Para yağmuru

TFF Mali Genel Kurulu'nda Başkan Özgener'in açıkladığı kulüplerin yükümlülüklerinde indirim ve yeni kaynaklar içeren toplam 12.5 milyon TL'lik paket kulüpleri sevindirdi

Cumartesi 13.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 13.06.2009
ABONE OL
Türkiye Futbol Federasyonu Mali Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. 314 delegeden 232'sinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda TFF Başkanı Mahmut Özgener'in açıkladığı toplam 12.5 milyon TL'lik ekonomik paket delegeleri hem şaşırttı, hem de mutlu etti. Özgener, "Yeni futbol yasası, Türk futbolunun önünü açacaktır. Ekonomik krizin getirdiği güçlükleri biliyoruz. Hazırladığımız yeni paketle kulüplerimize rahat bir nefes aldırmak istiyoruz" diye konuştu. İşte mali yükümlülüklerde indirim ve yeni kaynaklar içeren paketten bazı satırbaşları:

Hakem, gözlemci ve temsilci giderlerini TFF karşılayacak. (4 milyon TL)

Her sezon Bank Asya 1.Lig takımlarına 60'ar, 2.Lig takımlarına 55'er, 3.Lig takımlarına da 50'şer bin lira tutarında yardım yapılacak. (Toplam 6.2 milyon TL)

TFF'ye transfer döneminde ödenen ücretlerde büyük indirim yapılacak. Süper Lig ekipleri bin 100 lira yerine 100, Bank Asya 550 lira yerine 50, 2.Lig 400 yerine 40 ve 3.Lig 75 lira yerine 5 lira ödeyecek.

Güneydoğu'ya stat ve tesis yapımı için 20 milyon Euro kaynak aktarılacak. Bunun 15 milyon Euro'su AB'den sağlanacak.

HELVACI'DAN SÜRPRİZ
Toplantının divan başkanı olan Mehmet Helvacı, bütün delegeleri ayağa kalkmaya davet edip liglerde şampiyon olan bütün takımları alkışlamalarını istedi. Helvacı tüm delegelerin katıldığı bu uygulamanın bir milat olmasını da diledi.

GÖZLEMCİ VE TEMSİLCİLER KURULU İKİYE AYRILDI
Yeni düzenleme ile, Gözlemciler ve Temsilciler Kurulu ikiye ayrıldı. Gözlemciler Kurulu, MHK'ya bağlanırken Temsilciler Kurulu ayrı olarak yoluna devam edecek. Vefat eden eski başkan Hasan Doğan dönemi de Mali Genel Kurul'da alkışlarla ibra edildi. 182 milyon TL olarak belirlenen 2009-10 bütçesi kabul edildi. Yönetim kuruluna gerektiğinde bütçe tadilleri yapma, taşınmaz alımı ve satımı, ayni haklar tesisi için yetki verildi.