Trabzon sınıf atladı

Başkan Şener SABAH’a konuştu: “Kulübün gelir ve giderlerine bakıldığı zaman bizim Trabzonspor’a sınıf atlattığımız ortaya çıkacaktır. G.Saray, Beşiktaş ve F.Bahçe ile mücadele etmem için ekonomik güç şart”

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, ligin bitişinden itibaren yoğun bir programın içine girdi. Günlerce süren teknik adam arayışı, alınan olağanüstü kongre kararı ve transferler derken, Sayın Başkan Şener ile biraraya gelmek kolay olmadı. İşte başkanın SABAH Spor'un sorularına verdiği çarpıcı yanıtlar:

Sayın Başkan bir sezon bitti ve yeni bir sezona az kaldı. Geçen sezon mutlu oldunuz mu? Trabzon başarılı mı sizce?
Çok başarılı bir sezon geçirdik. Sıfırdan bir takım yaptık. Kendi sahamızdaki 2-3 kritik maçı kaybetmesek, şampiyon olurduk. Fakat biz yönetim olarak şampiyonluk hedefi koymadık. Hedef Avrupa'ydı ve onu da başardık.

Yeni bir teknik direktör arayışına yönelmişken, aniden kongre kararı aldınız? Buna ne sebep oldu?
Bazı şeyler üst üste geldi. Yeni bir heyecan gerektiğini düşünüyorum. Geçen sezon kombide kuyruk vardı. Şimdi ise yok. Bu heyecanı tekrar yakalamak için yönetimde de bir tadilat gerekiyordu. Hocada tadilat gerekiyordu; yaptık. Takımda tadilat gerekiyordu; yaptık.

Peki büyük bir değişim yapacak mısınız yönetimde?
Bazı isimler değişecek.

Trabzon'un borcu çok mu?
Trabzon'un gelirleri giderlerine bakıldığı zaman bizim Trabzon'a sınıf atlattığımız ortaya çıkacaktır. Hep borç yazılıyor 'Çoğaldı' diye, iyi de gelir de çoğaldı. Onu da yazsınlar.

Peki şimdiye kadar neler yaptınız?
Biz Trabzon'a sınıf atlattık. İki tane HES (Hidro Elektrik Santrali) projemiz var. Bunların prosedürleri devam ediyor. Kullanım iznini aldıktan sonra çalışmalar başlayacak. Projenin biri çiziliyor. Diğeri daha yeni. Bir tanesi için de kredisini alacağız. Ülkemizdeki ekonomik kriz yavaş yavaş etkisini azaltkıyor. Bankaların krediye "Biz verelim. Biz verelim" diye yoğun bir talepleri var. Bu da insana mutluluk veriyor.

Kamudan bu büyük ihaleleri nasıl aldınız?
İhaleyi bize vermediler; biz aldık. Ben ucuz teklif verdim ve aldım. Bu, bir yardım değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nde ihaleyi Cumhurbaşkanı, Başbakan, bir Bakan dahi veremez. Böyle bir usul yok. Bana Trabzon halkı diyor ki: Galatasaray, F.Bahçe ve Beşiktaş ile yarış doğru mu?. Doğru!. Nasıl yarışacağım. Tabii ki önce ekonomik olarak. Bu, lafla olmuyor. Kürseye çıkarak olmuyor. Benim imkanlarım kısıtlı. Belediye başta olmak üzere bize büyük destek olunması lazım. Oluyorlar da.. Ekonomik olarak ne kadar güçlenirsem, o kadar Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe ile mücadele ederim. Bazı şeylerin ben demeden yapılması lazım. Güçlü olmayı istiyoruz. Ben Trazbon için çalışıyorum, Trabzon için istiyorum.

TrabzonCell'den neler bekliyorsunuz?
Kulüp olarak TrabzonCell'den 250 bin kişiyi TrabzonCell'li yaparsak, bizim yılda 6-7 milyon TL gelirimiz olacak. Bunu 1 milyon yapabilirsek 20 milyon TL. Bakalım böylece Trabzonlu sayısını da bulmuş olacağız.

Kolbastı oynamayı biliyor musunuz? Bu sene de sürprizler var mı?
Nasıl oynayayım, gücüm yetmez ki... O gençlerin işi. Kolbastı muazzam bir oyun. Tüm Türkiye'ye yaydık. Bu sene başka sürprizler de olacak.

BİZE ULAŞIN