Başkan küsmez

Trabzon zor bir şehir. Bunu bilerek başladığınız görevi en küçük olayda terk etmek çok doğru değil. Başkan Sadri Şener'in kongre kararı ani ve hatalı bir davranış

Cumartesi 06.06.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Trabzonspor'da Samet Aybaba'nın teknik direktörlüğe getirileceği haberiyle başlayan ve tepkiler nedeniyle olağanüstü kongre kararına kadar uzanan süreci camiayı yakından tanıyan yazarımız İskender Günen SABAH için değerlendirdi.
Trabzonspor Başkanı Sadri Şener'in kongre kararını nasıl değerlendiriyorsunuz? Kulüp başkanın "Küstüm gidiyorum" demesi ne kadar doğru?
Trabzon, görev yapan başkanlar, yöneticiler, teknik adam ve futbolcular için kolay bir şehir değil. Bunu Trabzonspor'a adım attıkları andan itibaren herkes yaşıyor. Ama böylesi zorlukları bildiğiniz halde çıkabilen en küçük olayda görevi terk etmek bana çok hatalı bir davranış biçimi olarak geliyor. Sayın Başkan Şener'in ani bir kararla kongreye gitmesini de bu yönde değerlendiriyorum.
Sadri Şener belediyeyi bir arsa için eleştiriyor ve bu konuda destek göremediğini söylüyor. HES ihaleleri alan Türkiye'nin belki de dünyanın ilk spor kulübünün başkanının kamudan destek göremediği iddiası ne kadar gerçekçi?
Sayın Sadri Şener ve yönetim işbaşına geldikten sonra Trabzon camiasından bugün kadar görmediğimiz bir destek verildi. Bunu, Trabzonspor'un bu sezonki kombine satışlarına baktığımızda da görüyoruz. 17-18 bin kombineyi satabilmek kolay değil. Ayrıca Trabzonspor'un daha önceki yönetimlerine verilmeyen bir borçlanma yetkisi verilmiştir. Hal böyleyken ve de karşılıklı oturularak belediye ile olan sorunu halledebilme şansı varken, sadece bunu bırakma nedeni saymayı haksızlık olarak görüyorum.
Yönetim Şenol Güneş'e fazla mı endekslendi ve olmayınca B plansız mı yakalandı?
Her zaman belirttiğim gibi Trabzonspor yine sistemsizliğin sancılarını çekiyor. Bir kulüp yönetimini teknik adam sorunu ortaya çıktığı zaman bir araya gelerek A, B ve C planlarını tartışarak belirlemeleri ve hiç zaman yitirmeksizin bu planlarını gündeme taşımaları gerekirken yine her şeyi Şenol Güneş'e endeksli yapmaları ve bu iş gerçekleşmediğinde kendi aralarında tartışmadan 2- 3 kişinin kararlarıyla bir teknik adam getirmemeleri gerekirdi.

HANGİ HOCA KABUL EDER?
Kongre 5 Temmuz'da. Bundan sonra ne yapılmalı? Örneğin hoca işini bu yönetim mi çözmeli? Yeni yönetime bırakacak zaman var mı?
Ben verilen bu kararı bir sorumsuzluk olarak nitelendiriyorum. Çünkü önümüzdeki sezon yapılacak bir hayli iş varken böyle bir kaosun yaşanması hiç de iyi olmadı. Teknik adamı şu an bu yönetimle beraber nasıl seçebilirsiniz? Kaldı ki, bu durumda Trabzonspor'un teklif yaptığı bir teknik adam görevi kabul eder mi?

Bu sancılı sürecin en doğru çözümü Şener'in kararından vazgeçirilmesi midir?
Türkiye'de belirli yerlere gelen kimselerin bu sorumluluğu taşımaları gerekiyor. Küsmek, bir anda bırakıyorum demek çözüm değil. Ve kongre kararı verildikten sonra tekrar geri geldiğiniz zaman inandırıcılıktan uzaklaşmış olursunuz.