Turuncu devrim

G.Saray, Türk futbol tarihinin en önemli transferlerinden birine imza attı ve Şampiyonlar Ligi'ni hem futbolcu hem de teknik adam olarak kazanan Barça'nın eski hocası Hollandalı Rijkaard'ı takımın başına getirdi. İşte adım adım Rijkaard operasyonu:

Cumartesi 06.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Sezonun ilk yarısında Michael Skibbe ile işler yolunda gitmeyince yardımcılarının görevine son veren G.Saray'ın başkanı Adnan Polat ve yönetimi Rijkaard ile ilk teması kurdu. Barcelona'dan ayrıldıktan sonra takım çalıştırmayan Hollandalı teknik adam, "Bu sezon çalışmayı düşünmüyorum, dinleneceğim. Sezon sonu teklifinizi yinelerseniz görüşürüz" diye konuştu. Rijkaard'ın bu cevabı sonrasında Skibbe ilk yarının son haftalarında seri galibiyetler alınca bu plan ertelenerek rafa kalktı. Bülent Korkmaz göreve getirildiğinde kendisine yeni sezonda dünyaca ünlü bir adamın yanında çalışma teklifi yapıldı. Korkmaz teklifi kabul etmedi. Korkmaz'ın istifa mektubunu saklayan Polat, 4 gün önce gittiği Madrid'den başkan yardımcısı Yiğit Şardan'ı aradı. Polat, Şardan'a, "72 saat içinde yeni teknik adamı açıklayacağız. Bülent'i çağır ve istifasının kabul edildiğini benim adıma sen bildir" ifadesini kullandı. 20 gün önce gittiği Madrid'de " Saviola ile görüştü" haberleriyle dikkatleri başka yöne çeken futbol şubesi sorumlusu Haldun Üstünel, Rijkaard ile buluştu. Hollandalı teknik adam sözünü tutmuştu. Üstünel, "Yıldızlar topluluğu bir kadro kurduk. Futbolcularımızın kariyerine saygı duydukları bir hocayla çalışmalarını istiyoruz" dedi. Rijkaard'ın birinci şartı sağ kolu Neeskens'i beraberinde getirmekti. Transfer için astronomik bir bütçe istemeyen Rijkaard'ı, Üstünel'in sıcak sohbeti çok etkiledi.

HEDEF ŞAŞIRTTILAR
Pazartesi sabahı G.Saray Başkanı Adnan Polat transferi bitirmek için Üstünel ile Madrid'e uçtu. İstanbul'daki "Futbolcu transferi için gidiyoruz" duyumu sarı-kırmızılı camiayı yakında tanıyanlar için inandırıcı bulunmadı, çünkü G.Saray'da başkan Madrid'e bir futbolcunun ayağına gitmez, bu işi futbol şubesi bitirirdi. Polat teknik adam için İspanya'ya uçtuğunu gizleyemeyince birkaç isim ile görüşüldü; böylece gündem de saptırıldı. G.Saray, bu temasları yaparken Rijkaard'ın aklı Milan'daydı. Ancak İtalyan kulübü Ancelotti'nin yerine eski futbolcusu Leonardo'yu takımın başına getirince bu kapı kapandı. Hollandalı teknik adam, Polat'a "Kontratın detaylarını menajerim görüşür. Ben sizinle birlikte İstanbul'a imza atmaya geliyorum" dedi. Geçen sezon büyük bir gizlilikle gerçekleştirdiği HarryKewell ve Milan Baros transferlerinin ardından Haldun Üstünel bir kez daha gizli servisleri kendisine hayran bırakacak bir operasyona imza atarken, Florya'da da "Turuncu Devrim" başlamış oldu.

YER YERİNDEN OYNADI
Menajerinin G.Saray yönetimi ile yaptığı görüşmelerin olumlu sonuçlanması üzerine dün sabah saat 07:00'de Amsterdam'dan Madrid"e uçan Rijkaard, G.Saray Başkanı Adnan Polat ve son 28 günün 21'ini yurtdışında transfer çalışmaları için geçiren Haldun Üstünel ile buluştu. Saat 18:25'de İstanbul'a gelen Hollandalı teknik adamı yüzlerce sarı kırmızılı taraftar karşıladı. Havaalanından Başkan Adnan Polat'ın sahibi olduğu Polat Otel'e giden Rijkaard, Champions Cafe'de resmi sözleşmeyi imzaladı.

DAUM DAHA PAHALI!
Galatasaray ile iki yıllık sözleşmeye imza atan Frank Rijkaard yıllık 3 milyon euro alacak. Yardımcısı Johan Neeskens'in ise bir milyon euro alacağı öğrenildi. Rijkaard'ın ekibinde Barcelona'da birlikte çalıştığı Hollandalı kondisyoner Albert Roca da görev yapacak. Barcelona'daki son sezonunda yılda 5 milyon euro kazanan Hollandalı teknik adam fiyatında indirime giderken, 3 yıl aradan sonra Fenerbahçe ile anlaşan Christoph Daum'un yıllık 3.5 milyonluk ücretinden daha düşük bir ücretle çalışacak.