38'inde bile Armstrong

3. etabını Cavendish'in kazandığı Fransa Bisiklet Turu'na 3 yıl sonra dönüş yapan 38'lik Armstrong genel klasmanda 3'üncülüğe yükseldi. Amerikalı efsanenin bugün zamana karşı etapta sarı mayoyu ele geçirmesi bekleniyor

Fransa Bisiklet Turu'nun Marsilya ile La Grande Motte arasındaki 196.5 kilometrelik üçüncü etabını Mark Cavendish kazandı. İngiliz bisikletçi, son metrelerdeki sprintte Norveçli Thor Hushovd ve Fransız Cyril Lemoine'i geride bırakarak 5 saat 1 dakika 24 saniye ile üst üste ikinci etap birinciliğini alırken, güne genel klasmanda 10'uncu sırada başlayan efsane sporcu Lance Armstrong üçüncü sıraya kadar tırmandı. Akdeniz sahilindeki etabın finişine 30 kilometre kala, Columbia takımının 9 bisikletçisi birden atağa kalktı. Bunların arayı açtığını gören 20 kişilik ikinci bir grup üç kilometre sonra ana gruptan koptu ve öndekileri yakaladı. Ana grupla farkı sürekli açan bu 29 kişilik küçük grupta turu 7 kez kazanan Armtrong'un dışında genel klasman lideri Fabian Cancellara da vardı. Genel klasmanda ilk 10'dan Cancellara ve Armstrong dışında sadece Alman Tony Martin'in yer aldığı küçük grup, ana gruba 41 saniye fark atınca, genel klasmanda liderliğini koruyan Cancellara arayı açtı. Cancellara, ikinci Martin'in 33, üçüncü Armstrong'un 40 saniye önünde sarı mayoyu korurken, favorilerden Contador, Armstrong'un 19 saniye gerisinde 4'üncülüğe geriledi.

LANCE: ASLA ASLA DEME

Cavendish, etabı aldı ama günün kazananı 1999-2005 arasında tura damga vuran ve üç yıl sonra döndüğü turda hiç de favori gösterilmeyen Armstrong idi. Amerikalı sporcu yarış sonrası yapılan basın toplantısında kendisine yöneltilen, "Yarınki (bugünkü) zamana karşı etapta sarı mayoyu alabilir misin" sorusuna, "Asla asla deme" yanıtını vererek rakiplerine göz dağı verdi.

BİZE ULAŞIN