Rekortmen hakem

Metin-Talat Tokat, Serdar-Cüneyt Çakır.. Hakemlikte bu babalar, oğullarını kayırmadı ama bugün İstanbul'da dernek seçimlerinde etkin bir ismin oğlu geçen yılın beş katı maç alıyor. Bu, adil mi?

Cuma 22.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
Merkez Hakem Kurulu güvendiği hakeme her hafta, hatta her gün maç verebilir. Bazı hakemlere 3-4 hafta üst üste maç verdiği olmuştur. Bir sezon boyunca Türkcell Süper Lig'de görev yapan bir hakem Fortis Türkiye Kupası ve Bank Asya'da dahil 20, bilemediniz 25 maçta görev yapmış olabilir. Ama öyle bir hakem var ki, neredeyse her hafta görev verilmiş. Hem de daha geçen sezon klasman hakemliğine yükselen bir İstanbul Bölgesi hakemi. Mustafa Kürşat Filiz, geçtiğimiz sezon Deplasmanlı Süper Gençler Ligi ve PAF Ligi'nde üç tanesi de yardımcı hakem olarak beş, bu sezon ise orta ve dördüncü hakem olarak sadece dördü PAF, diğerleri profesyonel liglerde 26 maçta görev almış. TFF'nin internet sitesine bakın. Neredeyse boş haftası yok bir yılda beşe katlayan Filiz'in. Üstelik kendisi ile aynı sezon klasman hakemliğe yükselen arkadaşları 20 maç civarında dolaşırken... MHK adaletli maç dağıtıyor mu, yoksa diğer hakemlerin babası yok mu? Mustafa Kürşat Filiz, eski hakemlerden Yaşar Filiz'in oğlu. Yaşar Filiz şu anda İstanbul İl Hakem Kurulu'nda görev yapıyor. Yaşar Filiz, MHK'nın desteklediği seçimlerde TFFHGD İstanbul Şubesi yönetimine de seçilmeyi başarmıştı. Herhalde; Mustafa Kürşat Filiz'in rekora koşmasının altında baba torpili değil, MHK'nin adaletli dağılımı yatıyor! Koş; Mustafa Kürşat Filiz koş! Bu MHK ile dünya rekoru bile kırarsın.

BABADAN OĞULA
Türk hakemliğinde babadan oğula prensibi çok işliyor. Baba, hakem olunca oğlu da ona özeniyor. Talat Tokat'ın oğlu Metin Tokat, Serdar Çakır'ın oğlu Cüneyt Çakır. Talat Tokat MHK üyesiyken, Metin Tokat Birinci Lig hakemliği için ilk sırada yer almasına karşın ikinci sıradaki Bülent Yavuz ve üçüncü Vahap Beyaz'ın üst klasmana çıkmasını sağlamış, oğlunu B klasmanında bırakmıştı. Aynı Metin Tokat hakemlik döneminde en düşük gözlemci notunu babasından almıştı. Yine MHK'de görev yapan Serdar Çakır da oğlu Cüneyt Çakır'ın Türkcell Süper Lig'e yükselmesini bir yıl önlemişti. Adnan Şeker, şu anda Merkez Hakem Kurulu üyesi. Oğlu Burak Şeker ise Antalya'da klasman hakemliği adaylığında ilk sırada. Hangi kritere göre? İşte size baba-oğul hakem örnekleri. Birisi oğluna TOKAT atıyor... Diğeri ÇAKIR keyfine engel oluyor... Birisi de ŞEKER gibi...