona, Athletic Bilbao'yu 4-1 yenerek şampiyon olurken, karşılaşmaya milli marş krizi damgasını vurdu. Kendilerini İspanya'dan ayrı gören ve bağımsızlık talep eden iki takımın taraftarları olan Katalan ve Basklılar, önce stada gelen İspanya Kralı Juan Carlos'u ıslıkladı. Valencia'nın Mestalla Stadı'nda ardından İspanya milli marşı çalmaya başladı. İki takımın taraftarlarının marşı yoğun bir şekilde ıslıklaması üzerine maçı yayınını kesen İspanya Devlet Televizyonu, Bilbao ve Barcelona'daki muhabirlerine bağlandı. Karşılaşmanın devre arasında ıslık ve protesto seslerini keserek marşı yeniden yayınlayan devlet televizyonunda olayın faturası spor müdürü Julian Reyes'e kesildi. Yayında yaşanan krizin ardından dün Reyes'in görevine son verildi.

Olaylı kutlama 1 ölü, 109 yaralı
ATHLETİC Bilbao'yu yenerek Kral Kupası'nı 25. kez kazanan Barcelona'nın sevinç gösterilerine gölge düştü. Bir taraftar kutlamalar sırasında nehire düştü ve boğularak hayatını kaybetti. Polisle Katalan taraftarlar arasında ise arbede çıktı. Olaylarda 34'ü polis, 109 kişi yaralandı. 45 taraftar ise tutuklandı.