Phelps'ten bir yenilgi daha

Pekin-2008'in 8 altın madalyalı ismi, ABD'li yüzücü Michael Phelps, erkekler 100 metre serbestteki birinciliği, Fransız Frederick Bousquet'e kaptırarak, hayranlarını bir kez daha üzdü.

Pazartesi 18.05.2009 00:00
ABONE OL
ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde düzenlenen Charlotte UltraSwim yarışları, Phelps'in bir başarısızlığına daha sahne oldu. Yarışların dün akşamki oturumunda, erkekler 100 metre serbestte birinciliği 50 metre serbestte dünya rekortmeni Fransız Bousquet'a kaptıran Phelps, bu yarışlarda 2 birincilik, 2 de ikincilik elde etmiş oldu. Bousquet, 48,22 saniyelik derecesiyle birinciliğe uzanırken, Pekin-2008'in harika çocuğu, 49,04'lük zamanıyla ikincilikle yetindi.

Phelps, yarıştan sonra yaptığı açıklamada, ''Beni dönüşlerim ve bitirişim yaktı'' derken, yaptığı dereceyi kötü bulmadığını, ancak finişinin berbat olduğunu ifade etti. Phelps, üzerinde durması gereken birkaç ufak nokta olduğunu, yarışların yine de güzel geçtiğini kaydetti.

Geçen yıl Kasım ayında katıldığı bir okul partisinde esrar içerken görüntülenen ve 3 ay müsabakalardan men edilen Phelps, bu cezasının sona ermesinin ardından, UltraSwim yarışlarında ilk kulacını atmıştı. 23 yaşındaki yüzücü, yarışın Cumartesi günkü oturumunda, Speedo'nun ''Fastskin LZR Racer'' mayosu yerine, klasik mayosuyla 200 metre serbestte 1:46,2, 100 metre kelebekte de 51,72 derece yaparak, kendine ait dünya rekorlarını geliştirmişti.

Ancak Phelps, aynı gün, erkekler 100 metre sırtüstündeki birinciliği, olimpiyat şampiyonu ve dünya rekortmeni vatandaşı Aaron Peirsol'a kaptırmıştı.