Eskişehirspor grevde

Cuma 22.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009 14:29
ABONE OL
Turkcell Süper Lig'in 33. haftasında Trabzonspor'u konuk edecek olan ve ligde kalması için mutlak galip gelmesi gereken Eskişehirspor'da futbolcular greve gitti.

Eskişehir'de 12 aydan bu yana futbolculara ödeme yapılmaması ve Başkan Halil Ünal'ın verdiği sözleri tutmaması bardağı taşıran son damla oldu ve kırmızı-siyahlı futbolcular idmana çıkmadı. Futbolcular, ödeme yapılmazsa hafta sonu oynanacak Trabsonspor maçına da çıkmama kararı aldılar.

Dün akşam saat 18.00'de yapılması gereken idmana, transfer alacakları, maç başı ödemeleri, primler ve maaşların ödenmemesi üzerine çıkmayan Eskişehirsporlu futbolcuların kararlı duruşunun yönetimi de sıkıntıya soktuğu belirtildi. Ligtv.com.tr'de yeralan habere göre, en son 2 ay kadar önce 10 tane maç başı alacakları için futbolculara 2 ve 3'er aylık çekler verildiği, ancak bugüne kadar futbolcuların kulüpten 17 maçbaşı transfer taksiti, 5 maaş ve Antalyaspor ile Konyaspor maçlarının primleri alamadıkları belirtildi.

Başkan Halil Ünal'ın futbolculara birçok kez söz verdiği ancak verilen tüm sözlere rağmen ödeme yapılmadığı öğrenildi. Geçtiğimiz hafta Konyaspor maçı öncesi Başkan Ünal'ın futbolculara "39 puan yapın, söz Pazartesi günü ödemeleri yapacağım, gerekirse bankadan kredi alacağım" dediği ancak takımın kazanıp puanı 39'a yükseltmesine rağmen Pazartesi günü ödeme yapılmadığı da sızan haberler arasında. Edinilen bilgiye göre Başkan Ünal bu kez de Salı günü için ödeme sözü verdi, ancak Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bankaların kapalı olmasından dolayı ödemelerin yapılamadığı söylendi. Son 2 günde de yine verilen sözlere rağmen ödemelerin gerçekleşmemesi üzerine futbolcular akşam idmanına çıkmama kararı aldılar ve uyguladılar.

"TRABZONSPOR MAÇINA ÇIKMAYIZ"
İdmana çıkılmaması kararında ödemelerin yapılmamasından çok verilen sözlerin sürekli ertelenmesi neden olduğu belirtilirken, paraların ödenmemesi durumunda hafta sonu Eskişehir'de oynanacak olan Trabzonspor maçına çıkmama kararı aldıkları da öğrenildi.

Futbolcuların idmana çıkmaması üzerine Futbol Şube Sorumlusu Şaban Ali Ocakcı'nın tesislere geldiği ve futbolcularla bir toplantı yaptığı öğrenildi. Ocakcı'nın futbolculara, "İdmana çıkmazsanız siz zarar görmezsiniz ama biz kulüp olarak zarar görürüz. Önümüzdeki hafta ödemeleri yapacağız. Onun için bu kararınızdan vazgeçin ve idmana çıkın" dediği, ancak futbolcuların takım olarak bu kararı aldıkları ve uygulayacaklarını kendisine dile getirdikleri belirtildi.

ÇALIMBAY: "ÇOK MAĞDUR OLDULAR AMA..."
Futbolcuların idmana çıkmamasının ardından Ligtv.com.tr'ye konuşan teknik direktör Rıza Çalımbay, sporcuların uzun süredir mağdur olduklarını belirterek, "Yöneticiler de mağdur oldular, onların da beklentileri vardı ama olmadı, onlar da isteyerek yapmadılar. Çocuklar da böyle bir karar aldılar. İlk bana söylediler kararlarını. Bu sıkıntı uzun süredir var ve bugüne kadar belki 10 kere alınan bu kararı ben hep durdurdum. Kaç aydır para alamıyorlar, Konya maçından sonra ödemelerin yapılacağının söylendiği doğru ama olmadı. Bizler de kaç aydır para alamıyoruz ama bizimki önemli değil, önemli olan futbolcuların alamaması" dedi.

"MAÇA ÇIKMAMAK OLMAZ"
Çalımbay, futbolcuların hafta sonu oynanacak Trabzonspor maçına çıkmama kararı almasını ise şöyle yorumladı: "Öyle birşey olamaz. Çıkacaklar. İdmana çıkmamaları ayrı. Böyle bir durumda idmana çıkıp isteksiz olacaklarına, çıkmamaları daha hayırlı. Yarın için ufakta olsa bir ödeme bekliyorlar. Eğer yapılırsa antrenmana çıkacaklar, ödeme yapılmazsa çıkmayacaklar. Ama Trabzonspor maçına çıkacaklar. Aslında kendilerini zora soktular, şimdi çıkıp Trabzonspor maçını kesin almaları gerekiyor"