10 dakikada bitti

Cuma Antalya'dan Kayseri'ye yola çıkan Mehmet Topuz, Cumartesi 02:15'te İstanbul'a inene kadar film gibi 18 saat yaşadı. F.Bahçe Başkanı Yıldırım baş başa 10 dakikalık görüşmede işi bitirdi

Cumartesi 14.06.2009
Güncelleme: Pazar 14.06.2009
ABONE OL
Türkiye' de bir haftadır Mehmet Topuz konuşuluyor. Kayserispor'un yıldız futbolcusunun gelecek sezon Fenerbahçe'de mi, Beşiktaş'ta mı oynayacağı sorusu nihayet yanıtını buldu. Mehmet Topuz Fenerbahçeli oldu. İşte Beşiktaş ile anlaştığını söyleyen ama kulübü Kayseri'nin "Bonservisini Fenerbahçe'ye verdik" dediği futbolcunun, cuma günü 18 saat boyunca yaşadığı macera filminde olanlar:
08:00
Mehmet Topuz, bir haftalık Antalya tatiline noktayı koydu. Arabayla Kayseri'ye hareket etti.
12:00
Mehmet Topuz, Antalya'dan Kayseri'ye doğru yol alırken Fenerbahçe yönetimi telefonla yıldız futbolcunun menajerlerine ulaştı. Ancak "Bu iş bizi aştı, Beşiktaş futbolcunun peşini bırakmıyor" yanıtıyla karşılaştılar. 15:00
600 kilometrelik yolculuk yaklaşık 7 saat sürdü. Kayseri'ye ulaşan Mehmet Topuz'un rotası şehir merkezine 7 kilometre mesafedeki Talas idi. Burada, Beşiktaş'a yakınlığı bilinen, hatırı sayılır bir ağabeyinin bağ evinin yolunu tuttu.
17:00
Bağ evine Kayserispor Başkanı Recep Mamur geldi. Evsahibi, Mamur'a "Mehmet Beşiktaş'ta oynamak istiyor. Kulüp onu Beşiktaş'a versin" dedi. Ancak, Mamur Fenerbahçe'ye söz verildiğini, imza atıldığını belirtip Topuz'a "Fenerbahçe'de oynamak istemediğini başkan Aziz Yıldırım'a sen söyle" dedi. Topuz, "Ben Aziz Başkan'a böyle bir şey söyleyemem" yanıtını verdi. Gelişmeleri İstanbul'dan izleyen Aziz Yıldırım, futbolcunun bir bağ evinde tutulduğunu öğrenince küplere bindi. "Bu işi bugün bitireceğim" diyen Yıldırım, uçak ayarlanmasını istedi; bazı milletvekillerini devreye soktu.
20:00
Aziz Yıldırım, yönetici Şekip Mosturoğlu, altyapı sorumlusu Cemil Turan ve Kayseri'deki hatırı sayılır ağabeyin de hatırını sayacağı başka bir ağabey Sabiha Gökçen Havalimanı'na geldiler. Özel uçak kalkmadan önce bağ evi arandı. Kısa bir konuşma sonrası Mehmet Topuz, Kayserispor Tesisleri'ne doğru yola çıktı. Topuz, tesislere menajeri Hakan Şirin ve onun şoförüyle giderken polisler aracı durdurdu. Topuz "Seni kaçırıyorlar mı?" sorusuna "Hayır! Kulübe gidiyoruz" yanıtını verdi.
22:30
Yıldırım ve yanındakiler Kayseri'ye indi. Kayserispor'un tesislerine hareket ettiler.
23:00
Kayserispor tesisleri, Azerbaycan ile oynanan hazırlık maçı öncesi burada milli takım kafilesine verilen piknikteki kadar kalabalıktı. Tesislerin önünde yaklaşık 40 araç, hatta jandarma bile vardı. Gece yarısına doğru başkanlar, yöneticiler, hatırı sayılır kişiler ve Mehmet Topuz masaya oturdu.
23:45
Yıldırım işi kesin bitirmek için Mehmet Topuz ile özel bir görüşme yaptı. Yıldırım'ın Topuz'u ikna eden sözleri şöyleydi: "Burada seni öyle gaza getirici bir konuşma yaparım ki; değil Fenerbahçe'nin, Vefa'nın, Eyüp'ün bile formasını giyersin. Taraftardan hiç çekinme. Bak; basketbol maçında bile 15 bin taraftar sana bağırdı. Seni istiyorlar. Benim de seni ne kadar istediğim ortada. 6 aydır bu transfer için uğraşıyorum. Senin için çok emek verdim. Seni istemesem buraya gelir miydim?"
10 dakika süren bu görüşmede Topuz ikna oldu.
00:30
Sorunlar çözüldükten sonra çaylar, kahveler içildi. Yıldırım, Mehmet Topuz ile Erkilet Havaalanı'na doğru yola çıktı.
01:10
Özeluçak İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na doğru havalandı.
02:15
Bir saat 5 dakikalık uçak yolculuğu, Mehmet Topuz'un en hareketli gününe noktayı koydu. Sabah Antalya'da başlayan yolculuk İstanbul'da, Fenerbahçe'de bitiyordu.
02:30
Aziz Yıldırım ve Mehmet Topuz son sürat CIP Salonu'ndan çıktı. Yıldırım, şahsen kullandığı araçla yıldız futbolcuyu Fenerbahçe Konukevi'ne götürdü.
02:30
Fenerbahçeli ilk sabahına uyanan Mehmet Topuz, kahvaltıdan sonra bahçede başkan Aziz Yıldırım, yöneticiler Şekip Mosturoğlu, Ali Yıldırım, Murat Özaydınlı, İlhan Ekşioğlu, Kayserispor Menajeri Süleyman Hurma ve kendi menajeri Hakan Şirin ile sohbet etti.
13:25
Grup konukevinden Şükrü Saracoğlu Stadı'na yola çıktı. Topuz, toplantı odasında yöneticiler ve menajeriyle buluştu. Son durum değerlendirmesi yapıldı.
14:50
Yıldırım, Mehmet Topuz'a Saracoğlu'nu müze dahil gezdirdi.
16:15
Mehmet Topuz, kendisini resmen Fenerbahçeli yapan imzayı attı. FBTV ve dergi için formalı çekimler yapıldı.
16:50
Saracoğlu'nun arka kapısından iki koruma arabası ile yola çıkan Topuz, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın yolunu tuttu.
00:30
Mehmet Topuz ve Süleyman Hurma tarifeli seferle Kayseri'ye uçtu.