Polonya polisi "EURO 2012" için Türkiye'de

Pazartesi 18.05.2009 00:00
ABONE OL
Ukrayna ve Polonya'nın ortaklığında düzenlenecek 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi, güvenliğe önem veren Polonyalı polisler, futbolda şiddetin önlenmesi konusunda Türk meslektaşlarının tecrübelerinden yararlanıyor.

''Euro 2012'ye Güvenli Yolculuk'' proje başlığı altında Türkiye'ye gelen üst ve orta düzey yöneticilerden oluşan 8 kişilik Polonya heyeti, Ankara Emniyet Müdürlüğünde Türk polisinin deneyimlerine başvuruyor.
Kısa süre önce Ankara'ya gelen heyete, futbol müsabakalarının güvenliği, holiganlarla başa çıkılmasında polisin görevleri, yasal düzenlemeler ve yasaları ihlal edenlere uygulanacak müeyyideler, polisin teçhizat ve malzemesi gibi konularda bilgi veriliyor.

Ankaragücü-Beşiktaş 19 Mayıs Stadı'nda dün oynanan maça da giden konuk polisler, maç öncesinde takım yöneticileri, hakemler, güvenlik şirketi ve polisin de aralarında bulunduğu, statta alınması gereken güvenlik önlemlerinin konuşulduğu toplantıyı izledi. Polonyalı polisler, stadı da gezerek güvenlik önlemleri ve 19 Mayıs Stadyumu hakkında bilgi aldı.

Konuk polislere eşlik eden ve proje direktörü olan Ankara Emniyet Müdürlüğü Ar-Ge Şube Müdürü İbrahim Çapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk polisinin deneyimlerini Ankaralı meslektaşları aracılığıyla Polonya polisine aktardığını söyledi.

Ankara'da futbolda şiddete eğilimli gruplar olduğunu, ancak alınan tedbirlerle şiddetin önüne geçildiğini anlatan Çapan, bu konuda deneyim ve birikimlerinin olduğunu ifade etti.

Çapan, Türkiye'nin futbol konusunda belli bir düzeye ulaştığını belirterek, ayrıca aradaki iyi ilişkiler nedeniyle Polonyalı meslektaşlarının Türkiye'ye geldiğini anlattı.

Polonya ile daha önce 3 farklı proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Çapan, başka bir projeye daha imza atmalarının aradaki güvenin göstergesi olduğuna işaret etti.

Polis arkadaşlarına İngilizce tercümanlık eden Izabela Adamczak Garstecka, spor müsabakalarıyla ilgili Türk meslektaşlarının tecrübelerinden yararlanmalarının önemli olduğunu belirterek, kendilerine ''kaliteli'' bir çalışma programı sunulduğunu söyledi.

Proje sonunda ülkelerine döndüklerinde bir raporu hazırlayacaklarını anlatan Gastecka, elde ettikleri bilgileri birimlerindeki polislerle paylaşacaklarını anlattı.

Garstecka, Polonya'daki karşılaşmalarda güvenlik organizasyonlarının görev yaptığını ifade ederek, polisin stadyumun dışında görev aldığını dile getirdi. Garstecka, Polonya'dan farklı olarak Türkiye'de, polisin konunun daha fazla içinde yer aldığını kaydetti.

Türkiye'ye gelmelerinde Türk polisinin uluslararası müsabakalarda güvenliğin sağlanması konusunda tecrübeli olmasının etkili olduğunu anlatan Garstecka, ayrıca Türk taraftarlarının da 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda Polonya'ya geleceklerini düşündüklerini, bu çalışmayla Türkleri de yakından tanıma fırsatı bulduklarını bildirdi.

Polonya'da şampiyonaya hazırlıkların devam ettiğini de anlatan Garstecka, 2012'ye sıkı bir şekilde çalışıldığını belirtti.

Garstecka ayrıca, Türk insanlarının kendilerine iyi davrandığını, burada olmaktan da mutluluk duyduklarını ifade etti.

Ankaragücü-Beşiktaş maçını izleyen ve güvenlik önlemlerini yerinde görme fırsatı bulan konuk polisler, İstanbul'da Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadındaki UEFA Kupası finaline de gidip buradaki güvenlik önlemleri hakkında bilgi aldıktan sonra ülkelerine dönecek.