Kız takımı gibisiniz!

Perşembe 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, Ernst ve Yusuf'u astronomik ücretlerle transfer ederek, yönetiminden konuşmama fedakarlığı istedi ve camiayı birleştiren kritik hamlelerle Mustafa Denizli'nin önünü açtı. 2009'dan itibaren son 5 yılın en doğru hamlelerini yapan başkan Demirören, "Çatışma yerine kenetlenme" yoluna giderek bu şampiyonluğun kazanılmasında büyük pay sahibi oldu. Amatör braşlarda paralar 5-6 aylık sürelerle ödenmezken futbol takımına para sorununu hiç yansıtmadı. Mustafa Denizli'ye istediği transferleri de vererek "Şampiyonluk istiyorum" dedi. Beşiktaş'ın ihtiyacı olan moral kupadan gelmişti. 17. hafta Kratochvil'in kendi kalesine attığı gergin geçen soyunma odasında, "İyi ki Kratochvil var" dedirtmişti. İkisi kupa çeyrek finali Antalyaspor'la oynanan ve kazanılan 3 maç Mustafa Denizli'ye ihtiyacı olan krediyi verdi. Kupa söylemi o günlerde Konya ve Trabzon beraberliklerin estireceği soğuk rüzgarın önüne geçti. Konya maçı sonrası, "Liderle aramızdaki puan farkı bizi korkutmuyor" sözü kurt teknik adam Mustafa Denizli'nin meydanlarda adeta boy göstermesiydi. 20. hafta 1-1 biten ama Trabzon maçının ikinci yarısında Beşiktaş çok iyi futbol oynadı. Beraberlik golü 77'de Bobo'nun ayağından geldiğinde Beşiktaşlı futbolcular spor kamuoyunundan farklı olarak yeniden şampiyon olacaklarına inanmaya başlamıştı. Mustafa Denizli, "Rakibimizi elimizden kaçırdık. Beşiktaş'sız yarış olmaz" rakiplerine stres yüklüyordu.

BAŞKENT KARTAL'I
Bu maçtan sonra Beşiktaş'ın ligdeki yükselme dönemi başladı. Sırasıyla G.Antep, İstanbul BŞB, kupada Ankara, Hacettepe ve G.Birliği galibiyetleri geldi. Başkent, Kartal'a yaramış 5.likten 2.sıraya lider Sivas'ın arkasına yerleşmişti. 21 Mart'ta lider Sivas'la oynanan maç 0-0 bitince ve ilk liderlik fırsatı tepilince, umutlar kırılmış ancak Denizli maçtan sonra "Bir adım geriden gelmenin avantajını kullanacağız" tespitini yaptı. Kayseri maçı yıldız Yusuf'un sahne aldığı Beşiktaş'ı büyük bir kaostan kurtardığı maçtı.
FUTBOL ERKEK OYUNUDUR
10 Nisan'da Kocaeli'de
Beşiktaş tanınmaz halde çıkmış ve ilk yarı 1-0 yenik soyunma odasına girmişti. Ne olduysa orada oldu. Takımına hep destek çıkan kurt hoca devre arasında patlamıştı: "Futbol erkek oyunu. Siz kız takımı gibisiniz. Oyuncu değiştireceğim ama şaşırıyorum. Çünkü hepiniz kötüsünüz. Şimdi çıkın bu maçı kazanın." Tek çıt çıkmamıştı. Siyah beyazlı oyuncular ikinci yarı 3 gol atarak ve maçı 3-1 alarak soyunma odasına döndü.