"Kalmak isteyen kalır"

Salı 30.06.2009 11:45
Güncelleme: Salı 30.06.2009 13:57
ABONE OL
Fenerbahçe, teknik direktör Christoph Daum ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Fenerbahçe'ye ikinci kez teknik direktör olan Daum, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı 1907 tribünü salonunda, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da katıldığı törende, kendisini sarı-lacivertli renklere bağlayan sözleşmeye imza attı.

Başkan Yıldırım, törenin ardından yaptığı açıklamada, Daum ile yeni bir döneme başladıklarını ifade ederek, ''Daha önceki dönemin ardından yine Fenerbahçe'de çalışmasını arzu ettik. Yarım kalan işi tamamlamak için bir araya geldik. Kongrede söz verdik. Fenerbahçe şampiyon olacaktır diye. Bunun için çalışmalara başladık. Bu çalışmanın bir parçası da Daum olacaktır. Ona güvendiğimiz için yönetim olarak karar verdik, teklif yaptık ve kabul etti. Kabul ederken de onur duyacağını söyledi ve anlaştık'' şeklinde konuştu.

DAUM KONUŞMASINA TÜRKÇE BAŞLADI

Konuşmasına Türkçe başlayarak jest yapan Daum, kısa bir girişten sonra yardımcısı Ayhan Tumani'nin tercümanlığında açıklamalarını Almanca sürdürdü.

Türkçe olarak, ''Fenerbahçe ile birlikte olmaktan çok mutluyum. İnşallah şampiyon olacağız. Çok mutluyum. Aziz Yıldırım efsane başkan'' şeklinde ifadeler kullanan Daum, daha sonra Almanca'ya dönerek, şunları kaydetti:

''Başta başkan olmak üzere bütün yöneticilere beni evime geri getirdikleri için teşekkür ediyorum. Geçmişte elde ettiğimiz başarılar güzeldir ama onlar geçmiştir, bizim için en önemlisi, ileride yapacağımız işler olacaktır. Çok mutluyuz, gurur verici olan, bu başkan ve yönetimle kulüple bu takımla beraber çalışmaktır. Bilmiyorum benim hakkım var mı? Yarım Türküm, tam Türk değilim ama benim için bir defa Fenerbahçe diyen, ömür boyu Fenerbahçe demeli"

Törenin ardından yönetim kurulu üyesi Ali Koç, Daum'a Fenercell hattı hediye ederken, başkan Yıldırım, Alman teknik adama taraftar kart verdi.

Törende yönetim kurulu üyeleri Murat Özaydınlı, Vedat Olcay ile Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, futbol takımı sportif direktörü Aykut Kocaman ve futbol takımının eski idari menajeri Volkan Ballı da hazır bulundu.

Daum törenden sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN SÖZÜMÜZÜ TUTMAK''

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, başkan Aziz Yıldırım ve yönetim kuruluyla birlikte sarı-lacivertli takımı iyi yerlere getirmek istediklerini belirterek, ''Bir söz vermek var, bir de sözünü tutmak. Bizim için daha önemli olan şey sözümüzü tutmak'' dedi.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın 1907 tribününde düzenlenen imza töreninin ardından soruları yanıtlayan Alman çalıştırıcı, birlik ve beraberliğin kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

''Yönetim ve kulüple, başkanımızla birlikte bu kulübün geleceğini iyi yerlere getirmek istiyorum. Bir söz vermek var; ikincisi bizim için daha önemli olan şey sözümüzü tutmak. Benim çalışma alanım futbol sahasıdır. Şunu diyebilirim ki tüm kulübümüze futbolcularımıza en iyi şekilde destek verip yardım edeceğim. İlk başta Türkiye'de başarılı olmak için çalışıp daha sonrasına bakacağız. Beraberlik benim için çok önemlidir. Hepimiz birlikte olur beraber çalışırsak Fenerbahçe'yi en güzel yerlere getireceğiz.''

AKLIM HEP BURALARDAYDI

Daha önceki dönemde Türkiye'den ayrılırken ciddi bir travma yaşadığı hatırlatılarak yöneltilen bir soruya Daum, ''Fenerbahçe'yi terk ettiğiniz zaman bu normal bir şey değil, büyük bir acıdır. Aklım hep buralardaydı'' şeklinde sözlerle yanıt verdi.

Fenerbahçeli yöneticiler Murat Özaydınlı, Ali Yıldırım ve eski idari menajer Volkan Ballı ile bağlantısının kopmadığını kaydeden Daum, ''Herkesin bildiği gibi buradan ayrıldığım zaman hastalığım da vardı. Ayrıldıktan sonra 2 gün sonra ameliyat oldum. Şimdi iyiyim. Ama ben hiç buradan ayrılmadım. Aklım hep buralardaydı. Kalbim her zaman buradaydı. Ben Türkiye'de olmadığım müddetçe Türkiye için temsilcilik de yaptım. Almanya'da hep Türkiye'nin temsilcisi olarak geçindim. Fenerbahçe'de olduğum için çok mutluyum. Burası dünyanın en büyük kulüplerinden birisi'' şeklinde konuştu.

YÜKSEK MOTİVASYONLA GELDİM
Fenerbahçe'den ayrıldığında eşiyle birlikte düşündüğünü, burada işlerinin bitmediğine karar verdiklerini anlatan Daum, ''Yönetimle beraber bizi güzel işler bekliyor, bunları bitirmek istiyoruz'' dedi.

Daha yüksek motivasyonla geri döndüğünü anlatan Daum, ''Bu yeni görevi almak beni çok çok mutlu ediyor. Yüksek motivasyonla geldim Türkiye'ye. Fenerbahçe'nin başarısı için elimden geleni yapacağım. Bizim için imkanlar süper. Fenerbahçe gibisi yok. Bu imkanları kullanıp başarılı olacağız'' diye konuştu.
Elindeki mevcut kadroyu nasıl bulduğu ne gibi talepleri olacağı sorulan Daum, ''Yönetim ve ben bir dili konuşuyoruz. Her şeyi bizim camiada konuşacağız, aile içinde konuşacağız. Ondan sonra size dışarıya açıklayacağız. İşime başlamak istiyorum, sonra gereken bilgileri vereceğiz. Biz her gün 24 saat çalışmaya hazırız. Takıma gelince, takımın kişilik kalitesi önemli. Takımın ruhu, takımın karakteri çok önemli. Şuna inanıyorum, Fenerbahçe en güçlü takımı sahaya sürecektir'' şeklinde konuştu.

İLK HEDEFİMİZ TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Taraftarların Avrupa kupalarında başarı beklentisi belirtilerek yöneltilen soruya Daum, ''Planlarımız adım adımdır. 1. adımı yapmadan 3. adımı konuşmak istemiyoruz. İlk hedefimiz Türkiye şampiyonluğudur'' diye yanıt verdi.

Fenerbahçe ile anlaşması duyulduktan sonra çeşitli spekülasyonlar yapıldığı ve ''Aziz Yıldırım gerektiğinde takıma müdahale edebileceği teknik adamı getirdi'' şeklinde yorumların yapıldığı ifade edilerek yöneltilen soruya Daum, ''Şu bir gerçektir. Fenerbahçe'nin hedefleri hep en yükseklerdedir. Basında söylediğiniz şeyler galiba şakadır. Öyle bir şey yoktur, olamaz da. Bunu kabul etmiyorum'' yanıtını verdi.

Bu arada soruyu duydukları zaman Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyesi Murat Özaydınlı güldüler.

VOLKAN DEMİREL SORUSU

Bir önceki dönemde kaleci Volkan Demirel ile ilgili düşünceleri hatırlatılıp, yönetim kurulunun hala milli kaleciyle yeni sözleşme için görüşmelerin sürdüğü, bu konuda ne düşündüğü sorulan Daum şöyle konuştu:

''Şimdi geçmiş için konuşmayalım. Bu bizi ileriye götürmez Şu anki duruma bakıyoruz. Ama şu bir gerçektir; biz kimseyi oynamak için zorlamıyoruz. Herkes kalbinde istediği için oynuyor. Bu hedeflerimizi paylaşan bizim yolumuzdan gitmek isteyen bizimle kalabilir.''

Almanya'nın ARD Televizyonu'nun muhabirinin yönelttiği ''Almanya'dan niye döndünüz?'' sorusuna Daum şöyle yanıt verdi:

''Ben Almanya'da çalışmadım Köln'de çalıştım. Köln küçük, ufak Fenerbahçe diyebilirim. Köln'de de belirli potansiyel imkanlar var ama Fenerbahçe'nin imkanları bambaşkadır tabii ki. En önemlisi burada şampiyonluğa gideceğiz. Benim için en önemlisi insanlardır, sayın başkanımız Yıldırım benim için özel bir insan. Almanya'da kaldığımız sürede onu çok özledim. Aziz Yıldırım gibisi yoktur. Şu da bir gerçek, Fenerbahçe taraftarı beni sanırım yine en güzel şekilde karşılayacak.''

YILDIRIM'DAN KOCAMAN HABERİNE TEPKİ


Aziz Yıldırım medyada Aykut Kocaman ile ilgili yer alan bir habere de çok üzüldüğünü ifade ederek, ''Aziz Yıldırım 3 yıllık şampiyonluk sözü vermiştir bu çalışmalar doğrultusunda Aykut Kocaman'ı da göreve getirmiştir. Avrupa'daki sportif direktörlük için zaman gerekir, Aykut da bu süreyi kullanacaktır. Bu haber hem bana hem Aykut'a hakarettir. O burayı hak ettiği için gelmiştir. Hak ettiği için biz onu bu göreve davet ettik'' şeklinde konuştu.

Samandıra'da yeni bir ekip kurulduğunu yeni bir ruh olacağını anlatan Yıldırım, eski idare menajer Volkan Ballı'nın yeni dönemde kulüp içinde görev alacağını bildirerek, ''Volkan ileride çok iyi yerlere gelecektir. Bunu polemik haline getirmeyelim'' dedi.

Daum'a güvendiklerini, hem Türkiye'de hem Avrupa'da başarıya koşan bir kadro yapacaklarını, çalışmaların sürdüğünü anlatan Yıldırım, ''İstekleri doğrultusunda eksiklerimiz varsa transfer yapacağız. Yeni dönem camiamıza hayırlı olsun. İnşallah 3 yıl içinde iyi şeyler yaparız. Tekrar hoş geldin diyorum. Burası onun evidir, evine hoş geldin diyorum'' şeklinde konuştu.

Diğer yandan imza törenini Daum'un eşi Angelica da izlerken, Alman çalıştırıcının sözleşmeyi imzalayacağı kalem ilk iki denemede yazmadı. Daum yan taraftaki küçük bir kağıda karalama yaparak kalemin ucunu açtı.