Cimbom'un 16 yıllık rüyası

G.Saray, Rijkaard'ı 1993'te futbolcuyken İstanbul'a getirmiş ve anlaşmıştı. O dönem eşini ikna edemeyen Hollandalı, 16 yıl sonra Florya'ya teknik adam olarak geldi

Cumartesi 27.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 27.06.2009
ABONE OL
Galatasaray'ın Hollandalı teknik adam Frank Rijkaard ile anlaşması futbol dünyasında büyük yankı uyandırmış, haber UEFA'nın internet sitesine bile manşetten girmişti. Bugün 47 yaşında olan Rijkaard, 16 yıl önce de Galatasaray'ın eşiğine gelmişti. O dönemde Milan'da "Üç Lale" olarak nitelenen müthiş Hollandalılar Rijkaard, Van Basten ve Gullit oynuyordu. 1993'te üçü de Milan'dan ayrılıyordu. Alp Yalman başkanlığındaki Galatasaray yönetimi, Rijkaard ve Van Basten'in transferleri için düğmeye bastı. Futboldan sorumlu yönetici, bugün başkan olarak Rijkaard'ı takımın başına getiren Adnan Polat idi. Futbol komitesinde de Mehmet Cansun ve rahmetli Ekrem Dürüst yer alıyordu. Rijkaard-Van Basten transferini Hollandalı iş ortağı Roy Van der Hart üzerinden Mehmet Cansun üstlenmişti. Çünkü Van der Hart'ın "Üç Lale" ile de iyi ilişkileri vardı. Sarı-kırmızılıların kafasındaki en önemli soru işareti Van Basten'in sakatlığıydı. Hollandalı yıldız ameliyat sonrası raporlarını Galatasaray'a gönderdi ve "Oynarım" dedi. Cansun "Öncelikle Rijkaard'ı istiyoruz. Onu transfer edersek seni de alacağız" yanıtını verirken maç başı ödeme için de Van Basten'i ikna etti. Cansun, 1993 yazında Amsterdam'a gitti. Rijkaard'ı etkilemek için havalimanında kiraladığı "limousine" ile Hollandalı yıldızın evinin yolunu tuttu. Yanında Van der Hart da vardı. Cansun, Rijkaard'a "Seni Galatasaray'a transfer etmek istiyoruz. Ne istersin?" deyince Hollandalı, "Bana paradan söz etmeyin. Bankada yeterince param var. Beni Galatasaray'a getirecek cazip önerilerinizi anlatın" yanıtını verdi.

RİJKAARD KABUL ETTİ
AMA.. Cansun, "Tarabya'da 400 metrekarelik, deniz manzaralı bir villa; şoförlü bir araba ve kaptanı olan bir yat vereceğiz" dedi ve Rijkaard'ı İstanbul'a davet etti. Etkilenen Rijkaard İstanbul'a geldi. Tarabya'da Erol Aksoy'un evinin yanındaki villaya bayıldı ve "Galatasaray'a gelirim" dedi. İş tam bitiyordu ki, Rijkaard'ın o dönemdeki eşi Monique (2008 sonunda 19 yıllık evlilikten sonra ayrıldılar) İstanbul'daki bazı bombalı eylemlerden dolayı korkarak "Ben gelmem" deyince Rijkaard da Florya'nın kapısından dönmüş oldu. Kadere bakın ki; 16 yıl önce Adnan Polat futbol şube sorumlusuyken Galatasaray formasını giydiremediği Frank Rijkaard'ı 16 yıl sonra başkanken teknik adam olarak takımın başına getirdi.