5 hakemli sisteme doğru

Salı 02.06.2009 14:29
Güncelleme: Salı 02.06.2009 00:00
ABONE OL
Belçika'nın yüksek tirajlı gazetelerinden HLN, gelecek sezon başlayacak UEFA Avrupa Ligi'nde maçların 5 hakemle oynanacağını iddia etti.

Gazetenin haberinde, ligde 16 Eylül-16 Aralık tarihleri arasında toplam 72 maç yapılacağı ve bu karşılaşmalarda sahada 5 hakemin görev alacağı belirtildi.

Belçika Merkez Hakem Komitesi yetkilileri gazeteye yaptığı açıklamada, projenin mimarı UEFA Başkanı Platini'nin de uygulamanın zamanı geldiğine inandığını belirterek, ''İki ek hakem kale arkalarında olacak. 2008'deki U-19 Avrupa Kupası ön elemelerinde uygulandı ve çok başarılı geçti. Bu denemeler sonucunda UEFA ve FIFA da artık zamanın geldiğini açıkladılar. 2012 Avrupa Şampiyonası'nda da bu uygulamayı gerçekleştirmek istiyorlar'' dedi.

AVANTAJLARI

Yeni uygulamayla mevcut sistemdeki hakemlere göre 2 ayrı hakem daha sahada olurken, bunların bayrağı ve düdüğü olmayacak, sadece kulaklık taşıyacaklar.

Kulaklıklarla orta hakemle devamlı temas halinde bulunacak hakemlerin en önemli görevleri ise topun gol ve kale çizgisini geçip geçmediğine karar vermek olacak. Tartışmalı pozisyonlarda son sözü onlar söyleyecek. Bu hakemler ayrıca, ceza alanı içinde hakemin göremeyeceği, korner ve serbest atışlarda oyuncuların birbirlerine karşı olan hareketlerini izleyecekler. Bunun dışında oyuncuların topsuz alandaki hareketlerine de dikkat edecekler.

Hakemler arasında koordinasyonun çok iyi işlemesi gerektiği, bu hakemlerin kale arkasındaki görevleri nedeniyle daha iyi kararlar alınacağı da avantajlar arasında gösteriliyor. Karşılaşmalarda orta hakemin artık çok fazla koşmayacağı ve bu nedenle de konsantrasyonunun daha iyi olacağı kaydedildi.

DEZAVANTAJLARI

Yeni uygulamanın avantajlarının yanı sıra dezavantajlarının da olacağı ifade edildi.

Maçlarda görevlendirilecek ekstra iki hakeme maaş ödenecek. Bu hakemlerin asistan mı yoksa tam yetkili bir hakem olup olmayacakları henüz belirlenmezken, bu konuda eğitim almaları gerekeceği ve bunun da zaman alacağı vurgulandı. Ayrıca hakemlere, 5 bin Avroluk kulaklık seti verilecek.

Öte yandan, Belçika Merkez Hakem Komitesi Başkanı Michel Piraux, bu kuralda başarı elde edilmesi durumunda, yeni sistemin gelecek sezondan itibaren Belçika Ligi'nde uygulanmasını düşündüklerini söyledi.

Bu arada, FIFA Yönetim Kurulu'nun da en kısa zamanda biraraya gelerek, konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.