Eczacıbaşı-Zentiva Zhukova ile anlaştı

Çarşamba 03.06.2009 10:47
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009 00:00
ABONE OL
Eczacıbaşı-Zentiva Bayan Voleybol Takımı, Ukraynalı sporcu Iryna Zhukova'yı kadrosuna kattı.

Turuncu-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, dünyanın en iyi pasörleri arasında gösterilen ve voleybol kariyeri başarılarla dolu olan Ukraynalı Iryna Zhukova'nın transferinin gerçekleştiği bildirildi.

Voleybol kariyerinde, kulüp takımlarıyla Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde 4 kez dörtlü final oynayan Zhukova, finallerde iki şampiyonluk, bir ikincilik, bir kez de dördüncülük yaşadı. Zhukova'nın Avrupa'da Konfederasyon Kupası şampiyonluğu, Ukrayna Ligi'nde 5, Rusya ve İtalya Ligi'nde de birer şampiyonluğu bulunuyor.

Voleybola 10 yaşında Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bir spor okulunda başlayan 22 Kasım 1974 Ukrayna doğumlu Zhukova, uzun yıllar Ukrayna Milli Takımı'nda oynadı. Ukrayna Milli Takımı'yla 2001 Avrupa Şampiyonası'nda dördüncü olurken, şampiyonanın da en iyi pasörü seçildi. 2005'te Foppapedretti Bergamo takımıyla Indesit Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu olurken, bu şampiyonanın da en iyi pasör ödülünü aldı.

2009-2010 sezonunda Eczacıbaşı-Zentiva forması giyecek Iryna Zhukova, 1.78 metre boyunda.
Bu arada, Zhukova'nın transferiyle birlikte, altyapısından yetiştirdiği genç yıldızı Naz Aydemir'in Fenerbahçe Acıbadem'e transferine yeşil ışık yakan Eczacıbaşı Spor Kulübü, yine altyapısından yetiştirdiği ve geleceğin en güçlü pasörleri arasında gösterilen milli oyuncusu Asuman Karakoyun'u da (A) takım kadrosuna katarak, güçlü altyapısından Türk voleyboluna yıldız yetiştirme geleneğini sürdürdü.