Parayla devrildi

Hayat kadınlarıyla sadomazoşist görüntüleri dahil birçok skandalı atlatan FIA Başkanı Mosley, F 1'in parasal gücüne karşı koyamadı

Perşembe 26.06.2009
ABONE OL
Formula 1'deki kriz, Formula 1 Takımlar Birliği (FOTA) ve Uluslararası Otomobilsporları Federasyonu FIA arasındaki zirvede çözüldü. F1'in üç yeni takımın (Campos Meta, Manor GP, Team US F1) da katılımıyla 2010'da devam edeceği, maliyetlerin 1990'ların başlarındaki düzeye çekileceği karara bağlanırken, FIA Başkanı Max Mosley de Ekim'deki seçimlerde aday olmayacağını açıkladı. Mosley, ayrıca Formula 1 ile ilgili bütün görev ve yetkilerini FIA senatosuna devretti. Başını Ferrari'nin çektiği takımlar taviz vermişlerdi ama Mosley'in kellesini almayı da başarmışlardı. FOTA Başkanı olan, aynı zamanda Ferrari Başkanı Luca di Montezemolo'nun da istediği olmuştu.
Mosley 16 yıllık döneminde ciddi skandallarla yüzleşmişti. Hayat kadınlarıyla sadomazoşist seks görüntüleri, İngiltere'nin faşist politikacılarından babasının 2.Dünya Savaşı sırasında Almanya ve İtalya'daki yönetimlere yakın tutumunun yansımaları, eroin bağımlısı oğlunun aşırı doz alarak hayatını kaybedişi... Bunların hepsini atlatabilmişti Mosley. Son aylarda takımlardan gelen "Yönetim tarzı diktatör gibi" eleştirilerini de göğüsleyebilirdi. Ama takımlar "Çekilip yeni bir yarış serisi oluşturacağız" deyince, Mosley'nin en yakın destekçisi F1'in sahibi Ecclestone yıllık 2.5 milyar Dolar'lık bir pazarı kaybetmektense dostunun kellesini vermeyi tercih etti.