Avrupa bileti...

Ebru Kılıçoğlu: GS'nin 'ya tutarsa' mantığına değil eldeki kadroyu oynatabilecek bir hocaya ihtiyacı var.

Pazartesi 18.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 18.05.2009 10:01
ABONE OL
Galatasaray, Harry Kewell'ın yıldızlaştığı maçta G.Birliği'ni Ali Sami Yen'de 2-1 yenerek UEFA Avrupa Ligi kapısını iyice araladı.

EBRU KILIÇOĞLU: Avrupa bileti (SABAH)

Yoğun pazar mesaisi içinde belki de en 'iddiasız' maç bu. Ama yine de iki takım da tam anlamıyla rahat değil puan tablosunda. Galatasaray'ın derdi ucundan kıyısından bir Avrupa bileti yakalamak. Gençlerbirliği ise matematiksel açıkları kapatmak ve eğrisi doğrusunu denk gelip de aşağılara kaymamak derdinde.

Teyit olan diğer nokta; Arda ve Ayhan'ın bu takım için ne kadar önemli ayaklar olduğu... Ve son düdükle gelen 'garanti' puan tablosundaki 'dördüncülük' olunca, bu sezondan bir ders çıkacak mı acaba diye merak ediyor insan. Çünkü alınan puanlara ve Avrupa biletine rağmen bir gerçek kılavuz istemiyor: Galatasaray'ın 'isme servet dökmeye' veya 'ya tutarsa' mantığına değil eldeki kadroyu oynatabilecek bir hocaya ihtiyacı var. Bakalım, bu kez televizyona göre ev değil, eve göre televizyon seçmeyi becerecekler mi?'Kewell etkisi' 'savunma yap' 'gol at'

ZAFER ERTEM: Bu kez gecikmeyin (FOTOMAÇ)

G.Saray harıl harıl teknik direktör arıyor. Bu kez marka bir ismin peşinde. Görünen o ki en az üç maç daha Bülent Korkmaz takımın başında sahaya çıkacak. Üçte üç yaparsa, G.Saray, UEFA Kupası'na katılacak. Bundan sonra takımın kaderi Bülent Korkmaz'a bağlı. Bu takım ligi en iyi üçüncü de bitirebilir, 6'ncı da!.. Yönetim artık ilgi alanını değiştirmeli. Acilen tecrübeli bir teknik adamın ötesinde kaliteli kadro kurmanın da adımlarını hemen atmalı.

Boş geçen hergün G.Saray'ın aleyhine işler. Bu takımdan acil gitmesi gereken yabancı ve yerli futbolcular var. Yönetim de bunu bal gibi biliyor. Listesi de hazır ama basınla paylaşmıyor. Demek ki en azından -yerlileri katmıyorum- 4 yabancı sorunu had safhada. Bu sorunlar çözülmeli. Gönderilecekler hemen gönderilmeli ki yerine gelecekler son dakika golü olmasın. Geçen sezonu hatırlayın, Baros, bırakın kamp dönemini filan Şampiyonlar Ligi ön elemesine yetişememişti. Yönetim hiç olmazsa bu sezon aynı hataya düşmemeli.

İSMET TONGO: Kötü futbol (FOTOMAÇ)

Bitmekte olan bu sezonu, Galatasaraylılar hep üzüntüyle hatırlayacaklar. Ne geçmişte, ne de gelecekte, bu kadar kolay ele geçecek şampiyonluğun gene bu kadar kolay kaybedilmesi asla olmayacaktır. Bunun suçlusu kim? Bence birinci derecede vurdumduymaz futbolcular, ikinci derecede ise göreve getirilen teknik adamlar. Kewell yüzde yüzlük bir gol kaçırıyor. Ama hatasını bir gol atıp, bir de Barış'ın golüne asistlik yapıp affettirerek alkışı alıyor. Galatasaray 2-0 olduktan bir gol yediama, galibiyetle hem puan, hem de Avrupa açısından rahatladı. Ancak uyaralım haftaya Beşiktaş maçına bu oyun yetmez.

YAŞAR YALÇIN: Büyük hata (FOTOMAÇ)

Son 3 hafta ve kazanılan bir şey yok. 3 kupanın ikisi gitti. Lig şampiyonluğu ise mucize. İşte Galatasaray'ın bu seneki özeti bu. Artık tek hedef kaldı o da Avrupa kupalarına katılmak. Gençlerbirliği maç kadrosunda geçen hafta olduğu gibi Hasan Şaş ve Ümit yok. Bu galibiyet Avrupa yolunda sarı-kırmızılılara büyük bir avantaj sağladı. Bursaspor, Trabzon'da yenilince puan farkı 4'e çıktı. Herhalde son 2 maçta bu avantajı da kaybetmezler.

ŞÜKRÜ KANBER: Bir şansı var (FOTOMAÇ)

Ben Bülent Korkmaz ile devam edilmesini isteyenlerdenim. Şimdilerde pek çok isim ortaya atılıyor, onlarla birlikte dünya çapında oyuncuların transfer edileceği yazılıp çiziliyor. Lincoln probleminden kurtulmuş, bir iki sıkı takviye yapmış Galatasaray takımı ligin en büyük favorisi olacaktır önümüzdeki sezon için. Benim beklentim bu maçın normal kazanılması değil, mümkünse farklı kazanılması. Gençlerbirliği ve Beşiktaş maçlarını kazandığı taktirde Bülent Korkmaz bu takımın başında kalır. Gerçekten kritik maç... Seneye pek çok kişinin durumunu belirleyecek bir 90 dakika. Umarım sarı-kırmızılı oyuncular da durumun farkındadırlar...

Adam gibi çıkıp oynarlar, gollerini sıralarlar ve UEFA Kupası biletini kapmış bir takım olarak bu sezondan dersi almış olarak eylül mesaisine başlarlar...