Ersan NBA'e dönüyor

Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Milwaukee Bucks tarafından 18 yaşındayken 2005 Draft'larında seçilen Milli Basketbolcu Ersan İlyasova, Bucks'ın teklifinin ardından tekrar NBA'e dönmeye hazırlanıyor.

Basketbol Milli Takımı'nın da yıldızlarından olan genç yetenek, 2005 NBA Draft'larında Bucks takımı tarafından seçilmiş, o zaman 18 yaşında olan oyuncu aynı yıl terübelenmesi için NBA'in alt ligi NBDL'ye gönderilmişti.

NDBL'de bir sezon oynadıktan sonra Avrupa'ya giden İlyas, İspanyol ekibi Regal FC Barcelona ile sözleşme imzaladı ve burada 2 sezon geçirdi. Barcelona ile geçen sezon İspanyol Ligi'nde şampiyonluk yaşayıp Euroleague'de final-four oynayan genç oyuncunun yükselen grafiğinin ardından Bucks takımı Ersan'ı kadrosuna katmak için girişimlerini hızlandırdı.

Milwaukee kentinin gazetesi Milwaukee Journal Sentinel'de yayınlanan habere göre, Bucks takımı, Ersan'la aynı mevkiide oynayan Charlie Villanueva'yı Houston Rockets'a satarak Ersan için kadrosunda yer açtı.

İlyasova için görüşmeleri yürüten Bucks takımının Genel Menajeri John Hammond yaptığı açıklamada, ''Ersan'ı tekrar kadromuza istiyoruz. O, genç yaşına rağmen artık NBA'de oynayacak düzeye erişti. Avrupa'nın bu sezonki en iyi oyuncuları arasında ve NBA'de de önümüzdeki sezon kendisini gösterip kalıcı olacak'' dedi.

Gazetede yer alan haberde, milli basketbolcunun Bucks'tan 2 milyon dolarlık bir ücret talep ettiği, Milwaukee ekibinin de Ersan'la anlaşmada son aşamaya geldiği öğrenildi.

Hammond ve yardımcısı Jeff Weltman'ın önceki gün İspanya'ya gittiği belirtilirken, genç yıldızla önümüzdeki günlerde kesin anlaşmaya varılacağı bildirildi.

Euroleauge'de geçen sezon 10.5 sayı, 7 ribant ortalamasıyla oynayan 22 yaşındaki forvet İlyasova'nın, Bucks'ta kendisiyle aynı mevkide oynayan Villanueva'nın takımdan ayrılmasıyla NBA'de daha fazla süre alacağı kaydedildi.

NBA'DEKİ TÜRK OYUNCU SAYISI ERSAN'LA 3, SEMİH DE GELİRSE 4 OLACAK

Ersan İlyasova'nın da Amerikan Profesyonel Ligi'ne gelmesiyle NBA'de oynayan Türk oyuncu sayısı üçe yükselecek. Ligde, dokuzuncu sezonlarını tamamlayan Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur, bu sezonki transfer dönemlerinde NBA takımları ile yeni sözleşmeler imzaladılar.

Doğu Konferansı'nda Orlando Magic ile şampiyonluk kupasını kaldıran ve NBA finali oynayan 30 yaşındaki Hidayet, ligin Kanada merkezli takımlarından Toronto Raptors ile rekor ücret karşılığı 5 yıl daha anlaştı.

Utah Jazz ile play-off mücadelelerinin ilk turunda, sezonu şampiyonlukla kapayan Los Angeles Lakers takımına elenen bir diğer tecrübeli Türk oyuncu Mehmet Okur ise, takımıyla bulunan bir yıllık opsiyonunu kullandı ve Utah'da 2010 sezonunun sonuna kadar kaldı.

Öte yandan, daha önce Boston Celtics takımı tarafından 2008 Draft'larında seçilen 19 yaşındaki Semih Erden'in de, bir sezon sonra Celtics'e gelerek NBA'de oynamaya başlayacağı tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN