"Güven sağlamaya çalışıyoruz"

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, futbol camiasına 'güven' kelimesini yerleştirmek için çalıştıklarını söyledi.

Cuma 12.06.2009 14:11
Güncelleme: Cuma 12.06.2009 14:18
ABONE OL
Ankara Sheraton Otel'de yapılan olağan mali genel kurula, 314 delegeden 232'si katıldı. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, Gaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl ve Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz'ın katılmadığı genel kurulda, diğer kulüpler başkan düzeyinde temsil edildi. Genel kurulda divan başkanlığına ise Mehmet Helvacı seçildi.

Güven içinde bir futbol dünyası oluşturmak istediklerini belirten Özgener, ''Geride kalan 10 ayda Türk futbolunun geleceğini oluşturacak projeleri yaptık. Anahtar kelimesi ise 'güven'. İçinde güven olan bir futbol dünyası yaratmak istiyoruz. Tüm liglerde heyecan son haftalara kadar taşındı. Polemiklerin değil futbolun kazandığı bir sezon yaşadık'' diye konuştu.

Özgener, federasyon başkanlığının sorumluluk isteyen bir görev olduğunu anlatarak, ''10 ay önce başkanlığı onurla devraldık. Futbolumuzun oluşumu merhum Hasan Doğan'ın ardından gelişti. Bu görev çok anlamlı ve sorumluluk içeren bir görev. Çok büyük bir sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğu almanın hisleri çok farklı olsa da, Türk futbol ailesinin bir parçası olmaktan mutluluk ve onur duyuyorum. 20 yıldır bu ailenin içindeyim. Her kademede görev yaptım. Başkanlık farklı bir duygu. Sizlerden aldığımız güçle daha büyük başarılara ulaşmak için çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Futbolda finansal yapının önemine dikkat çeken Özgener, şunları kaydetti:

''Finansal yapı çok önemli. Bu gücü sağlıklı bir maddi yapılanmayla desteklemeli. Başarılı organizasyonların temel noktası sağlıklı bir finansal yapı. Finansal yapıyı yeni bir vizyonla ele aldık. Dünya zorlu ekonomik koşullardan geçiyor. Dünya üzerinde spor endüstrisi bu sezon yerinde saydı. Ama Türk futbolu bu süreci yara almadan geçirdi. 15 milyon TL olan sponsorluk gelirlerimiz son 6 ayda 55 milyon TL'ye ulaştı. Sponsorluk gelirlerini yüzde 270 oranında yükselttik. Bunu dünyada hiçbir federasyon yapamadı. Sponsorların katkıları Türk futbolunun gelişmesi için çok önemli. Bize ve kulüplerimize destek olan sponsorlarımıza teşekkür ederiz. Bütçemizi yüzde 8 artırarak 182 Milyon TL'ye çıkardık.''

Özgener, takımlara yapacakları yardım paketiyle ilgili olarak ise ''Genel kurulun ardından Bank Asya 1. Lig takımlarına 60'ar bin, TFF 2. takımlarına 55'er bin ve TFF 3. Lig takımlarına 50'şer bin TL yardımda bulunacağız. Bu da yaklaşık 6.2 milyon TL tutarında bir yardım demek. Ayrıca bundan sonra hakem, gözlemci ve temsilcilerin masraflarını da kulüpler yerine federasyonumuz karşılayacak. Bu da 4 milyon TL'ye tekabül ediyor. Tüm bunları gelirlerin artışı ve giderlerin düzene sokulmasıyla başardık. Toplam 12.5 milyon TL'yi bulan bu paket Türk futboluna hayırlı olsun'' açıklamasını yaptı.