Fener kimi istiyor?

Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum, 90 dakika koşan bir takım meydana getirmek istediğini söyledi.

Fenerbahçe'nin kamp yaptığı Steinberger Otel'de düzenlediği basın toplantısına Türkçe olarak ''Hepiniz hoşgeldiniz'' diyerek başlayan Daum, transferlerden, kamp dönemine ve hazırlık maçlarına ilişkin konularda açıklamalarda bulundu.

Almanya kampının çok faydalı geçtiğine işaret eden tecrübeli teknik adam, hazırlık maçlarının kendileri için önemli olduğunu belirtti.

Hazırlık maçlarının belli taktikler için çok önemli olduğunu ifade eden Daum, ''İlk hazırlık maçımızda kadro eksikliğimiz vardı. 5 kilit oyuncumuz maçta yoktu. İlk dakikalarda dikkatsizdik. İyi bir maç oynadık. Önümüzdeki maçta Alman Birinci Lig takımıyla karşılaşacağız. Bu maç bizim için apayrı bir ölçü olacak. Hangi durumda olduğumuzu o maçta göreceğiz. Pazar günkü maçın sabah 11.00'de yapılmasının nedeni şimdiye kadar 90 dakika oynamayan futbolcular için düşünülen bir maç olması'' diye konuştu.
Antrenman yanında takım ruhu için bir şeyler yapılması gerektiğini de dile getiren sarı-lacivertli takımın teknik direktörü, ''Birlikte yaşamak, gülmek, eğlenmek, hareket etmek çok önemli. Bu nedenle bugün Sky Line adlı lunaparka gideceğiz. Bu bahsettiğim olguları orada yaşayacağız. Bazı değişiklikler yapmak istiyoruz. Takım içinde değişiklik uygulama niyetindeyiz'' şeklinde konuştu.

Bu kamp döneminde Fenerbahçe'nin herkes için birinci ailesi olduğunu kaydeden Christoph Daum, ''Herkesin sorumluluk almasını istiyoruz. Herkesin kendi ailesi ilk sırada gelir ama Fenerbahçe bu kampta birinci ailemiz'' dedi.

Alman teknik adam Fenerbahçe takım ruhuna ilişkin verdiği örnekte ise, ''Yemek yerken bir yemeği bir kişi getiriyor. Ama bu yemeğin alışverişinden hazırlanmasına kadar 20 kişi emek sarfediyor. Takımda da durum böyle. Bir golü bir kişi atar ama o golü hazırlamak için ekibe ihtiyaç vardır. Onlar olmadan olmaz. Bu işte herkesin bir önemi değeri vardır. Fenerbahçe'yi zirveye taşımak için bunu herkesin bilmesi gerekir'' diye konuştu.

Futbol takımlarında bir kaptan olduğunu ve her şeyi kaptana bırakma düşüncesine katılmadığını anlatan Daum, şöyle devam etti:

''Bizim büyük bir kaptanımız var. Üst düzeyde, dünya çapında karakterli bir oyuncu ama ben tüm yükü Alex'te bırakmak istemiyorum. Roberto Carlos ve Emre de liderlik vasfı olan futbolcular. Onlar da bu yükün altına girip, Alex'e yardımcı olmalıdır. Onlara da sorumluluk yüklemek gerekir. Maçtan maça kaptanlığı başkasına vermeyi düşünüyorum ama tabii ki böyle bir şey şu anda olamıyor. Kendinden emin olan futbolcular gerekli. Bireysel kalite çok önemli ama teknik adam olarak bu 'bireysel kaliteden takım kalitesi oluşturmak', hedefim.

Sorumluluk yönünden hazırlık maçlarında maçtan maça kaptanlığı diğer futboclulara da vereceğim. Herkesin değerini vermek ve sorumluluğu görmek için. Bizde çoğu futbolcu kaptanlık yapabilecek düzeyde. Sezona yaklaşınca mutlaka kaptanımızı belirleyeceğiz.''

Hedeflerinin başkan Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman, Fenerbahçe camiası ve basın olarak en üst yerlere gelmek olduğunu dile getiren deneyimli teknik adam, medyaya saygı duyduğunu ve bilikte çalışmak istediğini kaydetti. Sadece başarılı bir kulüp değil, aynı zamanda sempatik bir kulüp de olmak istediklerini anlatan Christoph Daum, ''O nedenle basın ile iyi çalışmak istiyoruz'' dedi.
Daum, transferlerle ilgili olarak da Lugano'ya bir teklif daha yapıldığını ve Lugano'nun bu teklifi reddettiğini söyledi.

Aykut Kocaman'ın Brezilya seyahatinin karar vermek için iyi bir sonuç getireceğine inandığını belirten Daum, ''Biz basit transfer istemiyoruz. Kaliteli ve karakterli futbolcu transfer etmek istiyoruz. Sabır çok önemli, sabırsızlık kötü sonuçlar verebilir. Transferler hakkında net bir düşüncemiz var'' dedi.

Fenerbahçe'de gol alanlarına yakın bir çok futbolcu bulunduğuna işaret eden Daum, ''Alex, Mehmet Topuz, Deivid gole yakın futbolcular. Ofansif futbol önemli ancak defans bizim için çok önemli. Guiza bu takıma dönerse en az 20 gol atabilecek bir golcü. Semih 15 atabilir. Alex 15'ten fazla atabilir. Deivid ve diğerleri de yeterli gol atabilecek düzeyde. Biz kurallar gereği sınırsız futbolcu alamayız. Dünya futbolunu takip ediyoruz. Hasan bey, Guiza'nın menajeri ve kendisiyle iletişim halinde. Bir an önce görüşmeyi istiyoruz'' diye konuştu.

Fenerbahçe'nin Lugano'ya yeni bir teklif yaptığını ifade eden sarı-lacivertli teknik adam, ''Lugano, bugün Fenerbahçe'den yeni bir teklif aldı, ancak reddetti. Bizim için bu konu bitti diyebilirim ama her gün sorulursa aktüel konu olarak kalacak. Lugano bu konuyu kendisi sona erdirdi. Bu dosyayı kapattı'' dedi.
Maçlarda çift stoperle oynayacaklarına işaret eden Chrsitoph Daum, ''Tüm dünyada bu böyle. Şampiyonlar Ligi takımlarına baktığımızda, defansta iyi olan takımlar başarılı oluyor. Defansta iyi organize olup atağa hızlı şekilde çıkalım. Barcelona bir istisna. Takım içinde dengeyi bulmak lazım, ofans ile defans arasındaki dengeyi bulmak lazım. Az gol yemek istiyoruz. Ne kadar az gol yersek, o kadar gol atmamız gerekir. Bizim takımda stoper oynayacak futbolculardan bazı beklentilerimiz var. Başkan ve Aykut Kocaman bu beklentileri biliyor. Arayışa girdik, en iyisini alabiliriz'' şeklinde konuştu.
Fenerbahçe'nin yeni teknik adamı, Galatasaraylı Arda'nın sadece Türkiye'de değil Avrupa'da istenen bir futbolcu olduğuna da dikkati çekerek, ''Avrupa'da çoğu kulüpler Arda'yı almak istiyor ancak bonservisi yüksek diye bu transfer olmuyor. Arda'nın kalitesi tartışılmaz. Adnan Polat ve Adnan Sezgin'e saygım var. Arda konusunda konuşma hakkım yok ama eğer Galatasaray Arda'yı vermek isterse, biz o zaman görüşmeler yaparız'' dedi.

Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Mehmet Aurelio'nun kendileri için sözkonusu bile olmadığını dile getiren Daum, ''Bayram Tutumlu Fenerbahçe aleyhine karar verdi. Bu konu kapandı, bu konuda neden konuşayım. Bizde Aureli sözkonusu bile değil. Onlar Fenerbahçe'ye sırtını döndü. Aurelio iyi bir futbolcu, gelecek için başarılar diliyorum'' diye konuştu.

Christoph Daum bir Alman gazetecinin Bayern Münih'ten bir futbolcuyla ilgilenip ilgilenmedikleri yönündeki sorusuna, ''Beklentilerimizi Bayern Münih'ten bir futbolcu karşılayabilir. Net soru, net cevap. Evet, Münih'ten de olabilir'' diye cevapladı.

Kaptanlık konusunda gazetecilerin de yardımına ihtiyacı olduğunu belirten Daum şunları söyledi:
''Bu konuda en sonunda kazanan veya galip çıkan olmalı. Alex'in kalitesi ile ilgili soru işareti çıkarsa bu bize fayda vermez. Alex kalitesi belli bir futbolcu. Ben sadece bir lider değil daha çok lider istiyorum. Sorumluluğu daha fazla kişilere yüklemek istiyorum. Bu konuda ters haberler bize yararlı olmaz. Bu konuda medyanın yardımı çok önemli.''

Özer Hurmacı hariç tüm sakat oyuncuların kamp sonuna doğru hazır olacağına inandığını kaydeden Alman teknik adam, ''Bu inanç maçlarda görev vereceğim anlamına gelmez. İstanbul'da son hazırlık maçı var, Avrupa Ligi var. Bazı şeyleri zorlamak istemiyorum. Bu yıl hedef Türkiye şampiyonluğu'' dedi.
Öte yandan Fenerbahçeli futbolcular bu sabah otelin karşısında bulunan Kur Park'ta kros yaptı. Üçerli gruplar halinde yapılan kros toplam bir buçuk saat sürdü.

Futbolcular daha sonra Sky Lines adlı Lunapark'a giderek eğlendiler.

BİZE ULAŞIN