"Hedefimiz 7. şampiyonluk tacını başımıza takabilmek"

Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Özbak, ''Bütün camiamızın hedefi, 7. şampiyonluk tacını başımıza takabilmek'' dedi.

Cuma 15.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009 11:38
ABONE OL
Özbak, yönetim kurulunun transferlerle bu sezon ekonomik olarak risk aldığını, camianın da bu riskin karşılığını almak isteyeceğini belirtti.

Trabzonspor'un şu anda sportif başarı olarak yakaladığı noktanın son yıllara oranla yeterli olduğunu ifade eden Özbak, ''Bana göre beklenenin de üzerine çıkmıştır. Kaybedilen haksız puanlar olmasaydı çok daha iyi yerlerde olunabilirdi. Gidişat, insanlara umut ve coşku vermiştir. Bu coşku daha büyük beklentileri doğurdu. Kalan haftalarda da bu beklenti gerçekleşebilir. Neyin ne olacağı bilinmez. İstenilen şampiyonluk gelebilir'' diye konuştu.

''Bütün camiamızın hedefi, 7. şampiyonluk tacını başımıza takabilmek'' diyen Özbak, şöyle devam etti:
''Ancak olamazsak ben bundan kendi adıma üzüntü duymayacağım. 25 yıldır şampiyonluğu göremeyen özellikle gençler için üzüleceğim. Biz her şeyi yaşadık. Ancak yeni nesil fazlasıyla bunu görmek, yaşamak, tatmak ister. Gelecek yıl bir takım ekonomik sıkıntı yaşamazsak bu kadronun üzerine yapılacak iyi takviyelerle şampiyonluk gelecektir. Bu kadroyu muhafaza etme şansı çok daha arttıracaktır. Ancak bu istikrar sürmeli.''

Özbak, yeni nesile geçmişi anlatmanın tek yolunun onlara 7. şampiyonluğu yaşatmak olduğunu kaydederek, şunları söyledi:


''Çünkü yeni nesile tarihi anlatmadan önce kafasındaki soru ve sorunları çözmelisiniz. Kafadaki soru ve sorun 7. şampiyonluktur. Bu nesile kupayı tutuşturursanız gerisi çorap söküğü gibi gelir. O kupayı gören Trabzonspor'un tarihinde daha önce kazanmış olduğu kupaları gidip arar bulur. Emek vermiş olanların mezarına da gider. Tanıyana sorar. Der ki (Ben rahmetli Suha Akçay'ın mezarını ziyaret ettim. Bu adam bize 10 yıl genel kaptanlık yapmış ve bütün şampiyonlukları bu dönemde kazanmışız. Kimdir bu adam) Araştırır, bulur. 7. şampiyonluk geçmişle bugün arasında köprü kuracaktır. Köprünün bugünkü ayağına ihtiyacımız var. İhtiyacımız gecikmiş bir şampiyonluk.''

Şampiyonluk özleminin 25 yıldır sürmesi konusunda tartışılacak yönlerin bulunduğunu belirten Özbak, ''İyi yönetildik, kötü yönetildik. Ancak bundan önemlisi kazanılamayan şampiyonluğun vermiş olduğu gerginliktir. Bu gerginlik bize hep (Bu sene olmadı, bir daha ki sene inşallah) dedirttirdi. Bugün bir gence bir şey anlatmaya kalktığınız zaman (Bana masal anlatma, şöyle üzerinde 2009 yazan parlak bir kupa var mı) der. Bunu kazanmak gerek'' dedi.

Özbak, Trabzonspor'un müzesini Alaaddin Ölmez ile birlikte düzenlediklerini anlatarak, ''Sezon oynanırken düzenlediğimiz müzede 7. şampiyonluk için kupa yeri ayırdık. 1996'da yani şampiyonluğu kaçırdığımız yıl düzenledik o müzeyi. Sezon sonunda o kupanın yeri boş kaldı. Aradan 13 yıl geçti hala kupasını bekliyor orası'' diye konuştu.