Krizsavar Daum

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü, birçok kritik konuda yaptığı hamlelerle krizleri ortaya çıkmadan önledi. Alex, Güiza, Volkan ve Kazım olaylarındaki tavrıyla olumlu havayı korudu

Fenerbahçe'de Aragones'in yerine getirilen Daum, göreve başladığı günden itibaren yaptığı kritik hamlelerle takımdaki havanın bozulmasını önledi. Alman teknik adam, kampa 1 hafta geç kalan Alex'i ilk gün takımla idmana çıkararak, oyuncu hakkındaki spekülasyonları önlerken, hem takımın hem de Alex'in moralini üst düzeyde tutmayı başardı. Milli kaleci Volkan Demirel'in sözleşme görüşmeleri sürdüğü tarihlerde, yaptığı açıklamalarla gündemi yumuşattı. İlk döneminde "Kalede Volkan'ı görünce dehşete kapılıyorum" açıklamasının aksine, "Onunla ilgili görüşlerim değişti. Artık çok iyi bir kaleci. Milli takımın yıldızı. Benim de her zaman 1 numaram" diyerek belki de tıkanan görüşmelerde itici güç olarak Volkan'ın takımda kalmasını sağladı.

LİDERLERİN SAYISINI ARTIRDI
Gökhan ile Kazım arasında idmanda yaşanan kavga sonrası tutumunda takıma net olarak 'disiplin mesajı verdi. Geçtiğimiz sezon Aragones'in tutumu nedeniyle sürekli takımdan ayrılmak istediği yönünde açıklamalar yapan Kazım, Daum döneminde performans olarak da yükselişe geçti. Dünkü maçta da görüldüğü gibi, futbola bakışı adeta değişti. Daum'un Güiza hakkındaki açıklamaları da, İspanyol futbolcuyu rahatlatan unsurların başında geliyordu. Alman çalıştırıcı, "Türkiye liginde 20 gol atacak kapasitede" ve "Fenerbahçe'nin en önemli gol silahı" açıklamalarını yaparak daha gelmeden İspanyol oyuncusunun gönlünü kazandı ancak Güiza halen kampa katılmış değil. Daum ayrıca Roberto Carlos, Emre, Semih, Volkan, Deniz Barış gibi takımın ağabeylerine daha fazla sorumluluk yükleyerek lider sayısını artırdı. Bu hamleyle kaptan Alex'in deyükü hafiflemiş oldu.

BİZE ULAŞIN