Eşi benzeri yok

Efes Pilsen'in şampiyonluğunun kilit isimlerinden Kaya Peker, 2-0'dan geri dönüşlerini ve saldırıya uğradığında hissettiklerini SABAH'a anlattı...

Pazar 21.06.2009
ABONE OL
Türkiye'nin hala konuştuğu Efes Pilsen-Fenerbahçe Ülker final serisinin en flaş ismi hiç kuşkusuz Kaya Peker'di. Fenerbahçe tribünlerinin hedef ismi haline gelen ve fiili saldırıya uğrayan yıldız basketbolcu, şampiyonluğu ve olayları A'dan Z'ye SABAH'A anlattı.
Efes Pilsen'de herkes bu şampiyonluğun önemini anlatıyor. Niye bu kadar önemli? Çünkü, bundan önceki son şampiyonluğumuzda da 2-0 geriden gelip, Ülker'e 3-2 üstünlük sağlamıştık. Ahmet Cömert'te Ülker'i yenip, 3-2 kazanmamız çok önemliydi ama en anlamlısı bu oldu. Ayrıca seyir açısından da çok güzeldi, bütün Türkiye'nin gözü buradaydı. Efesli olmayıp da bizi destekleyen taraftar çoktu, Fenerbahçe'nin zaten taraftarı fazlaydı. Çok çekişmeli geçti. 2-0 geriye düşüp, 4-2 kazanmamız anlamını daha da arttırdı. Belki de dünyada böyle bir seri yok. (NBA'de bile bunu başaran sadece 3 takım var)
Peki geri dönüş hikayenizi anlatır mısın? Önce Ayhan Şahenk'te 2-0 geriye düştükten sonraki atmosferi anlatayım. Soyunma odasında üzerimde forma ile 1.5 saat oturdum. Arkadaşlarım da benim gibiydi. Hayatımın en büyük yenilgilerinden biriydi. Sahamızda bir yenilgiyi kabullenebilirdik ama iki yenilgi bizi yıktı. Seriden uzaklaştığımızı düşündük. Soyunma odasında kimseden çıtı çıkmadı. Ben çıkarken salon temizleniyordu ve o gece gözümü kırpmadım ancak sabah sekizde uyuduğumu hatırlıyorum. Bir gün sonra takım toplandığında herkes birbirinde aynı inancı gördü: Bir maç kazanırsak, seri bize döner. Abdi İpekçi'ye de o motivasyonla gittik. Fenerbahçe için de çok güzel bir atmosfer vardı o maçta. Ama biz ısınmada röportaj yapılırken de hala inandığımızı söyledik. Ve o maçı kazanmayı başardık, gerisi de geldi. Gerçekten o şartlarda çok büyük bir başarı kazandık.