"Yapılan yanlışlıklara dur demek gerekli"

Perşembe 21.05.2009 00:00
ABONE OL
Fenerbahçe'de yaklaşan kongre öncesi Şadan Kalkavan'ın listesinden seçime girmeye hazırlanan Hakan Bilal Kutlualp, Lig Tv'de yayınlanan "Futbol Gündemi" programa konuk oldu.

Teknik adam seçiminden futbol transferlerine kadar pek çok konuda eleştiride bulunan Kutlualp, Aziz Yıldırım'ın seçim sloganı olan "10+3"teki mantık hatasını dile getirerek "11 yıl 2 aydır görevde Aziz Yıldırım, 10 yıldır değil. Bunlar bütün hesapları böyle yapıyorsa vay Fenerbahçe'nin haline" dedi. İşte Hakan Bilal Kutlualp'in Futbol Gündemi'nde söyledikleri : "Şadan Kalkavan bu konudaki arzusunu ocak ayında belli etmişti. Şadan Kalkavan'ın aday olduğu bir yerde benim veya bir başkasının aday olması mantıksız olurdu. Fenerbahçe'de yapılan yanlışlıklara dur demek gerekli. Görünen şeyler var ve göründüğü gibi olmayan şeyler var. Kamuoyunun bilmesi gereken kısımları söylememiz lazım. Her Fenerbahçelinin gönlünde olduğu gibi ben de başkanlığı düşündüm. Aziz Yıldırım göreve talip olduğunu açıkladı ama sonuçları bekledi. En sonunda teneke dedikleri kupaya sarıldı. Her kupanın yeri ayrıdır ve hepsi değerlidir." "Dikkatimi çeken şey şu oldu: 10+3 demişler. 11 yıl 2 aydır görevde Aziz Yıldırım, 10 yıldır değil. Bunlar bütün hesapları böyle yapıyorsa vay Fenerbahçe'nin haline !.. 3 yıl üst üste şampiyon olacaklarının sözünü veriyor Aziz Yıldırım. Böyle bir yeteneğiniz vardı da neden bize bunca zamandır kan kusturdunuz."

HEDEF AVRUPA'DA KUPA OLMALI


"Fenerbahçe Kulübü her sene sezona başlarken şampiyon ilan edilir. En flaş transferler bizde olurdu, sezon içerisindeki kazalarla şampiyonluklar kaybedilirdi. Fenerbahçe başkanlığına aday olan kişinin hedefi Avrupa'da kupa kaldırmak olmalıdır. Ezeli rakiplerimizin kazandığı kupa olduğu sürece bizim hedefimiz o çıtayı aşmak olmalıdır. Biz böyle bir şey vaat ettik. Bunu yapamazsak tıpış tıpış gitmeliyiz."
"Mali tablonun sıkıntısı Aziz Yıldırım'ın gitmesini engelliyor. Gelirde ilk 19'a girmek önemli ama giderde kaçıncıyız, bu da önemli. Fenerbahçe'nin bilançosunda 85 milyon dolarlık gayrimenkullerden bahsediliyor. Stat da var bunun içinde. Stadın tapusu bizde değil ki. Tapusu bizde olsa bile onu satamazsınız. Bilanço dengelemek için seçime yönelik hareketler bunlar."

FENERBAHÇE'NİN YÜZDE 15'İ HALKA ARZ EDİLMİŞ


"130 milyon dolara Fenerbahçe Sportif AŞ'nin yüzde 15'ini sattık. Fenerbahçe geçen sene 35 milyon dolara yakın bir parayı faiz ve kur farkı olarak bankalara ödemiş. Ne yapılacak? Sürekli Sportif AŞ'den yüzde 10-15 satılacak ve elinizde hiçbir şey kalmayacak. Fenerbahçe Sportif AŞ, SPK'nın denetimindedir. Bu şirketin yüzde 85'i Fenerbahçe Spor Kulübü'nün. Yüzde 15'i ise halka arz edilmiş."

"Şadan Kalkavan'ın basına tanıtma toplantısında Tezcan Yaramancı, bizim elimizdeki veriler durumun tam anlamıyla ne ifade ettiğini ifade etmiyor dedi. Fenerbahçe kongresinde çoklarının aidatlarını kimler ödemiştir biz bunları biliriz. Fenerbahçe'ye hizmet etmek için Sayın Tezcan Yaramancı bizledir. Önemli olan Fenerbahçe'ye hizmet etmektir. Burada sağlık bir analiz yapmak çok zor. Gelirlerden bahsedilmiş ama giderler için yuvarlak ifadeler var. Fenerbahçe öz kaynaklarının 10 katı kadar borçlanmıştır. Fenerbahçe bu başarısızlıkla mutlaka kadro yenilemelidir. Biz bu şerefli görevi üstlensek güllük gülistanlık bir durum yok. Taraftara pembe tablo çizemeyiz.

- "CARLOS EMEKLİ OLUNCA ALIRSANIZ, AVRUPA'DA BİR YERE GELEMEZSİNİZ" -

"Fenerbahçe'nin en büyük geliri israfın önlenmesidir. Fenerbahçe'de 600-700 kişi çalışıyor. Onların durumu iyileştirilmeli ama siz Güiza ve Emre'ye 65 milyon Euro verirseniz bu israftır. 3 milyonluk oyuncuyu 10 milyona alırsanız israf edersiniz. Roberto Carlos gibi bir oyuncuyu emekli olduktan sonra alırsanız Avrupa'da bir yere gelemezsiniz."

ALEX'İ 3.5, ANELKA'YI 5.5 MİLYON EUROYA ALDIK


"Benim yaptığım transferlerden Alex'i 3,5 milyon Euro'ya aldık. Anelka'yı 5,5 milyon Euro'ya aldık. Nobre kiralık oynadı. Önder'i 1,6 milyon Euro ve artı bir maç sözü verdik. Hazırlık kampına entegre edilmiş bir maçtı. Yaptığımız transferlerden verim aldık. 2002-2003 sezonunda ligi 6. bitirdik. O büyük camia küllerinden doğdu. İlk transferimiz Daum'du. 2 sene üst üste şampiyon olduk. 3. sene de direkten döndü. Biz doğruları alkışladık ama yanlışları da söyleyeceğiz. 100 lira gelir ve 100 lira gider varsa az bir gelir olabilir ama dengededir. Borçların faiz ve kur farkı yükü de önemlidir. Banka borçlarının 160 milyon dolar olduğu söyleniyor. Fenerbahçe bu borçları öder. Desinler diye transfer yapılmaz. Amaca yönelik, F.Bahçe'nin geleceğine yönelik transferler yaparsanız Fenerbahçe 3 senede düzlüğe çıkar."

ALEX FENERBAHÇE'DEKİ GÖREVİNİ TAMAMLADI

"Alex de Fenerbahçe'de görevini tamamladı. Van Hoojdonk'u biz 1 milyon Euro bonservisle aldık ve çok iyi işler yaptı. Denizli'deki maçta Van Hooijdonk olsaydı şampiyonluğu getirebilirdi. Böyle oyuncular lazım. Roberto Carlos yaşlı diye eleştiriyoruz ama Van Hooijdınk farklıydı. 17 maçta 3 sarı kartla oynadı Van Hooijdonk. Cezalı olmamak için sarı kart görmedi. Van Hooijdonk ile Daum geçinemedi ve Aziz Yıldırım Van Hooijdonk'u göndermek istedi ve gönderdi." "Zico'nun kardeşiyle kavga etti ve hocayı gönderdi. Benim dönemimde alınmamış bir hoca ama tebrik ettim. Denizli maçından sonra bir travma vardı.

Başkan kaçmış gitmiş ama o günkü yönetimin sebatlı davranmasıyla Zico geldi ve 100. yılda şampiyon olduk. Fenerbahçeliler hüzünlü haklı olarak. Benim rakibim Avrupa'da kupa almış. Ben de alayım. Ben razıyım soğukta kalmaya, aç kalmaya." "Roberto Carlos'un gelişine karşıyım. Carlos, hazır gitmekte olan trenin içine atlayan birisi olabilir ama hareket etmeyen bir treni itemez. Avrupa'da şampiyon olmak için istediği bir adamı Real Madrid bırakmaz. Roberto Carlos'u Roberto Carlos olmadan alırsan başarılısındır." "Bizim transferlerimiz şeffaf olacak. Güiza'nın transferinde yaşananlar Fenerbahçe'ye yakışacak şeyler mi? Bizim yapacağımız transferlerde bu oyuncu kimden, kaça alınmış bilinecek. Taraftarın parası çünkü bu. Bize emanet o para. Aziz Yıldırım'ın 2006'daki açıklamasında "Ben dahil hiçbir yöneticinin kulüpten alacağı yoktur" demiştir. Taraftar parasının nereye harcandığını bilecek. Ben bilançoları hiç ellemeden bağımsız kuruluşlara denetlettireceğim." "Aziz Yıldırım, krizi bize dokunmadı diyor. Kriz bir tek dünya ekonomisiyle entegre olmamış Kuzey Kore'ye dokunmadı. Kriz herkesi etkiledi. Bu global bir kriz. Bunu göremiyorsanız daha büyük bir ayıp. Fenerbahçe, Avrupa ve Türkiye'de iddiasını sürdürecekse bir sürü transfer yapmanız lazım sizin. Transfer alarak ve göndererek olacak. Kamburlar var. Hoca bir kere hemen gönderilmeli sezon sonunda. Taraftarın hafızasının kısa olmadığı bilinmeli. Aragones'in gitmeyeceğini herkes biliyor."

LUCESCU'NUN KAZANACAĞINI SÖYLEDİM

"Aragones'in İspanya'yı şampiyon yapmasına herkes şapka çıkartabilir ama Aragones, Fenerbahçe için yeterli heyecana sahip değildi ki. Dün akşam Lucescu'yu seyrettim ve 10. dakikada kupayı Lucescu'nun alacağını söyledim. Galatasaray'ı çeyrek finale çıkarttığı ve Beşiktaş'ın Chelsea'yi yendiği maçı hatırlattı bana."

"Yanlışlardan ders aldım diye diye kaç sene daha kaybedeceğiz. Fenerbahçeliler bu yönetimden memnunsa oylarını onlara versinler. Memnun değilse o zaman bize oy verecekler. Her türlü oya saygımız var."

"İnsanların önce Fenerbahçeliliği gelir. Bir Fenerbahçe taraftarı diyelim ki kongre üyesi olarak onu Aziz Yıldırım yaptı. Ben onu Aziz Yıldırım üye yaptı diye Aziz Yıldırım'a oy vereceğine inanmıyorum. Kurumlar kalıcı, kişiler geçicidir. Duyuyorum, "Ben 6 bin oy alırım, onlar da 1000 oy alır" diyorlar. Bu kongre üyelerinin gururuyla oynamaktır. Kongre üyeleri "Ben istediğimi getiririm, yapamayanı gönderirim" demelidir. Bugüne kadar bir rehavet vardı kongrede."

TEKNİK ADAM YANLIŞ, TRANSFERLER FİYASKO

"Teknik adam yanlış, transferler fiyasko!.. Şadan Kalkavan'ın çok önemli bir lafı var; "Ben Fenerbahçe'ye sevgiyi getireceğim" diyor. Futbolcu soyunma odasına başkan girdiği zaman "Eyvah başkan geldi. Bize bağıracak çağıracak" mı demeli yoksa "Şu başkan gelse de bize destek olsa" mı demeli."

"Aziz Yıldırım'la hiç kişisel bir sorunum olmadı. Haddini aşan bir şekilde üzerime gelince istifa ettim. Fenerbahçe amatör branşlarda başarılıdır. Sponsorların devam ettirilmesi lazım. Kulübün kaynaklarından değil sponsora kaynaklarından yararlanmaları lazım. Gelirler arttırılmalı. Taraftar kartlarıyla ilgili projelerimiz var. Taraftarı bölmeyelim demiştim. Kimisi altın kimisi bronz olmamalı. Her Fenerbahçeliyim diyene bir kart olmalıdır. Fenerbahçe'ye ve Fenerbahçeliliğe yük getirmeyecek bir şey olmalı. Fenerbahçe'de o kadar değerli kişiler ve beyinler var ki; onların da önü açılmalı. Yeni projeler üretilmeli. Fenerbahçe'ye hizmet etmek isteyenlerin önü açılmalı."

"Bizim yönetimimizde akraba olmayacak. Bir karar verirken ötekine hatır için destek verilmeyecek. Kuvvetler ayrılığı prensibi gibi. F.Bahçe takımında köklü bir değişiklik lazım. Transferlerde mutlaka yerli ve yabancı profesyonellerin dışında sizin öz evlatlarınızın da olduğu gruplar kurup transferler yapacağız. Arjantin ve Brezilya'da, Almanya'da ve Fransa'da "scouting team" kurmaya çalışıyoruz. Bunlar 12 ay çalışacak. Bunun da maliyeti en fazla 4 milyon Euro olur."

"Fenerbahçe'nin tesis bakımında bir sıkıntısı yoktu. Tesisleşme kesinlikle sportif başarısızlığın alternatifi olarak gösterilemez. Taraftar Amasya'daki tesisle mutlu olmaz. Kupayla mutlu olur taraftar!.. Tesisler göz boyamaya yönelik değil, gelir getirici ve sportif başarıyı sağlayacak tesisler olmalıdır. Herkes kendine göre Fenerbahçe'yi yaşar ama ideal ortaktır. Gruplar vardır Fenerbahçe'de. Gruplar Fenerbahçe'nin menfaatleri için varsa onları desteklerim. F.Bahçe'de demokrasiyi yok sayarsanır yanlışlarınız çoğalır."

BEN İSTİFA ETTİĞİM ZAMANDAN BERİ DOĞRULARI ALKIŞLADIM

"Ben istifa ettiğim zamandan beri doğruları alkışladım, yanlışları eleştirdim. Bu nedenle başkanın yakın çevresinden eleştiriler aldım. Fenerbahce.org'da 28 Nisan'daki kongreden önce camianın önemli insanlarına Aziz Yıldırım'la ilgili beyanatlar verildi. Burası F.Bahçe'nin resmi internet sitesi. Oradaki konuşanlardan bana gitmesi gerektiğini söyleyenler de vardı. Rica minnet böyle açıklamalar yapmışlar!.. Ben Fenerbahçe kongresinin Fenerbahçe aşkına güveniyorum. Kalbiniz ve mantığınız nereyi istiyorsa oraya oy vereceksiniz."

"Kimse çıkamaz benim karşıma, ezer geçerim diye düşündüğü için önceden kongrede rakip çıkmasını istiyordu Aziz Yıldırım. Biz sevgi getirmeye geliyoruz. Şadan Kalkavan kadife eldiven içindeki bir demir yumruktur! Ben tek adam değilim diyor Şadan Kalkavan. Yetkileri dağıtacağım ama kontrol de edeceğim diyor."

"Aziz Yıldırım 1 milyar dolar da borç olsa başkanlığı bırakmaz. 3 yıl sonra der ki "Ben 6 yıl şampiyon yapacağım". Eğerki Fenerbahçe Aziz Yıldırım ile devam ederse borçlar büyür ve halka açılmak zorunda kalır. Bu da sadece pansumana yarar. Ali Şen diyor ki "20 nilyon dolarla bıraktım kulübü" Högh ve Okocha'yı sattılar 20 milyon dolara ve borçları kapatacak miktar ulaştılar."

"Fenerbahçe'nin protokol tribününde Metin Aşık, Ali Şen, Tahsin Kaya gibi başkanlarımız her maçta yer almalıdır. Galatasaray'da bunu yapıyorlar. Darısı bizim başımıza."

"Bir insanın elinde kongre üyeliği kartını alabilirsiniz çünkü disiplin kurulu sizin talimatınızla iş yapar. At dersin atar. Ama içindeki Fenerbahçe sevgisini nasıl alacaksınız? Sayın Kalkavan diyor ki: Ben gelirsem genel af yapacağım."

YÖNETİM KURULU LİSTESİ CUMA GÜNÜ AÇIKLANABİLİR

"Büyük ihtimalle Cuma günü Şadan Kalkavan'ın yönetim kurulu listesi açıklanacaktır. Aday olanların arandığını biliyoruz, 'Oraya gelme, bize gel' diyorlar. Ben listeyi biliyorum, yıpratılmamaları ve başkanın kendisinin açıklamasının daha şık olacağı için de burada ben isimleri söylemeyeceğim."