Scolari Taşkent'te

Pazartesi 29.06.2009 17:38
Güncelleme: Pazartesi 29.06.2009 17:39
ABONE OL
İngiltere Premier Lig takımı Chelsea'nin eski çalıştırıcısı Luiz Felipe Scolari, 1,5 yıllık kontrat imzaladığı Bunyodkor kulübünü çalıştırmak üzere bugün Taşkent'e geldi.

Geçen sene Chelsea'da birlikte çalıştığı yardımcı antrenör Flavio Da Cunia Tesheira, fizik-kondisyon çalıştırıcısı Darlan Jose Sneider ve kaleci antrenörü Antonio Carlos Pracidelli ile Özbekistan'ın başkenti Taşkent'e gelen Scolari, Bunyodkor kulübü yetkilileri ve taraftarlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı.

Taşkent havaalanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Scolari, Özbekistan'ın kendisi için yeni bir ülke olduğunu ifade ederek, bu ülkede futbolun giderek gelişmekte olduğunu ve bu yüzden Bunyodkor'un teklifini geri çevirmediğini kaydetti.

Scolari, Özbek gazetecinin sorusu üzerine, Bunyodkor'un bir çok maçını banttan seyrettiğini, Dünya Kupası 2010 elemeleri çerçevesinde Özbekistan-Japonya maçını Taşkent'te statta izlediğini hatırlatarak, ''Özbekistanlı futbolcular iyi düzeyde, ancak bir kaç yönlerinin geliştirilmesi üzerinde çalışmak lazım. Futbolcuları genel bir amaç, sadece ve sadece galibiyete yönelik birleştirmek gerekir'' diye konuştu.

Gazetecilerin, Bunyodkor'u seçmesinde neyin etkili olduğunu sorması üzerine konuşan Scolari, 1 yıldan bu yana Özbekistan'da top koşturan Rivaldo ile iyi bir ilişkileri bulunduğunu hatırlatarak, Bunyodkor'dan teklif gelmesinin ardından Rivaldo'ya danıştığını ve onun kulüp konusunda olumlu konuştuğunu, kulüp ile yapılan görüşmelerin ardından bizzat kendisinin de kulüpte ileri görüşlü ve samimi insanların çalıştığına emin olduğunu belirtti.

Scolari, ilk olarak Özbekistan'da futbolun daha da gelişmesine katkıda bulunmak istediğini kaydederek, ''Tabii ki kulüp tarafından önüme konulan tüm görevleri yerine getirmek için tüm gücümü harcayacağım. Esas olarak ben ve yakınlarım burada olduğumuza memnunuz. Yeni işe başladığında böyle iyi bir moral çok önemlidir'' şeklinde konuştu.

Bu ay başında Bunyodkor kulübü ile 1,5 yıllık kontrat imzalayan Brezilyalı teknik adam Luiz Felipe Scolari, kulüp tarafından 1 Temmuz'da resmen tanıtılacak.