Formula 1 hız mı kesiyor?

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Mümtaz Tahincioğlu, Türkiye'yi Formula 1 takviminde tutacaklarını söyledi.

Cuma 12.06.2009 11:05
ABONE OL
İstanbul Park'ta geçen hafta yapılan Formula 1 ING Türkiye Grand Prix'sinde seyirci sayısının düşük olmasında dünyada yaşanan ekonomik krizin etkili olduğunu dile getiren Tahincioğlu, krizin diğer ülkelerde de seyirci sayısını etkilediğini kaydetti.

Diğer yarışmaların seyirci sayısındaki düşüş oranının yüzde 30 ile 50 arasında değişiklik gösterdiğini anlatan Tahincioğlu, ''Bu oran Türkiye'de yüzde 50'ye çıktı. İşletmeci şirket fiyatları düşürmesine rağmen yine de yüksek kaldı. Buna rağmen dünyada en ucuz bilet Türkiye'dedir. Oranın düşmesinde ekonomik kriz ve Türkiye'nin spor kültürünün eksikliği etkili olmuştur'' diye konuştu.

Formula 1'in Türkiye ayağının tutulmasını ve başarılı olunmasını istediklerini, bunun Türkiye'nin tanıtımında önemli etkileri bulunduğunu belirten Tahincioğlu, ''Federasyon olarak sportif sorumluluk taşıyoruz. Ancak ticari olarak da düşünmek zorundayız. Bu yarışı buraya getirmişsek tutmayı da başarırız'' dedi.

Gelecek sezona yönelik çalışmaların başladığını dile getiren Tahincioğlu, şunları söyledi:

''Federasyon olarak öncü olacağız ve Türkiye'yi F1 takviminde tutmak için önümüzdeki günlerde toplantı yapacağız. Henüz 2 yıllık daha sözleşmesi var. Ancak otomotiv, sanayi, petrol ve finans sektörlerini toplantıya çağırıyoruz. Pistin daha fazla kullanılması ve gelecek sezonda daha fazla seyirci getirmeye bakmalıyız. Formula 1 sporun ötesinde bir şovdur. Burada büyük şirketler rol alıyor.''