İkinci Sivas geliyor

Salı 09.06.2009
Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Sezonun ilk altı haftasında Beşiktaş ile14 puan topladıktan sonra görevdeyken başka teknik adamla görüşülmesi üzerine istifa eden ve ikinci yarıda başına geçtiği Bursa ile büyük bir çıkış yakalayan teknik direktör Ertuğrul Sağlam ile 2008-09 sezonunu, tüm üzüntüleri, sevinçleri ve gündemdeki olayları samimi bir ortamda konuştuk. İşte Sağlam'ın ifadeleriyle, ligin son haftalarında Avrupa Ligi için mücadele eden Bursaspor'un başarısının özeti: "Aslında Beşiktaş'tan sonra, Türkiye ve Avrupa'dan teklifler almama rağmen bir takım çalıştırmayı hiç düşünmüyordum. Beklentilerimde, 'Türkiye'de bir takım çalıştıracaksam o takım, şehir ve taraftar yapısı açılarından büyük hedefleri yakalabileceğine inandığım potansiyele sahip olmalı' düşüncesi vardı. Bursa'dan teklif gelince beklentilerimle Bursa'nın potansiyeli örtüştü ve 'Neden olmasın?' dedim. Her zaman, herkese eşit mesafede olmaya özen gösterdik. Tek kelime ile 'adil' olduk; burada hep eşitlik vardı. İşte bu düşünce oyuncuların beynine, 'Bugün ona, yarın bana' anlayışını yerleştirdi. Forma şansı bulamayanlar sabırla beklediler. Ligin sonlarına doğru sakat ve cezalıların arttığı dönemde bu anlayışın meyvelerini topladık. Uyguladığımız adalet, güven problemini aşmalarına da neden oldu. Kime forma verdiysek hiç sırıtmadan oynadı. Bu başarıda her oyuncumuzun tek tek emeği var. Başkanımız İbrahim Yazıcı'nın da bu süreçteki katkılarını asla unutamam."

HEDEFİMİZ YİNE AVRUPA
Bursa'da yola devam edeceğim. Transferde çok fazla oyuncu almaktansa az ve öz transfer yapalım mantığındayız. Aksayan mevkiilerimiz var. Bu eksikleri gidermek anlamında dört tane kaliteli; takıma katkı yapacak, kişiliğinden emin olduğumuz oyuncuları alıp transferi kapatacağız. Bu başarı; birlik, beraberlik ve adalet ile geldi. Sivas'ın futbolumuzda yakaladığı yükselişi, gelecek sezon Bursa'da görecek miyiz diye soruyorlar. Yanıtım: 'Kesinlikle evet!' Hesaplarımızdaki dört transferi gerçekleştirdiğimizde işimiz daha kolay olacak. Bizim Sivas'a göre farklı; öne çıkan özelliklerimiz mevcut... Bursa, Trabzon gibi tam bir futbol şehri. Ayrıca dağ burada; deniz burada... Yani her şey var. Buraya futbolcu getirmek Sivas'a götürmekten daha kolay. Takviyelerin; yakaladığımız havanın üzerine şehrin desteği ve katkısını da koyabilirsek, son sezonun üzerinde bir Bursaspor olacaktır. Bu sezon ligi altıncı sırada bitirdik. Bursa şehri, ikinci yarının ortalarında Avrupa Ligi'ni telaffuz ediyordu. Bu yıl olmadı. Ama herkes bilsin ki, önümüzdeki sezon da lige yine bu hedefle başlayacağız."

BEŞİKTAŞ'I BEN KURDUM
* Beşiktaş'ın bu sezon kazandığı şampiyonlukta kendi payınızı nasıl görüyorsunuz?
- Aslında bunu benim değil, kamuoyunun nasıl gördüğü önemli... Ama şu bir gerçek ki: biz ayrıldığımızda takım namağluptu. İlk hafta kazanıp lider oldular. Sezon öncesi alınan oyuncuların birçoğunu biz getirdik. Holosko ve Cisse'yi de saymak gerekir.

* Türkiye Kupası finalini yerinde izlediniz ve Yıldırım Demirören'i tebrik ettiniz. Gerek o gece, gerekse şampiyonluk sonrasında bir burukluk hissettiniz mi?
- O gece biz yemekten kalkarken onurlu ve medeni insanların yapması gerekeni yaptık. Ben gittim ve kendilerini tebrik ettim. Bir burukluk da yaşamadım. Çünkü kendimle barışık bir insanım. Ben halimden memnunum ve Bursa'da da çok mutluyum.

* Her şey bir Metalist maçıyla mı bitti?
- Evet öyle oldu.

* Beşiktaş, şampiyonluk kutlamasına (Bir balo, yemek, kokteyl vs.) sizi davet ederse gider misiniz?
(Bu soru, Ertuğrul Hoca'yı biraz terletti ama olsun, biz mesajı aldık.)
- Tebriklerimizi sunarız.

ÖNEMLİ OLAN, BÜLENT UYGUN'UN BAŞARISINI YAKALAYABİLMEKTİR
Bursaspor'u Avrupa'ya taşımak istiyoruz. Ama ilk hedefimiz, ligde ve kupada iyi ses getirecek, Türk futboluna damgasını vuracak bir takım oluşturmak. Böyle takımlarda bu tip işler başarmak gerekiyor. Bursa'yı şampiyonluğa oynayan bir takım haline getirmek çok önemli... Bir antrenör, bir takımı belli bir noktadan alıp yukarıya taşıyabiliyorsa en fazla onur duyabileceği iş, işte budur. Bir takım, "Küme düşmekten nasıl kurtuluruz?" sorusunun cevabını ararken, "Avrupa Ligi'ne nasıl katılırız?" diye düşünüyorsa, bu gerçek başarıdır. Zaten ülke futbolunda bunu yapmak lazım. Yani Bülent Uygun'un yaptığını başarmak gerekir. Tolunay Kafkas'ın geçen sene aldığı Türkiye Kupası; işte bu başarıları yaşamak gerekir. Tabii ki her başarı çok önemlidir. Fakat, bir antrenör adına da esas takdir edilmesi gereken işler bence bu zorlukta elde edilen başarılardır.

ÖZLÜCE'DE BULUŞTUK
Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, tüm Anadolu takımlarının yakın takipçisi olan İstatistikçimiz Emir Somer ile Müdür Yardımcımız Murat Özbostan'ı Özlüce Tesisleri'nde karşıladı. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Sağlam, yaşadıklarını ve gelecekteki planlarını samimi şekilde dile getirdi.

BURSA AŞIKLARI
Yeşil-beyazlı kulübün şans melekleri küçük Onur ile Sena tam bir Bursa hayranı... Kulübün koridorlarının neşe kaynağı olan bu iki minik, Ertuğrul Sağlam'a da büyük bir sevgi ile bağlı...

SERCAN'I BIRAKMAYIZ
Sercan Yıldırım henüz 19 yaşında çok genç bir oyuncu... Tabii ki onun da diğerleri gibi öğreneceği çok şey var. Volkan Şen de öyle... O da 22 yaşında ama daha önünde alacak çok yolu var. Önümüzdeki sezonlarda daha iyi performans bekliyorsak, elimizdeki iyi oyuncuları da bırakmamamız gerekiyor. Kısacası Sercan'ı ve Volkan Şen'i satmayı düşünmüyoruz.

DEĞERLER ÖNCE GELİR
Beşiktaş'tan 'Türk antrenörlüğünün saygınlığı için' kendi isteğimle ayrıldım. O şartlarda öyle yapmam gerekiyordu. Ben, "Ayrıldığım takımın şampiyon olacağından eminim" demiştim. Bazıları için hayatta öncelikli değerler vardır. Kimi parayı, kimi şöhreti, kimi de başarıyı önüne koyar. İnsanın onurunu ve haysiyetini koruması, bence birçok şampiyonluktan daha önemlidir.

- BİR GÖRÜŞ -

KONGRENİN TEKİ!
Bu sezon Bursaspor'un üçüncü teknik adamı olan Ertuğrul Sağlam, takımı adeta uçurdu. Karizmatik kişiliğiyle camiayı birleştirip takıma aşıladığı güvenle Avrupa hedefini kovaladı. Maddi sıkıntıya karşın ara transferde de nokta atışları yaptı. İnişli-çıkışlı ilk yarıya rağmen Bursaspor'u tarihindeki puan rekorunun eşiğine getirdi. Kongre öncesi üç başkan adayı da onu tek geçti. Eğer istediği transferler yapılırsa Avrupa rüya olmaz. Serkan YETİŞMİŞOĞLU / Bursa Olay Gazetesi