Pek çok kulüp kapanırdı!

Federasyon Başkanı Özgener, Forbes dergisine, "Gerekli kriterleri hiçbir esneklik gözetmeden dayatırsak, Türkiye'de pek çok kulübün kapanması lazım. Ama bir yerden de başlamak gerek" dedi

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Forbes dergisinin Temmuz ayı sayısına kapak oldu. 19 Ağustos 2008'de federasyon başkanı olan Mahmut Özgener, federasyonun birimlerini İstinye Seba Plaza'da aynı çatı altında toplandıklarını belirterek, "Bu toplanma bile federasyonun ve futbolun kurumsallaşmasında önemli bir katkı olmuştur" dedi. Başkan Özgener, "İlk kez federasyonun tüm birimleri aynı çatı altında toplandı. Sezonda 182 milyon dolarlık bütçelerden bahsedip darmadağın bir yapıda çalışmak olmaz" yorumunu yaptı. Özerk bir yapıya sahip olan federasyonun denetim yapısıyla ilgili olarak başkan şunları söyledi: "Gerekli kriterleri hiçbir esneklik gözetmeden dayatırsak, Türkiye'de pek çok kulübün kapanması lazım. Ama bir yerden başlamak lazım. Çok köklü kulüpler kapanmak üzere. Ben de kulüp başkanlığı yaptım, bu işleri iyi bilirim. Yönetimler geliyor, kulübün gelirinin üstünde para harcıyor. Gelir-gider hesabı tutmuyor. Yöneticiler tarafından verilen paralar temlik ediliyor (devir) kulüpten geri alınıyor veya gelecek yıllardaki gelirler temlik edilerek peşine çevriliyor. Bu sezon kullanıyor ve sonunda da her şey düğüm oluyor."

45 MİLYONDAN 220'YE!
Naklen yayın gelirlerinin 15 yıllık süreçte 45 milyon Dolar'dan yaklaşık 220 milyon Dolar'a gelindiği noktasını anımsatan başarılı başkan, "Kulüpler bu durumu lehlerine kullanamıyor. Gelirler artıyor ama giderler de artıyor. Öncesine sonrasına bakmıyor kimse, o zaman da kulüpler bocalıyor" ifadesini kullandı.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN