Prekazi'den Aziz Yıldırım'a tepki

Perşembe 21.05.2009 00:00
ABONE OL
Galatasaray`ın eski efsane futbolcularından Cevad Prekazi, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın, Galatasaray'ın kazandığı UEFA Kupası'na tesadüf demesine tepki gösterdi.

Prekazi, Zaman Gazetesi Fotoğraf Servisi'nde çalışan fotomuhabirlerinin Atatürk Havalanı'ndaki sergisi gezerken yaptığı açıklamada, Galatasaray'ın UEFA Kupası'nı tesadüfen kazandığını söyleyen Yıldırım'ın sözlerini, ''O bana göre çok ayıp bir laftır. Tesadüf diye hiçbir şey olamaz. Belki bir maç olabilir. Ama finale kadar yenilmeden giden ve sonrasında da kupayı alan bir takımın hiçbir maçı tesadüf olamaz.'' dedi.

Halen Belgrad'ta antrenörlük yapan ünlü futbolcu, Türkiye'den gelecek her teklife açık olduğunu da belirterek, ''Her zaman her antrenör bu işi yaparken düşünüyor. Büyük ülkelere gitmek istiyor. Tanındığım bir ülkede neden olmasın.'' diye konuştu.

Shaktar Donetsk'in kupaya uzandığı UEFA final maçını izleyen Prekazi, Werder Bremen'in zorlu rakipleri geçerek finali hak ettiğini ancak kadrosundaki eksikler nedeniyle zorlandığını belirtti. Dinamo Kiev'in Shakhtar Donetsk'ten daha iyi bir takım olduğuna işaret eden Prekazi, ancak Ukrayna ekibinin kontrataklarla kupayı hak ederek kazandığını söyledi.

Galatasaray`ın eski yıldızı, Avrupa'da bu yıl başarı elde edemeyen Galatasaray ve Fenerbahçe'nin fırsat kaçırdıklarını ancak önümüzdeki dönemde Türk takımlarının başarılı olacaklarına inandığını ifade etti.

GALATASARAY FUTBOLU BİLEN BİR HOCA BULMALI

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu'ndaki atmosferi ve özellikle Alman taraftarların takımlarını destekleyip, morallerini yükseltmesini çok beğendiğini anlatan Prekazi, Fenerbahçe ve Galatasaray derbisi düşünüldüğünde Türk seyircisinin farklı olduğunu kaydetti.

Arnavut kökenli futbolcu, futbolda bir saniye içinde maçın değişebileceğini ilk yarı Galatasaray'ın 5 puan gerisinde yer alan Beşiktaş'ın şimdi şampiyonluğun en büyük adayı olduğuna dikkat çekti. Galatasaray'ın bu sene çok daha iyi bir takım olduğunu belirten Prekazi, ''Ama şampiyon olamadı. Futbol bu. Ama şimdi takımların hepsi iyi futbol oynuyor. Eskiden 5-8 tane gol atabilirdin, artık şimdi öyle değil.'' diye konuştu.

Prekazi, Galatasaray'ın yeni hoca arayışlarına da değinerek, ''Ben bilemiyorum. Bana göre en iyi teknik direktör Jupp Derwall'di. Alman Skibbe gönderildi, geçen sene son 6 hafta kala Feldkamp gitti. Ama Galatasaray akıllı, futbolu bilen birisini bulmalıdır. Herkes disiplin, takdik istiyor ama futbolu bilmesi lazım.'' izahını yaptı.