Fransa-Türkiye özel milli maçından notlar

Cuma 05.06.2009 22:15
ABONE OL
Fransa Milli Takımı oyuncularının, önceki gün Saint-Etienne kentindeki Nijerya maçında ıslıklanarak protesto edilmeleri, spor gündemindeki sıcaklığını koruyor.

Milli takımın özellikle Olympique Lyon'da oynayan göçmen kökenli oyuncularının, Saint-Etienne taraftarları tarafından ıslıklanması ve ırkçı sloganlara hedef olmasına yönelik tepkiler bugün de sürdü.
Milli takımın göçmen kökenli oyuncuları Govou ve Benzema, basına yaptıkları açıklamalarda, tepkilerini sert bir biçimde dile getirdiler. Fransız oyuncular, ''Maç sonrası kötü oynarsak ıslıklanmamız normal, ancak maç öncesi ve maç sürerken ıslıklanmak hiç destek verici değil'' görüşünü dile getirdi.
Bu arada Fransız basını, Dünya Şampiyonası elemelerinde kötü sonuçlar alan Türkiye ve Fransa milli takımlarını çalıştıran teknik direktörlerin aynı sıkıntı ve endişeyi paylaştıkları yorumunu yaptı.
Yerel basın, sezon sonu milli maçları programa alması nedeniyle eleştirilen Fransız teknik adamın, dün gece saat 23.00'e dek futbolcularını serbest bıraktığını, sporcuların eşleri ve arkadaşlarıyla zaman geçirmesine izin verdiğini yazdı.

FRANSA'NIN 8. MAÇI

Fransa Milli Takımı, bu akşamki maçla birlikte 8. kez Lyon'daki Gerland Stadı'nda Fransız seyircisinin önüne çıkacak.

Fransa, daha önce bu statta 1970 yılında Norveç'i 3-1, 1994 yılında Şili'yi 3-1, 1998 yılında da Danimarka'yı 2-1 yenmişti. Kolombiya'yı 1-0 yenen Fransa, Bulgaristan ile 1992 yılında 0-0, Brezilya ile 1997 yılında 1-1 berabere kalmıştı. Fransız Milli Takımı, bu stattaki tek yenilgisini 3-1'lik skorla İspanya'ya karşı almıştı.

Fransa Futbol Federasyonu, salı günü yapılan Nijerya maçıyla bugünkü Türkiye milli maçlarının naklen yayınından dolayı TF1 televizyon kanalından 10 milyon Avro gelir elde edecek.

Fransa'nın diğer bölgelerinden gelen göçmen Türkler'in de yoğun ilgisiyle tribünler tamamıyla doldu.

PSG VE OLYMPIQUE MARSİLYA, ERDİNÇ'İN PEŞİNDE

Lyon'un yerel gazetesi Le Progres, Paris Saint Germain ve Olympique Marsilya futbol takımlarının, Socheaux takımında top koşturan ve bu takımı bu yıl düşmekten kurtaran mili futbolcu Mevlüt Erdinç'in peşinde olduklarını yazdı.

Fransız gazetesi, Olympique Marsilya'nın, Mevlüt'ü renklerine katabilmek için 10 milyon Avro'yu gözden çıkabileceğini duyurdu.