"Arda Avrupa'ya gitmeli"

Salı 30.06.2009 15:57
Güncelleme: Salı 30.06.2009 15:57
ABONE OL
Galatasaraylı futbolcular Ayhan Akman ve Mustafa Sarp, yeni sezon öncesi kendilerinden emin konuştular.

Galatasaray TV'de yayınlanan Kamp Günlüğü programının konuğu olan Ayhan ile Mustafa, kendilerine yöneltilen soruları yanıtlarlarken, yeni sezonda başarılı olabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını kaydettiler.

Hollanda'da yapılan kampın son derece iyi geçtiğini ifade eden Ayhan, ''İnşallah burada iyi bir form yakalarız. Bence şu ana kadar gittiğim en güzel kamp yerlerinden biri burası. Çok güzel bir sahaya ve ortama sahip bir yer. Yeni arkadaşlarımız katıldı, sanırım başka arkadaşlarımız da gelecek ve geniş bir kadro oluşacak'' dedi.

Geride kalan sezonun kendileri için başarısız geçtiğini söyleyen Ayhan, özellikle yaşanılan sakatlıklardan dolayı sıkıntılı dönemler yaşadıklarını aktararak, şunları kaydetti:

''Lig şampiyonluğu ve UEFA Kupası Finali hedeflerini gerçekleştiremedik. Genel anlamda sorun, sakatlıkların olmasıydı. Milli Takım'da oynayan arkadaşlar ve yoğun maç trafiği de bizi etkiledi. Bütün ligi değerlendirdiğimizde çok sakatımız oldu. Bunları tabii ki mazeret olarak göstermememiz gerekir ama özellikle savunmada yaşadığımız sakatlıklardan dolayı bir çok maçı kaybettik. Biz sezon sonunda kendimizi değerlendirdiğimizde, üst üste aynı kadroyla maça çıkmadığımızı gördük.''

RİJKAARD'IN GELİŞİ ÇOK ÖNEMLİ BİR OLAY

Ayhan Akman, Hollandalı teknik adam Frank Rijkaard'ın Galatasaray'da görev almasının çok önemli bir olay olduğunu belirtti.

Rijkaard'ın son olarak Barcelona'yı çalıştırdığını vurgulayan Ayhan, ''Bu takımda hem İspanya Ligi, hem de Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşadı. Hem futbolculuk, hem de teknik direktörlük kariyeri başarılarla dolu bir insan. Türkiye'ye ve Galatasaray'a gelmesi, Türk futbolunun gelişimi için çok önemli bir olay. Umarım herkese hayırlı olur. Hocamızla yavaş yavaş taktik hakkında konuşmaya başladık. Kendisinin hücum futbolu oynatacağı belli. Frank Rijkaard ile birlikte büyük işlere imza atacağımızı düşünüyorum'' diye konuştu.

ARDA AVRUPA'YA GİTMELİ

Galatasaray'da bazı oyunculara yönelik transfer teklifleri bulunduğu şeklinde yöneltilen bir soru üzerine, özellikle Arda'ya dikkat çeken Ayhan, bu oyuncunun Avrupa'ya transfer olmasını istediğini söyledi.

Transfer teklifleri gelmesinin doğal olduğunu kaydeden Ayhan, ''Arda'nın Avrupa'ya gitmesinden yanayım. Türkiye'den bir başka takıma gideceğini düşünmüyorum. Zaten kendisi de açıkladı. Bu transfer tekliflerini olumlu olarak değerlendirmeli. Hedefi olan takımları seçmeliler'' dedi.

GÖKHAN ZAN KENDİNİ EVİNDE HİSSEDİYORDUR

Ayhan Akman, kendisi gibi Beşiktaş'tan Galatasaray'a transfer olan Gökhan Zan'ın yeni kulübünde yabancılık çekmeyeceğini belirterek, ''Galatasaray'ın kapısından içeri girdikten sonra, buranın değişik bir havası olduğunu söylemiştim ben. Ben bunu gerçekten hissettim Florya'ya geldiğimde. Çok güzel bir camia burası. Hedefi olan futbolcular için çok doğru bir tercih. Çok güzel günler yaşıyorum ben. İnşallah o da güzel şeyler yaşayacak. Mutlaka evinde hissediyordur Gökhan'' şeklinde konuştu.

UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakipleri FC Tobol'u kesinlikle küçümsemediklerini aktaran Ayhan, sarı-kırmızılı taraftar ve camiadan ise geride kalan sezon için özür dileyerek, yeni sezonda desteğin devam etmesini istedi.

MUSTAFA: BURADA ÇOK GÜZEL BİR ORTAM VAR


Galatasaray takımının yeni transferi Mustafa Sarp, sarı-kırmızılı ekibe alıştığını belirtirken, ''Burada çok güzel bir ortam var. Galatasaray'ın aile bağlarının ne kadar güçlü olduğunu hep duyarız. Buradaki alışma dönemimi çok çabuk atlattım diyebilirim. Arkadaşlarım beni hiç yalnız bırakmadılar. Böyle büyük bir camianın çatısında daha önceden tanıdığım arkadaşlarımla buluşmak çok güzel'' ifadelerini kullandı.
Geçen sezondaki gibi sakatlıkların bu sezon yaşanmamasını umduğunu söyleyen Mustafa, kendisini rekabete hazır hissettiğini de aktararak, ''Tabii ki rekabet olacak. Eğer rekabete hazır olmasaydım başka kulüplere giderdim. Büyük bir takımda oynamak için her zaman hazır olmanız gerekir. Forma şansının bana mutlaka geleceğini düşünüyorum. Her şey göstereceğimiz performansa bağlı. Benim için bir problem yok'' diye konuştu.

Mustafa Sarp ayrıca, teknik direktör Frank Rijkaard'la ilgili olarak, ''Kariyeri hem futbolculuk döneminde, hem de teknik direktörlük döneminde gerçekten çok iyi. İsmi Galatasaray'a yakışacak biri. İnşallah hem bizim adımıza, hem kendisi adına Galatasaray'a çok güzel günler yaşatır. Çok disiplinli biri ve herkese eşit davranıyor. Kimseye ayrıcalık göstermiyor. Güzel günlerin bizi beklediğini düşünüyorum'' dedi.