Federasyonun hem ismi, hem başkanı değişti

Çim Hokeyi Federasyonu Başkanlığına, eski federasyon yönetiminde başkan vekilliği yapan İlyas Kara seçildi.

Cumartesi 27.06.2009 00:00
ABONE OL
Federasyonun 6 aydır yapılamayan 1. Mali, 2. Olağan Genel Kurulu, Ankara Kent Otel'de yapıldı.
Dün 63 delegeye ulaşılamadığı için bugüne ertelenen genel kurulda, seçilmiş olan 15 yönetim, 5 disiplin ve 3 denetleme kurulu sayısının toplamının 2 katından 1 fazla delegenin hazıruna imza atması gerekiyordu.

Toplam 47 delegenin katılımıyla gerçekleştirilen genel kurulda, daha önce adaylıklarını açıklayan 3 adaydan Sadık Karakan'ın genel kurula katılmaması, diğer aday Gamze Tuzcuoğulları'nın ise İlyas Kara adına çekilmesi nedeniyle İlyas Kara'nın başkanlığında tek listeyle girilen seçimde, 47 delegeden oy kullanan 43'nün desteğini alan Kara, başkanlığa seçildi.

GSGM TEFTİŞ KURULU AVUKATLARININ İSTEĞİ REDDEDİLDİ

Öte yandan, genel kurul öncesi salona gelen, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda görevli 2 avukatın, delegelere Tahkim Kurulu'nun kararını okumak istedikleri yönünde talepleri olduğunu söyleyen, eski Federasyon Başkan Vekili İlyas Kara, böyle bir şeye izin veremeyeceğini, şayet hukuki bir durum varsa meseleyi Adli mercilerde halletmeleri gerektiğini bildirerek, avukatların talebini reddettiğini belirtti.

FEDERASYONUN ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları adına 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan genel kurulda, daha sonra İstiklal Marşı okundu.

Başkanlığını Şenol Tulga, başkan vekilliğini Erhan Kırçiçek ve katip üyelikleri Hasan Hüseyin Beler ile Gökhan Tağrap'ın oluşturduğu Divan'ın yerini almasından sonra maddelere geçildi.

Denetim, yönetim ve faaliyet raporlarının okunup, ibrasından sonra, genel kurula verilen bir önergeyle Avrupa ve Dünya federasyonlarında ''Hokey'' olarak geçen, ancak Türkiye'de ''Çim Hokeyi'' adı verilen federasyonun adı, önergenin gündeme alınması ve ardından oy birliğiyle kabul edilmesin ardından, ''Türkiye Hokey Federasyonu'' olarak değiştirildi.

Federasyon başkanlığı, yönetim, denetim ve disiplin kurulları için yapılan seçimlerin ardından, Hokey Federasyonu'nun 5. başkanı olan İlyas Kara, genel kurula hitaben yaptığı konuşmada, uzun süreden beri sürdürdükleri hukuk mücadelesini kazandıklarını ifade ederek, ''Aylardır süren engelleme çalışmaları, yerini 'Hayırlı olsun'lara bıraktı. Hukuk mücadelesini kazanarak, diğer federasyonlara da örnek olduk. Türkiye Cumhuriyeti'nde hukuk kurumlarından başka tanıdığımız daha büyük makam yok. Biz kimsenin kölesi olmayız, kimse de bizim kölemiz değildir'' dedi.

GALATASARAY'IN, UEFA BAŞARASI İLE EŞDEĞER BAŞARI

Kara, artık sahalara inmek istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Şimdi sıra sportif başarılara geldi. Artık sıra, milli takımlarımızın adını Türkiye Cumhuriyeti tarihine altın harflerle yazdırmaya geldi. Keçiören Belediyesi Çim Hokeyi takımının, Ankara Batıkent Spor Salonu'nda kazandığı Avrupa Şampiyonluğu'nun, Galatasaray'ın UEFA Kupası Şampiyonluğu'ndan ne farkı var.''

Çiçeği burnunda başkan İlyas Kara, yeni yönetim olarak ilk icraatlarının, federasyonu yeni bir yere taşımak olduğunu bildirerek, ''GSGM'de sığıntı gibi duran federasyon olmak istemiyoruz. Bunun için pazartesi gününden itibaren kendime ait radyonun yayın yaptığı Balgat'taki binayı federasyon adına kiralayacağız ve oraya taşıyacağız. Ayrıca, Ankara'nın Çukurambar semtinde Çankaya Belediyesi tarafından tesis yapmak üzere bize tahsis edilen arsanın üzerine, 6 aydır depomuzda bekleyen Hollanda'dan bize hibe edilen 600 milyon lira değerindeki prefabrik sahayı inşa edeceğiz'' diye konuştu.

Başkanlığını İlyas Kara'nın yapacağı ve Şenol Tulga, Halit Öngün, Gökhan Tağrap, Yıldırım Tecimer, Nurettin Aslan, Serdar Mecit Özder, Mehmet Şaşmaz, Murat Sayın, Ali Koçyiğit, Bilal Ercan, Veli Tolga Velibeyoğlu, Gamze Tuzcuoğulları, Özkan Erel ve Erkan Çolak'tan oluşan yeni yönetimin, ilk toplantısını, genel kurulun yapıldığı Kent Otel'de bu akşam yapacağı öğrenildi.