Ağlatan telefon

Sağlam'ın istifasına hazırlıksız yakalanan Demirören, çevresinin de ısrarıyla Mustafa Denizli'yi aradı "Eve bekliyorum" dedi. Bu teklifi beklemesine rağmen çok heyecanlanan Denizli, "Çocuklar gibi mutlu oldum. Gözlerim yaşardı" yorumunu yaptı. Çünkü çocukluk aşkı Beşiktaş onu çağırıyordu

Salı 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Beşiktaş, UEFA Kupası'nda Metalist Kharkiv'e elenmenin şokunu yaşıyordu. Daha önce Del Bosque, Rıza Çalımbay ve Tigana ile yollarını ayıran Yıldırım Demirören yönetimi, gruplara kalamamanın doğurduğu şokun etkisiyle yine aynı buhranın içine girmişti. Demirören, Mircea Lucescu ile görüşmesinden olumsuz sonuç alınca yeniden Ertuğrul Sağlam'a dönmüş ve "Yöneticileriyle arayı düzeltme sözüyle" son ana kadar kalması için mücadele etmişti. Ancak Ertuğrul Sağlam'ın, "Kalırsam bu takımı şampiyon yapacağıma inanıyorum. Ancak her şey başarı ya da para değil. Adam gibi geldim. Adam gibi çalıştım. Adam gibi gidiyorum" sözleriyle özetlenebilecek "onurlu ama sert" istifası Başkan Demirören'i derinden sarstı. Çünkü yönetimi söylediği tarihten önce toplayan, Sağlam için toplantı saatini bile öne alan Yıldırım Demirören kalması için ikna edeceğini düşündüğü genç teknik adam için "Birlikte yola devam edeceğiz. Sonuna kadar arkasındayız" diye konuşma bile hazırlamıştı.

KANDİLLİ ZİRVELERİ
Bu çıkışı beklemiyordu. Ümraniye'deki televizyondan Sağlam'ın istifa konuşmasını dinlerken şaşkın, kırgın ve kızgındı. Soluğu Kand i l l i ' d e k i evinde aldı. B Planı hazır değildi. Gençlerbirliği maçına kadar kriz çözülmeliydi. Yanında yönetici Mario Berk, arkadaşı Serhat Soysal vardı. Sonra Kenan Öner de geldi. Mario Berk ilk günden beri Mustafa Denizli'yi istiyordu. Ertuğrul Sağlam'ın Beşiktaş'a gelmesinde büyük pay sahibi olan Kenan Öner, "Başkan; en iyi yabancıyı getirsek de bu saatten sonra 2-3 ayımıza, belki de lige mal olur. Buna dayanamayız. Tecrübeli, bizi iyi bilen, herkesin hemfikir olacağı Mustafa Denizli en doğru isim" dedi. Başkan "Camia sıcak bakar mı? İki ezeli rakibimizi şampiyon yaptı. Ben, kişisel olarak çok seviyorum. Aile dostum. Ama sonuçta 'Giremez' diye bir sözüm var" deyince, "Futbolda dün yok, bugün var. Herkes tarafından onaylanan bir kişi. Medya seviyor, sayıyor. Aleyhimizdeki bu rüzgarı sadece Denizli kesebilir" yorumları yükseldi. Yıldırım Demirören 7 Ekim akşamı Denizli'yi arayarak "Hocam; sizinle çalışmak istiyoruz. Yarın Kandilli'deki evime bekliyorum" dedi.

GERİSİ TEFERRUAT!
Denizli, başkandan telefon aldığında "Böyle bir teklifin geleceğini bilmesine rağmen" yakın bir arkadaşına, "Çok heyecanlandım. Çocuklar gibi mutlu oldum. Gözlerim yaşardı" diyecek kadar kalbi güm güm atıyordu. Çünkü Galatasaray ve Fenerbahçe'yi şampiyon yaptıktan sonra çocukluk aşkı olan, tuttuğu ve yıllardır hayalini kurduğu Beşiktaş'tan teklif almıştı. 8 Ekim'de Demirören'in Kandilli'deki evine giderken bu işin bittiğine, gerisinin teferruat olduğuna çoktan karar vermişti. Kenan Öner, Ertunç Soğancıoğlu ve Mario Berk'in de hazır bulunduğu ilk buluşmada Demirören Mustafa Denizli'yi kapıda "Mustafa Ağabey!" diyerek candan karşıladı. 8 aylık sözleşme şekillenmiş ve prensip anlaşmasına varılmıştı. Bu arada Mustafa Denizli, ağabeyinin bir işi için günübirliğine Çeşme'ye gitti. Dönüşte havalimanından hemen Kandilli'deki eve geçti. Saat 02:00'de Beşiktaş'ın yeni hocası Mustafa Denizli idi.