Muradına erdi

Ve Roger Federer en büyük hayalini gerçekleştirdi; Soderling'i finalde 3-0 yenerek, muhteşem kariyerindeki tek eksiği olan Roland Garros'u da kazanmayı başardı

Pazar 08.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Roger Federer'in 2003'te başlayan rüyası 2009'da gerçekleşti. 2003'te Mark Philippoussis'i yendiği Wimbledon finalinde ilk Grand Slam şampiyonluğunu kazanan İsviçreli raket, 1 yıl sonra Avustralya, Wimbledon ve US Open'da mutlu sona ulaşarak, 4 Grand Slam'in 3'ünü kazanmayı başardı.Ancak biri var ki, Federer için neredeyse bir kabus haline gelmişti: Roland Garros. 2006, 2007 ve 2008'de finale kadar gelen ancak hep Rafael Nadal engeline takılan Federer, 1 numaradaki yerini de İspanyol rakete kaptırmıştı. Bu sene ise işler Federer için hep iyi gitti. Hele 2005'ten beri Fransa'yı adeta arka bahçesine çeviren ve art arda 5. şampiyonluğuna kesin gözüyle bakılan Nadal'ın 4. turda turnuvanın sürpriz ismi Robin Soderling'e elenmesi ile Federer için bütün kapılar ardına kadar açıldı; o da 4. turda 2-0'dan gelerek Tommy Haas'ı elerken bu fırsatı kaçırmayacağını gösteriyordu adeta.

GÖZYAŞLARIYLA ZAFERİ KUTLADI

Çeyrek finalde Monfils, yarı finalde de Potro engellerini geçen Federer, finalde Soderling'in karşısına çıktı. İlk seti 23 dakikada 6-1 alan Federer karşısında. ikinci sette Soderling final heyecanını yenince maça çekişme geldi. Karşılıklı 6'şar oyun alınıp gidilen tie-break'i 7-1 alan Federer 2-0 öne geçti. 3. sete de servis kırarak giren Federer, 5-4 iken şampiyonluk için servis attı. Ancak stresle gelen iki basit hata ile Soderling 30-40 öne geçti. Bu krizi çabuk atlatan Federer, ilk şampiyonluk sayısında rakibin ağa takılan forehand vuruşu sonucu 3-0 ile maçı bitirdi ve Philipe Chatrier kortunun zeminine çöküp zaferini gözyaşlarıyla kutladı.

SAMPRAS'I YAKALADI
Kariyerindeki 19. Grand Slam finalinde 14. kupasını kazanan Roger Federer, Pete Sampras'ın rekorunu da egale etti. Federer'in kaybettiği 5 finalde de rakibi Nadal'dı. İsviçreli raket bir Grand Slam daha kazanırsa tarihe geçecek. Federer erkeklerde 4 Grand Slam'i de kazanan 6. oyuncu oldu. Bunu en son 1999'da, Fransa'da şampiyon olan Agassi başarmıştı. Öte yandan ikinci sette Federer 2-1 önde iken korta inen ve elinde Barcelona bayrağı taşıyan bir kişi, İsviçreli raketin başına kırmızı şapka takmak istedi. Ancak güvenlik görevlileri bu kişiyi etkisiz hale getirdi.

'HUZUR İÇİNDE OYNAYACAĞIM'
Agassi'nin de katıldığı ödül töreninde Roger Federer, "Kariyerimin en muhteşem zaferi. Artık kimse bana Roland Garros'yu kazanamadığını söyleyemeyecek. Kariyerimi huzur içinde sürdüreceğim" açıklamasını yaptı.