Topuz kavgası büyüyor

Pazartesi 08.06.2009 15:07
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009 15:09
ABONE OL
Mehmet Topuz'un hangi takıma gideceği, yeni sezonda Fenerbahçe'de mi, yoksa Beşiktaş'ta mı forma giyecek tartışması sürerken devreye başkanlar da girdi.

Fenerbahçe ile Beşiktaş'ı karşı karşıya getiren kriz sürer ve kararı Futbol Federasyonu'nun vermesi beklenirken, transferdeki bütün yetkili ağızlar, yaşananların perde arkasını açıkladı ve ileriki günlerde neler olacağını anlattılar. Kayserisporlu futbolcu Mehmet Topuz, Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Kayserispor Başkanı Recep Mamur ve Kayserispor Genel Menajeri Süleyman Hurma Kanaltürk'te yayınlanan 'Telegol' programına telefonla bağlandı. Transferde aracılık ettiği iddia edilen Rıdvan Dilmen ise stüdyoya gelerek soruları yanıtladı.

Transfer çıkmazının başrolündeki isim olan Kayserisporlu futbolcu Mehmet Topuz, "Süleyman Hurma benim için kulübe gelen teklif olmadığını söyledi. İnandırıcı gelmedi. Pazartesi akşamı Aziz Yıldırım'ın telefonunu almak için Rıdvan Dilmen'i aradım. Rıdvan neden konuşmak istediğimi sordu.
Fenerbahçe'nin benimle ilgilenip ilgilenmediğimi öğrenmek istediğimi söyledim. Rıdvan Dilmen, Başkan Yıldırım'a konuyu ileteceğini söyledi. Salı günü Başkan Yıldırım beni aradı ve Fenerbahçe'de oynamak isteyip istemediğimi sordu. Ben de 'Evet' dedim. Sayın Başkan, önce kulübümle görüşmesi gerektiğini söyledi. Fenerbahçe'nin teklifi içten gelmediği için ertesi gün Beşiktaş'la görüştüm ve anlaştım. Beşiktaşlıyım. Bu saatten sonra Siyah - beyazlı formadan başkasını giymem." diye konuştu.

Transferde aracı olduğu iddia edilen futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, Mehmet Topuz'un açıklamalarını doğruladı. Dilmen, kendi görüşünü de açıkladı ve 'Beşiktaşlıyım' diyen Topuz'un Fenerbahçe forması giymesinin doğru olmayacağını belirtti.

- BAŞKAN YILDIRIM TEPKİ GÖSTERDİ -

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, futbolcuyu ayarttıkları yönündeki eleştirileri yalanladı.
Mehmet Topuz'un Beşiktaş'a hayırlı olması dileğinde bulunan Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören, "Çarşamba günü Kayserispor Başkanı Recep Mamur'u aradım. Kendisi Fenerbahçe'ye söz verdiklerini söyledi. Futbolcuyla görüşeceğimi ve hangi takımda oynamak istediğini öğreneceğim konusunda Sayın Mamur'u bilgilendirdim. Mehmet Topuz'la Kayserispor'da aldığı ücretin aynısını anlaştık. Sonunda bunun bir galibi çıkacak. Ama futbolcu bizde oynamak istiyor. Mehmet Topuz Beşiktaş'a hayırlı olsun. Etik kuralların dışına çıkmadık. Bosmann kanunları boşuna çıkmadı. Futbolcu köle değil. Hangi takımda oynamak istiyorsa oynayacaktır." dedi.

- HURMA: DAHA FAZLA PARA İÇİN ORTAMI KIZIŞTIRDIĞIMIZ DOĞRU DEĞİL -

Kayserispor Genel Müdürü Süleyman Hurma ise Pazartesi gününden itibaren yaşananları şöyle açıkladı:

"Mehmet Topuz'la Pazartesi günü görüştüm. Henüz Topuz'a gelen bir teklif yoktu. Bizden 3.2 trilyon alıyordu. Yeni sezonda ücretinde indirim yapmak istediğimizi ilettim. Ancak Topuz 4.2 trilyon istediğini söyledi. Bu rakam bizi zorlayacaktı ama Başkan Recep Mamur'la görüşeceğimi söyledim. Topuz, transfer teklifi gelirse kolaylık yapılmasını istedi. Daha sonra Fenerbahçe transfer teklifi yaptı ve prensip anlaşmasına vardık. Pazartesi günü imzaları atmak üzere biraraya geleceğiz. Topuz'un Beşiktaş'la anlaştığını ve Siyah - beyazlı formayı giydiğini televizyonda gördüm. Beşiktaş daha sonra bizi aradı ancak Fenerbahçe'ye söz verdiğimizi ilettik. Daha fazla para kazanmak için ortalığı kızıştırdığımız söyleniyor. Böyle bir şey mümkün değil."

AZİZ YILDIRIM: MEHMET TOPUZ RAHAT DEĞİL, ÖZGÜR BİR ORTAMDA KONUŞMUYOR


Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ise kamuoyundaki bilgi kirliliğinden yakınarak, "Futbolcuyu sıkıştırırsanız Vefa'da da Karagümrük'te de oynamak istediğini söyler. Şu anda kaldığı otelde başka bir şey söylemesi de beklenemez.'' dedi.

Başkan Aziz Yıldırım, Mehmet Topuz'un transferiyle ilgili gelişmeleri anlatırken, lig bittiğinde Kayserispor Başkanı Recep Mamur'a Mehmet Topuz'u istediklerini ilettiğini belirterek, şöyle konuştu;

''Başkan Mamur, yönetimiyle konuşmak için 4-5 gün süre istedi. Rıdvan Dilmen beni aradı ve Mehmet Topuz'un Fenerbahçe'de oynamak istediğini kendisine söylediğini iletti. Daha önce de Topuz için beni arayanlar oldu. Ertesi gün Topuz'u aradım 'Beni neden aratıyorsun' diye sordum. Bizde oynamak istediğini söyledi ama FIFA ve Futbol Federasyonu kuralları var. Önce kulübüyle anlaşmamız gerektiğini söyledim. Kayserispor kulübüyle görüştük ve anlaşmaya vardık. Biz geri adım atmayacağız.

'Beşiktaşlıyım' demesi önemli değil, bu açıklamayı hangi şartlarda yaptığı önemli. İlerleyen günlerde bırakın da hangi takımda oynamak istediğini açıklasın. Profesyonel futbolcular her takımda oynayabilir. Menajerlerinin FIFA lisansı yok. Biz bu menajerlik sistemine karşıyız ve bu sistemi bitiren Fenerbahçe olacak. Beşiktaş, Fenerbahçe'de oynayan futbolcuları aldı. Fenerbahçe'ye de Beşiktaş'ta oynayan futbolcular geldi. Amatör ruh geride kaldı. Futbolcu birkaç kez bizde oynamak istediği haberini gönderdi. Bunun üzerine Kayserispor'la görüştük ve anlaştık. Bundan sonrasına TFF karar verecektir. Neden biz vazgeçelim? Biz TFF ve FIFA kurallarına göre hareket edip önce kulübüyle anlaştık. Futbolunun ceza alması gerekiyorsa alacak ki bir daha böyle şeyler olmasın."

- KAYSERİSPOR KULÜBÜ BAŞKANI RECEP MAMUR: OLAYLARI HEP BAŞKALARINDAN DUYDUM -

Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur ise, gelinen noktayı değerlendirirken oyuncuları Mehmet Topuz'u suçladı.

Başkan Mamur, spor kamuoyundan özür dileyerek başladığı konuşmasında, ''Bu şekilde olacaksa kulüp başkanlığından iğreniyorum. İnsanlar olayları saptırıyorlar. Sezon bitiminde Aziz Yıldırım beni aradı. Arkadaşlarımla konuşacağımı ve 4-5 gün içinde cevap vereceğimi söyledim. Önceliğin Fenerbahçe'de olduğu sözünü verdim. Aradan birkaç gün geçtikten sonra Mehmet Topuz'u Beşiktaş formasıyla gördüm. Borsaya bildirmişler, anlaşmışlar, hep başkalarından duyuyorum protokol yaptıklarını. TV programlarında bunları gördükten sonra Yıldırım Demirören beni aradı. Aziz Yıldırım'a söz verdiğimi söyledim. Pazartesi günü Yıldıırm'la anlaşamazsan oyuncu sizin dedim. Demirören daha sonra tekrar aradı. 'Futbolcu bizi seçerse ne yapacaksınız?' diye sordu. Futbolcu araba değil ki, federasyon ve FIFA kuralları var. Mehmet Topuz neden Rıdvan Dilmen'i arıyor? Futbolcu öyle bekleyemez. Bir yıl beklerse ceza alır. Beşiktaş'a transfer yasağı gelir. Mehmet Topuz bana 'Babamsın, ağabeyimsin' dedi. Çocuk bir kaos içerisinde. Beşiktaş bu futbolcuyu Kayserispor'dan alamaz. Önünde engeller var. Önce o engelleri kalkacak daha sonra transfere gelecek. Beşiktaş başka takımlardan da oyuncu alıyor, nasıl transferler yaptığı ortada. Ak kaşık olur ondan sonra transfere gelir. Para da önemli değil. Biz bunun önceliğini Fenerbahçe'ye verdik. Biz Topuz'dan vazgeşmiş değiliz ki, Fenerbahçe'yle anlaşamazsa gelir Kayserispor'da oynar. Yıldırım Demirören benden izin almadı. Topuz'u çok seviyorum. Gelsin Kayserispor'da oynasın. Ben de parası kalmaz, kuruşu kuruşuna alır." dedi.

Yıldırım Demirören, programa ikinci kez telefon bağlatısı yaptı. Beşiktaş Başkanı şöyle konuştu:
"Çarşamba günü saat 10.30'da Recep Mamur'u aradım. Transfer için izin istedim. Hiçbir kulüp başkanı yalan söylemez.'' dedi.

Bu gelişmeler üzerine programda Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ile eski hakem, yorumcu Ahmet Çakar arasında tartışma yaşandı. Çakar'ın eleştirileri üzerine Başkan Demirören, "Programda ne kadar tehlikelisiniz Ahmet Çakar. Ama haklısınız bu kavgalardan reyting kazanıyorsunuz." dedi. Çakar, "Sen bana teessüf edemezsin, hakaret edemezsin." yanıtını verdi.

Programın sonunda yapımcı ve sunucu Serhat Ulueren, yeniden telefon bağlantısı yapmak istedikleri Mehmet Topuz'un sinir krizi geçirdiğini ve hüngür hüngür ağladığı bilgisini aldıklarını açıkladı.
Öte yandan programın yorumcularından Manisaspor'un yeni Menajeri Sinan Engin ise krize neden olan Mehmet Topuz'a çağrıda bulunarak, "Gel Manisaspor'a bizde oyna." dedi.