G.Saray Lyon'dan daha büyük

Galatasaray Kulübü, Fransa'nın Olympique Lyon Kulübü'nden transfer ettiği Fildişi Sahilleri'nin milli futbolcusu Abdul Kader Keita ile resmi sözleşme imzaladı.

İŞTE TRANSFER GÜNDEMİ


Florya Metin Oktay Tesisleri Jupp Derwal Antrenman Sahası'nda, taraftara açık gerçekleştirilen ve Galatasaray Futbol Şube Sorumluları'ndan Haldun Üstünel ile eski futbolculardan Yılmaz Gökdel'in de hazır bulunduğu imza töreninde, Keita, kendisini 3 yıllığına sarı-kırmızılı renklere bağlayan sözleşmeye imza attı.

Haldun Üstünel, imza töreninde yaptığı konuşmada, Keita'nın, uzun zamandan beri takip ettikleri bir oyuncu olduğunu belirterek, ''Yaklaşık 3-4 senedir takip ettiğimiz bir oyuncu. Uzun çabalar sonrasında Galatasaraylı olarak görmenin mutluluğunu yaşıyoruz'' dedi.

GALATASARAY'A FAYDALI OLMAYA GAYRET EDECEĞİM

Abdul Kader Keita da yaptığı konuşmada, Galatasaray'a faydalı olmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Sözlerine ''Selamünaleyküm'' diyerek başlayan Fildişi Sahilleri'nin milli futbolcusu, ''Sizin aranızda olmaktan dolayı çok mutluyum. Galatasaray'a gelmemde, takımlarına desteğini hiç esirgemeyen taraftarların da çok büyük katkısı oldu. Şimdi elimden geleni yaparak, Galatasaray'a faydalı olmaya gayret edeceğim. Biz bir aileyiz, bu ailenin bir parçası olmak için elimden geleni yapmaya söz veriyorum'' diye konuştu.

Galatasaray'a geldiği için mutlu olduğunu kaydeden Keita, ''Galatasaray çok büyük bir kulüp, belki Lyon'dan bile büyük bir kulüp. Galatasaray'da oynamak benim için bir gurur kaynağı, aynı zamanda ülkem için gurur kaynağı. Türkiye'de futbol oynayacak ilk Fildişi Sahilleri futbolcusuyum. Elimden geleni yaparak, bana duyulan ilgiyi ve sevgiyi karşılıksız bırakmamaya çalışacağım. Takımdaki arkadaşlarla iyi anlaşırsak, bize duyulan ilgiyi hak ederiz'' ifadelerini kullandı.

SAHADA GÖSTERECEĞİM PERFORMANSLA KONUŞULACAĞIM


Keita, özel hayatıyla ilgili haberleri ''Dedikodu'' olarak nitelendirerek, şöyle konuştu:

''İnsanlar sizi tanımadıkları zaman dedikodu üretmeyi tercih ederler. Bence bir oyuncunun gerçek kalitesini gösteren, saha içinde yaptığı iştir. Ben özel hayatımla değil, sahada göstereceğim performansla konuşulacağımı düşünüyorum. İnançlı bir aileden gelen müslüman bir çocuğum. Lille'de oynadığım sürede böyle dedikodular hiç yapılmadı. Daha sonra Lyon gibi büyük bir kulübü gittiğimde, böyle dedikodular ortaya atıldı. Öyle sanıyorum ki bu dedikoduları ortaya atanların, bundan sağladıkları bir menfaat var. Yoksa neden bunu yapsınlar? Ben gerçek performansımı sahada göstereceğimi biliyorum.''

'RIJKAARD ÇOK BÜYÜK BİR ANTRENÖR

Abdul Kader Keita, Galatasaray'ın yeni teknik direktörü Frank Rijkaard'ın çok büyük bir antrenör olduğunu ifade ederek, ''Oyuncular ondan çok şey öğrenecekler. Günümüzde oyuncuların ihtiyacı olan şey, teknik direktörlerin oyuncuya gerektiği zaman gerekli güveni aşılayabilmesidir. Rijkaard bunu çok rahatlıkla yapacaktır'' dedi.

SANTRFOR OYNAYABİLİYORUM

Sarı-kırmızılı yöneticilerin, kendisini transfer edebilmek için uzun zaman takip ettiklerini dile getiren Keita, ''Hocanın beni istediği şekilde yönlendirmesi, doğru bir çizgiye oturtması sayesinde başarılı olacağım. Lyon'da, sahanın sağında ve solunda oynadım, ancak zaman zaman hücum oyuncularının sakatlığı nedeniyle santrfor oynadığım da oldu. Hücum oyuncuları olmadığında santrfor mevkisinde oynayabiliyorum'' değerlendirmesinde bulundu.

YAPMAM GEREKEN, MALİYETİMİN KARŞILIĞINI VERMEK

Abdul Kader Keita, 2 sezon önce Lille'den Olympique Lyon'a 18 milyon avroya transfer olduğunu hatırlatarak, ''Lille'in bu parayı hak ettiğini düşünüyorum. Şimdi Galatasaray, beni Lyon'dan transfer etmek istediyse, demek ki belli özelliklerim onların hoşuna gidiyordur. Benim yapmam gereken, Galatasaray'a mal olduğum 8.5 milyon avronun karşılığını iyi bir şekilde vermek, yapacağım işle bu maliyeti çıkartmak'' diye konuştu.

Sarı-kırmızılı taraftarların kendisine gösterdiği ilgiye çok sevindiğini vurgulayan Keita, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Doğrusu bu kadar büyük ilgi beklemiyordum. Beni karşılamaya bu kadar güzel bir kalabalığın gelmesi mutluluk verici. Şimdi yapmam gereken, onlara yaklaşmaktır, çünkü taraftar oyuncuya yaklaşmaz, oyuncu taraftara yaklaşır. Bu ilgiye layık olduğumu göstermem, bu ilgiyi hak etmem lazım. Performansımla taraftara yaklaşmam lazım.''

TARAFTARLARDAN SEVGİ GÖSTERİSİ

İmza töreninden sonra Yılmaz Gökdel, Keita'ya giyeceği 11 numaralı vurmayı verdi. Giydiği sarı-kırmızılı forma ile basın mensuplarına poz veren Keita, daha sonra top ile birkaç hareket yaptı.

Bu arada, imza törenini izleyen yaklaşık 500 sarı-kırımzılı taraftar, yaptıkları tezahüratlarla Keita ve yönetici Haldun Üstünel'e sevgi gösterilerinde bulundu. Keita, daha sonra taraftarların bulunduğu bölüme giderek, onlarla bir süre ilgilendi.

Öte yandan, Üstünel, yeni transfer Keita'ya GS Mobile hattı hediye etti.

BİZE ULAŞIN