Güiza'ya yeni talip

Fenerbahçeli futbolcuyla ilgilenen Zenit ve Manchester City'nin yanına Atletico Madrid'in de geldiği iddia edildi.

Pazartesi 29.06.2009 12:08
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009 12:11
ABONE OL
FIFA Konfederasyon Kupası'nda evsahibi Güney Afrika'yı 3-2 yenerek 3. olan İspanya'nın 2 golünü atan Fenerbahçeli Daniel Güiza, İspanyol basınından büyük övgü aldı.

İspanyol basını, FIFA'nın sahanın en iyisini Xabi Alonso olarak seçmesine rağmen kendilerine göre maçın en iyisinin Güiza olduğunu belirtti.

El Mundo gazetesi, ''Sihirli Güiza'' başlığı altında verdiği haberde, ''Güiza, 2 gol attı ve İspanya'nın imajını kurtardı. O sahaya girene kadar İspanya ruhsuzdu'' diye yazdı.

Güiza'nın attığı 2. golün orta mı yoksa şut mu olduğu yönündeki tartışmalarda ise Xabi Alonso, ''Bana şut çekmek için vurduğunu söyledi, ama ben tam emin değilim!'' derken, İspanyol golcü ise ''Top girdi değil mi? Yeter!'' yorumunda bulundu.

ABC gazetesi de ''Güiza'nın sanatı bronzdan'' ifadesini başlığına çıkararak, ''Güiza'nın 2 akıllı golü ve uzatmalarda Alonso'dan gelen gol İspanya'nın felakete uğramasını engelledi'' değerlendirmesini yaptı.

Spor gazetelerinden AS, ''Güiza ve Alonso, mutlu son'' başlığını kullanarak, Fenerbahçeli futbolcu için, ''İspanya'nın acı çektiği bir anda golleri geldi ve bu goller futbolcuya da hayat verdi'' ifadelerini kullandı.

88. DAKİKA ARTİSTİ

''Yetenekli Güiza, vasat İspanya'yı kurtarıyor'' görüşünü öne çıkaran Marca ise Güiza'nın gol atması için ''çok da fazla zamana ihtiyacı olmadığını bir kez daha gösterdiğini'' vurguladı. İspanyol golcüyü, ''88. dakika artisti'' diye tanımlayan Marca, Güiza'nın son dakika golleriyle sadece Güney Afrika'yı değil, geçmişte Yunanistan, Belçika ve Türkiye'yi de yaktığını yazdı. Güiza için ayrıca şu değerlendirmelerde bulunuldu:

''Golleri İspanya'nın onurunu kurtardı. Jerezli okçu, Del Bosque'nin kendisine verdiği yaklaşık 30 dakikayı neredeyse daha iyisi olamayacak şekilde iyi kullandı. Her şey kaybedilmiş gibi görülürken, takımı ateşlemeye devam etti. İspanya'nın golleri sadece Torres ve Villa demek değil.''

ATLETİCO MADRİD DE GÜİZA'YI DÜŞÜNÜYOR

Öte yandan Fenerbahçeli futbolcuyla ilgilenen Zenit ve Manchester City'nin yanına Atletico Madrid'in de geldiği iddia edildi. Diego Forlan'ın Barcelona'ya veya Real Madrid'e olası transferi karşısında Atletico Madrid'in alternatif olarak Güiza'yı düşündüğünü ileri süren Marca gazetesi, İspanyol takımının 10 milyon Avro bonservis bedeli önerdiğini, ancak Fenerbahçe'nin 15 milyon Avro istediğini yazdı.

Güiza'nın dünkü maç sonrasında, ''İspanya'da forvet arayan birçok takım var. Valencia gibi'' şeklinde bir ifade kullanması ise İspanyol basınında, ''Güiza kendini Valencia'ya pazarlıyor'' şeklinde yansıdı.