Dünyanın gözü Türkiye'deydi

Perşembe 18.06.2009 11:52
Güncelleme: Perşembe 18.06.2009 11:52
ABONE OL

Uluslararası alanda son 3 ay içinde düzenlenen 4 büyük spor organizasyonu sayesinde tüm dünyanın gözü Türkiye'ye çevrildi.

Dünya Motokros Şampiyonası'nın 3. ayağı olan MX1 Türkiye Grand Prix'si, 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, UEFA Kupası Finali ve Formula 1 Türkiye Grand Prix'si için yapılan canlı yayınlar, tanıtım yayınları ve özetlerle milyarlarca dolara yapılabilecek tanıtım gerçekleştirildi.

11-12 Nisan'da İstanbul Hezarfen Havaalanı'nda gerçekleştirilen Dünya Motokros Şampiyonası 3. ayak MX1 Türkiye Grand Prix'si, 9 yabancı kanalda toplam 35 saat naklen yayınlandı. Tanıtım, tekrar ve özet yayınlarla birlikte toplam 42 kanalda gösterilen yarışlarla sadece Avrupa'da değil ABD, Uzakdoğu, Asya ve Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında Türkiye tanıtıldı.

Yarışlarla ilgili yapılan her yayının başında İstanbul'u anlatan yaklaşık 2 dakikalık tanıtım filmi gösterildi.
12-19 Nisan tarihleri arasında 8 ayrı etap olarak yapılan 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu da dünya basınında geniş yer buldu. Eurosport aracılığıyla 8 gün süreyle her gün 2'şer saatten 123 ülkede canlı olarak izlenen turda İstanbul, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Finike, Antalya ve Alanya, belki de buraları hiç görmeyen milyonlarca insanın evine konuk oldu.

Eurosport 2'den 46 ülkede ve 11 dilde tekrar yayını gerçekleştirilen tur, bu sayede 34 milyon evde, yani 100 milyonun üzerinde kişi tarafından seyredildi.

Öte yandan dünyanın en çok izlenen ve takip edilen spor organizasyonlarından biri olan UEFA Kupası Final maçı, 20 Mayıs Çarşamba günü 63 ülkede naklen yayınlandı.

Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'ndaki Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk ile Almanya'nın Werder Bremen takımları arasında yapılan karşılaşmayı 420'si basın tribünü ve 120'si sahada olmak üzere toplam 540 medya mensubu takip etti.

Saha dışı ve saha içi televizyon yayınları için 450 kişi görev yaparken, futbol dünyasında büyük önem taşıyan final maçı sayesinde, Türkiye son 3 ay içinde 3. kez milyonlarca yabancının evine girmiş oldu.
Karşılaşma, televizyonların yanı sıra uluslararası 30 radyodan da naklen verildi.

Son olarak 5-7 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park Pisti'nde yapılan Formula 1 Türkiye Grand Prix'sinde, hazırlık, sıralama turları ve yarışlarla tüm dünya Türkiye'ye kilitlendi.

Dünyaca ünlü pilotların direksiyon başına geçtiği yarış, İstanbul'a hareketli günler yaşatırken, bu kentin güzelliğini bir kez daha milyonların gözleri önüne serdi.