FIFA'dan müjde

Perşembe 04.06.2009 13:39
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009 13:56
ABONE OL
Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), çift pasaportu olan ve bir (A) milli takımda oynamamış futbolcuların, milli takım seçmelerine engel olabilen 21 yaş sınırını kaldırdı.

FIFA'nın Bahamalar'ın başkenti Nassau'da düzenlenen dünkü kongresinde, çift vatandaşlığı bulunan, ancak bir (A) milli takımda oynamamış futbolcunun, mensubu olduğu diğer ülkenin milli takımına geçebilmesine engel teşkil edebilen 21 yaş sınırı, yüzde 58 oy çokluğuyla kaldırıldı.

Cezayir Futbol Federasyonu'nun teklifiyle gündeme gelen söz konusu karar, bir ülkenin alt yapı milli takımlarında oynasa da o ülkenin (A) milli takımında forma şansı bulamamış olan birçok futbolcuya, pasaportunu taşıdığı diğer ülkenin milli takımına geçme şansı tanıyor.

FIFA'nın bu kararı, özellikle Afrika takımlarının lehine gelişirken, bazı Cezayir kökenli Fransız futbolcuların da bu ülkeye transferinin önü açıldı. Cezayir Futbol Federasyonu, özellikle Lazio'nun orta saha oyuncusu Mourad Meghni'nin üzerinde duruyor. Fransa'da doğan Cezayir kökenli Meghni, Fransa Milli Takımı'nın 17 ve 21 yaş altı takımlarında oynamış, Fransa'nın Milli Takımı formasını ise giymemişti.