Yavrukurt kampı

Milli ve yabancı futbolcularına çok fazla yüklenmeyen ve gençlere yoğunlaşan Rijkaard'ın yönetimindeki Galatasaray, Hollanda ve Almanya'da son yılların en verimli hazırlık kampını geride bıraktı

Galatasaray takımı 15 gün süren Hollanda ve Almanya kampında çok yoğun bir idman programı altında çalıştı. Sarı-kırmızılı takımın yeni çalıştırıcısı Frank Rijkaard her güne çift idman koyarken, 16 günde sadece bir gün futbolcularına izin verdi. Hazırlık maçlarının olduğu günlerde bile programa sabah antremanı koyan Hollandalı hoca, elindeki kadroyu kampın ilk günü ikiye ayırdı. Milli takımlarda bulunan futbolcular ve Linderoth gibi sakatlıktan yeni çıkmış isimler, Rijkaard'ın yardımcısı Neskeens ve kondüsyoner Puyol ile ayrı bir çalışma programını uyguladılar. Kampta dikkati çeken en önemli unsur, futbolcuların ilk günden başlayarak topla buluşmasıydı. Kondüsyon yüklemeleri topla yapılan çalışmalarla birleştirildi. Tecrübeli teknik adamın 1 saat 20 dakika olarak programladığı antrenmanların 90 dakikasında oyuncuların durması yasaktı. Bu süre içinde futbolcular çift kale maçlar dahil olmak üzere devamlı hareket halinde olmaları gerektiği konusunda uyarıldılar. Bu yoğun idman programları hakkında futbolcuların kampı takip eden biz basın mensuplarına yaptıkları açıklamalar ise Galatasaray'ın geçmiş sezonlardan çok daha verimli bir hazırlık kampı geçirdiğinin adeta kanıtıydı.

FUTBOLCULAR ÇOK MEMNUN
Oyuncular Rijkaard'ın kamp programı için "İdmanlar ağır ama yorulduğumuzu antrenman sahasında hiç hissetmiyoruz, ancak otele geri döndüğümüzde yorgunluk çöküyor'' ifadelerini kullandılar. Sarı-kırmızılı takımın son iki sezonda 70. dakika sonrasında yaşadığı kondüsyon problemini iyi teşhis eden Hollandalı hoca, sorunu çözmeyi kafasına koymuş ve antrenman programına buna göre hazırlamış. Kafasındaki 4-3-3 sistemi saha içinde devamlı yardımlaşmayı ve bol pas trafiğini gerektirdiğinden oyuncularından devamlı hareket halinde olmasına isteyen deneyimli çalıştırıcı, takımın idmanlara konsantrasyonundan ve performanslarından memnun olduğunu da her fırsatta dile getirdi. Gelelim soru işareti olan Linderoth'a... İsveçli ön libero, kamp süresince milli oyuncularla birlikte çalıştı. Rijkaard ona hazırlık maçlarında forma vermedi. Linderoth'un kariyeri ve kalitesini bilen Rijkaard, tecrübeli futbolcuya bir ay süre verdi. Hollandalı hocanın olumlu bir gelişme görmemesi halinde, Linderoth ile de yolların ayrılacağını söyleyebiliriz.

10 NUMARA KAPTAN: ARDA
GALATASARAY'IN hazırlık kampına ArdaTuran'ın yönetim tarafından birinci kaptanlığa getirilmesi ve 10 numaralı formayı giymesi damga vurdu. G.Saray'ın konakladığı bölgeye sadece 20 dakika uzaklıkta Düsseldorf'da tatilini sürdüren "Kaçak" Lincoln ve kendisinden imza isteyen gurbetçiyle yaşadığı tartışma sonrasında taraftarın kafasına kramponla vuran Sabri Sarıoğlu, Rijkaard ile beyaz sayfa açan G.Saray'ın uslanmaz isimleriydi. Brezilyalı yıldızın sarı-kırmızı takımın kampına girmesi yasaklanırken, formasını Arda'ya kaptıran Lincoln'ün G.Saray'ı dava edeceği öğrenildi. O.Lyon'dan Keita'nın transfer haberi taraftarlar arasında olduğu gibi G.Saray'ın kampında da bomba etkisi yaratırken; 19 yıl önce Dünya Kupası'nda sahada tartışan Rijkaard ve Völler, Leverkusen- G.Saray maçının devre arasında kolkola poz vererek kampın en güzel karesinde biraraya geldiler.

YERLİ INIESTA: EMRE ÇOLAK
MİLLİ Takım'daki oyuncularına ayrı program uygulayan Rijkaard'ın gözdesi PAF Takım'dan gelen oyuncular oldu. Kampın yıldızı, sol ayağına hakimiyetiyle dikkat çeken Emre Çolak olurken, Serdar Eylik de kanatta umut verdi. Hücum hattında Erhan Şentürk'ün performansından memnun kalan Hollandalı teknik adam, geçen sezon çok oynamayan Yaser'e de her hazırlık maçında forma şansı tanıdı. Caner, Cem Sultan, Murat Akça ve Özgürcan gibi genç oyuncuları A Takım için yeterli görmeyen Frank Rijkaard'ı hayal kırıklığına uğratan isimler de vardı. Sol bekte Alparslan ve Volkan Yaman vasatın altında kalırken, geçtiğimiz sezonlarda kampların yıldızı olan Sabri Sarıoğlu'nun da geride kalan sezonun yorgunluğunu atamadığı gözlendi. Kaleciler Aykut ve Orkun'un kamp boyunca iyi çalışmalarına rağmen Leo Franco transferi sonrasında iki isimden biriyle yolların kesin olarak ayrılacağı ve Orkun'un 2. kaleci olma ihtimalinin daha yüksek olduğu öğrenildi.

BİZE ULAŞIN